S pandemií koronaviru žijeme už více jak rok

, autor: Graphis

Už více jak rok se potýkáme s důsledky pandemie. Učíme se žít jinak - s rouškami, v izolaci svých domovů, na kulturní pořady a výstavy chodíme pomyslně do online prostoru. Protože tím světlem na konci tunelu je očkování, jde také Jablonec touto cestou v rámci možností, mantinely staví jen množství dodaných vakcín. Jaký byl březen v Jablonci nad Nisou, pro vás shrneme na této straně.

Očkovací centrum v městské hale

Práce v očkovacím centrum je plynulá. Od začátku března je denní proočkovanost 300 osob za den, ale centrum zvládlo už i 400 osob za den při poloviční kapacitě provozu, přičemž otevřeno je od 12 do 16 hodin. „Očkovali jsme seniory a učitele. Vše záleží na množství vakcín, jsme schopni bez problému zvýšit kapacitu i na 500 očkovaných za den,“ ujišťuje ředitel nemocnice Vít Němeček.

Plynulá je doprava

Plynulosti provozu centra pomáhá také speciální autobus a dostatečná kapacita parkoviště. To kontroluje městská a státní policie, aby zde neparkovali rezidenti a neblokovali tak místa méně pohyblivým klientům. Speciální autobusovou linku využívá každou hodinu zhruba deset cestujících. „Jízdní řád je postavený tak, aby navazoval na příjezdy a odjezdy linek hromadné dopravy, první týden vozil jednotlivce, ale počet cestujících s rozšiřující se kapacitou očkovacího centra stoupá,“ konstatuje ředitel Jablonecké dopravní, a. s., Luboš Wejnar.

Linka magistrátu je hlavně pro imobilní

S registrací do centrálního systému pomáhají veřejnosti dvě telefonní linky, jedna v Eurocentru, druhá na sociálním odboru magistrátu. Infolinka úřadu má číslo 483 357 439, v provozu je každý den od 9 hodin, v pondělí a ve středu do 17, v úterý a čtvrtek do 14 a v pátek do 13.30 hodin vždy s hodinovou polední pauzou od 11.30 do 12.30 hodin. Tato linka je primárně určená lidem, kteří mají problém s pohyblivostí. Telefonní linka, kterou provozuje Kultura Jablonec, p.o., má číslo 774 225 529. Také zde proškolení pracovníci pomohou. Nebo mohou lidé přijít na recepci Eurocentra, kde je kontaktní místo. Otevřeno je každý všední den od 9 do 15 hodin a lidé sem mohou přicházet bez předchozí objednávky, k dispozici je čekárna i sociální zařízení.

Liberec a Jablonec jako jedno území

Když vládní opatření omezilo pohyb mezi okresy, požádali primátoři Jablonce a Liberce o výjimku. Tu ministerstvo vnitra udělilo, ale jen obyvatelům Vratislavic nad Nisou a Proseče nad Nisou. Vzhledem k opakovaným žádostem občanů pak primátor Čeřovský poslal ministru Hamáčkovi žádost druhou, aby pro obyvatele Jablonce nad Nisou i Liberce byl režim rezidentů uznáván i na území druhého města. Tentokrát však byla žádost zamítnuta.

Magistrát testuje zaměstnance už od podzimu

Povinné je testování zaměstnanců úřadu. Jablonecká radnice testuje své zaměstnance už od loňského podzimu. „Tehdy bylo naším hlavním cílem ochránit pracovníky úřadu a zachovat co největší rozsah poskytovaných služeb úřadu vůči veřejnosti,“ říká primátor města Jiří Čeřovský.

„Od začátku roku nabízíme zaměstnancům, kteří mají zájem, testy hrazené ze zdravotního pojištění. Tímto způsobem se nám dosud podařilo zachytit jednotky pozitivních. Testujeme každý čtvrtek,“ vysvětluje tajemník Marek Řeháček. „Test si mohou nechat udělat na úřadě, nebo na jiném místě, ale musí pak prokázat, že jej absolvovali,“ dodává Řeháček, podle kterého je situace v úřadu stabilní, nemocnost se pohybuje kolem 10 %.

Respirátory pro seniorskou veřejnost

Magistrát v březnu rozdával seniorům a sociálně slabým občanům chirurgické roušky a respirátory, které obdržel od státu prostřednictvím Potravinové banky Liberec. Celkem do Jablonce z potravinové banky dorazilo 6 850 respirátorů. „Tisíc jich město předalo úřadu práce, tisíc jsme rozdali seniorům žijícím v městských bytech zvláštního určení, 350 jsme prostřednictvím ZUŠ předali akademikům seniorského věku a pět set městské policii,“ vypočítává náměstek David Mánek. Čtyři tisíce zbylých respirátorů si senioři v přízemí radnice rozebrali během hodiny.

Městská policie má respirátory připravené k okamžitému řešení. Při svých pochůzkách hlídky potkávají starší lidi bez ochrany nosu a úst. Jako se to stalo 8. března u přehrady, kdy hlídka upozornila seniorku na procházce. Ačkoliv ji napomínali, žena zaslala na MP poděkování za vstřícné zacházení strážníků: „Musím je pochválit. Práci dělají dobře. V této době to nemají lehké. Pravda, hoši spouštěli hrůzu, ale mají to v popisu práce,“ psala „dopadená“ seniorka, bývalá zdravotní sestra. „A právě takovým lidem bychom rádi respirátor dali hned na místě,“ připomíná ředitel MP Michal Švarc.

Obyvatelé bytů zvláštního určení jsou očkovaní

Jablonec využil v únoru nabídku krajského úřadu na dodávku vakcín pro obyvatele domů s pečovatelskou službou. Očkovat se začalo 12. února v ulici Boženy Němcové, další očkovací místa byla v domech v ulicích Palackého a Novoveská, druhou dávku začala MUDr. Veronika Kašovicová aplikovat 12. března. „Vše proběhlo bez obtíží, s dodržením bezpečnostních opatření a u žádného z klientů jsme nezaznamenali nežádoucí vedlejší účinky, celkem jsme proočkovali 188 klientů,“ říká náměstek Mánek. (jn)

Co se změnilo od 22. března

  • Na výlety do přírody nebo sportovat se může na území celého okresu.
  • Výjimku ze zákazu opustit okres mají nově také rodiče pro styk se svými nezletilými dětmi nebo návštěvy osob blízkých u dětí v náhradní rodině, ústavní či ochranné výchově.
  • Pro kontakt rodiče s dítětem nově platí i výjimka z omezení kontaktů se členy jiné domácnosti.

Co se mění od 30. března

  • Zákaz přítomnosti neotestovaného zaměstnance bude platit i pro pracoviště veřejného zaměstnavatele, který zaměstnává méně než 50 osob. Za takové zaměstnavatele se považují mimo jiné obce, veřejné vysoké školy, bezpečnostní sbory či armáda. Tito zaměstnavatelé mají povinnost spustit testování svých pracovníků nejpozději od 23. března.
  • Stejné opatření se stejnými termíny vydá Ministerstvo zdravotnictví i pro školy a školská zařízení, která na základě nařízení vlády zajišťují nezbytnou péči o děti zaměstnanců IZS a dalších vybraných profesí.
  • Zbylá opatření vláda prodloužila, a to až do konce nouzového stavu, tedy do 28. března. I nadále tak bude omezené cestování mezi okresy.
  • Zavřená zůstává většina obchodů, služeb a restaurace. Platí přísný zákaz vycházení po 21. hodině a zákaz pití alkoholu na veřejnosti.
Vytvořeno 29.3.2021 17:21:07 | přečteno 288x | Petr Vitvar
load