Kulaté jubileum slavných architektů

, autor: Městská galerie MY

V letošním roce si připomínáme životní výročí dvou významných jabloneckých architektů Josefa Zascheho a Roberta Hemmricha.

Oba se narodili před 150 lety v Jablonci nad Nisou – Josef Zasche 9. listopadu a Robert Hemmrich 1. května roku 1871. Zpočátku se jejich životní osudy odvíjely velmi podobně. Znali se už od dětství a ještě více se jejich cesty propojily, když oba v roce 1885 začali studovat ve stavebním oddělení Státní průmyslové školy v Liberci.

Studia úspěšně dokončili a poté už se vydali každý jiným směrem.

Josef Zasche zamířil na výtvarnou akademii do Vídně a na konci 19. století natrvalo zakotvil v Praze. Robert Hemmrich se nejprve vydal do ciziny získat potřebné praktické zkušenosti a po složení stavitelské zkoušky začal svoji kariéru architekta v Liberci.

Díky svému talentu a píli se oba stali úspěšnými architekty. Josef Zasche měl svůj ateliér v centru Prahy, kde vyprojektoval řadu významných budov, ale nikdy nepřestal být příslušníkem rodné obce a ponechal si zde i domek po rodičích v Křížové ulici č. p. 164. Robert Hemmrich se Jablonci nad Nisou nikdy na dlouho nevzdálil a byl s ním spojený jako málokdo. Ateliér měl v otcově domě ve Vídeňské, dnes Pražské ulici 12.

Josef Zasche již na začátku své kariéry navrhl jeden z nejkrásnějších secesních kostelů ve střední Evropě, stavbu, kterou se dnes může Jablonec nad Nisou právem pyšnit. Dominantou a symbolem města je pak druhý z jeho kostelů, nový římskokatolický na Horním náměstí. Byl zbudovaný o 30 let později, v době, kdy už se Zascheho úspěšná tvůrčí dráha začala uzavírat. Výjimečnost Roberta Hemmricha spočívá v tom, že v Jablonci nad Nisou navrhl několik stovek staveb a svým architektonickým rukopisem vtiskl městu osobitý charakter. Navrhoval městské lázně, školy, obytné a exportní domy, vily, průmyslové objekty i rozhledny. Jelikož úspěšného kolegu napodobovali další jablonečtí architekti a stavitelé, vznikly celé části města ztvárněné v Hemmrichovském stylu.

Na konci svých plodných životů se Zasche i Hemmrich dočkali velkého zklamání a pocitu, že jejich celoživotní snažení skončilo v troskách. Z pečlivě spravovaných ateliérů nezbylo nic. Na dlouhý čas upadli v zapomnění i ti, kteří v nich po mnoho let navrhovali stavby, z nichž se najednou stala bezejmenná díla.

Robert Hemmrich zemřel v Jablonci nad Nisou 15. dubna 1946, Josef Zasche 11. října 1957 ve vesnici Schackensleben u Magdeburku.

Muselo uplynout několik desítek roků, aby se s návratem historické paměti vrátila do povědomí odborné i laické veřejnosti i jména dvou architektů, kteří v průběhu první poloviny 20. století zásadním způsobem ovlivnili stavební podobu svého rodného města.

Jan Strnad / Městská galerie MY

Vytvořeno 29.4.2021 16:22:42 | přečteno 526x | Petr Vitvar
Štítky: historie
 
load