Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - březen 1921

, autor: archiv Kina Jablonec nad Nisou

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. března 1921, 59, strana 1, ranní a večerní vydání

Praha. Dnes ráno otevřel ministerský předseda Dr. Černý druhý pražský vzorkový veletrh. Otevření se zúčastnil místopředseda liberecké živnostenské komory pan Karl Zimmermann.

Jablonec. Zásobování. Červivý hrách namísto mouky dodal Státní obilný ústav do jabloneckých obchodů. Zastupitel pan Svoboda sdělil, že pokud si někdo hrách nekoupí, propadá mu příslušný nárok (hrách je náhradou za půl kila mouky na potravinové lístky).

2. března 1921, 60, strana 1, 3, ranní a večerní vydání

Praha. Poslanecká sněmovna. Bouřlivý průběh měla debata o střelbě do demonstrantů v Krompachách na Slovensku. Dva dělníci byli zabiti, dvanáct těžce zraněno.

Jablonec. Prohlídka městské plynárny. V neděli 28. 2. navštívilo zdejší plynárnu 30 členů mládežnické skupiny Svazu obchodníků. Všemi provozy je ochotně provedl vrchní mistr Horatschke. Za jeho odborný výklad mu děkují účastníci exkurze.

Jablonec. Prosba o pomoc. 71letý Franz Pilz, bytem Vysoká 14, se nachází se svou ženou ve stavu nejvyšší nouze. Kvůli kloubnímu revmatismu není schopen vykonávat své brusičské řemeslo a žena si zlomila levou ruku. Příspěvky směrujte prosím přímo na jeho adresu nebo do redakce listu.

4. března 1921, 61, strana 3, večerní vydání

Kino Metropol hraje od soboty do úterka drama o šesti aktech Květy lásky. Uvidíme napínavou scénu, jak vorař sjíždí prudký horský potok, krajina je nádherná, hezký exteriér herců osvěžující.

5. března 1921, 62, strana 5, 7, 8, 12, večerní vydání

Jablonec. Jarní jarmark se bude konat 21. 3. Žádosti o stánky podávejte do 16. 3. na policejní stanici.

Jablonec. Zásobování. Prima sádlo – 38 korun/kg, kokosový tuk 34 korun/kg, marmeláda 10 korun/kg. Masové konzervy 12 korun/kus. Lososové konzervy 10 korun/kus. Americké mýdlo šest korun/kus. Lístky na příští týden: přineste si zelené karty s potvrzením od nemocenské pokladny. Mouka místo druhé poloviny chleba již dorazila. Vyzvedněte si ji v pondělí a v úterý.

Výzva. Rádlo. Kaplička na Milířích, kterou navštívil náš lidový císař Josef II., je ohrožena! Spadne, pokud nezasáhneme a utrpí tím i krajina. Místní obyvatelstvo je chudé, proto se obracíme na veřejnost. Oprava bude stát 1 000 K. Děkuje R. Schwalbe, farář.

Inzerát. Při loupežné vraždě pana Emila Seibta v Antonínově byla jako vražedný nástroj použita sekyra, která je nyní k vidění na obecním úřadě ve Smržovce. Vypisujeme 1 000 K odměny tomu, kdo by podle ní pomohl usvědčit pachatele.

6. března 1921, 64, strana 1, ranní vydání

Jablonec. Odhad sčítání lidu v Jablonci. Počet obyvatel se odhaduje na 27 000 osob. Počet domů: 2 300. Obyvatelstvo: 84 % Němců, 14 % Čechů, 1 % Židů, zbytek jiné národnosti.

7. března 1921, 65, strana 7, večerní vydání

Jablonec. Sport. V hotelu Geling dnes bojují o vítězství v řecko-římském zápase: černoch Zipps x Frištenský, Fössleitner x Sandrovič, Svatoň x Wenger, Trippold x Vlach.

8. března 1921, 66, strana 1, ranní vydání + příloha

Praha. Oslavy 71. narozenin TGM se omezily jen na vojenskou přehlídku. Prezident, který je upoután na lůžko, přijal papežského nuncia Miscaru, předsedu národního shromáždění pana Tomáška, premiéra Černého, ministra obrany generála Husáka a generála Mittelhausera.

Humor. Útěcha. Pomoc! Pomoc! – křičí turista, který se koupal v potoce, když mu ukradli z břehu šaty – nemám co na sebe, nemůžu z potoka! – Uklidněte se – radí přivolaný policista – zatím jsme chytili každého zloděje. Trvalo to ovšem až osm dní!

18. března 1921, 76, strana 9, večerní vydání

Humor. Mezi přítelkyněmi. A. Jak jsi to, milá Floro, dokázala, že tvůj muž přestal chodit do hospody? – B. Velice jednoduše. Tuhle přišel zase tak pozdě a já jsem se ho zeptala: Jsi to ty, milý Otto? – A jak víš, můj manžel se jmenuje Arnošt.

19. března 1921, 77, strana 4, 5, 10, 12, večerní vydání

Jablonec. Návrh na novou radnici je vystaven ve výkladní skříni papírnictví Honzejk a Mates. Autorem je místní architekt Karl Wander, který jej vypracoval v Přemyšlu během obléhání v roce 1916. Stavba ještě není aktuální, ale projekt si zasluhuje pozornost. Wander vybral pro realizaci prostor, kde nyní stojí hotel Koruna, radnici má obklopit velké náměstí.
Poznámka Ch. P.: nyní je tam obchodní dům Central.

Mšeno. Černá kronika. Dvanáctiletý Engelbert Hübner si hrál v nepřítomnosti matky se svým kamarádem v továrním bytě. Děti vypáčily zásuvku stolu, našly tam revolver a hrály si s ním tak dlouho, až vyšel výstřel, který zranil Engelbertovu hruď. Matka byla v tu dobu v práci, aby uživila svých pět dětí. Chlapec byl převezen do okresní nemocnice.

Inzerát. Dva lepší samostatní pánové usedlého věku hledají seznámení s nezištnými dámami za účelem společenského vyžití. Značka Veselé Velikonoce.

Inzerát. Pozor! Hotel zum Schwan pořádá v neděli 20. 3. velkou josefskou zábavu, spojenou s koncertem. Podáváme kuřecí polévku. Uctivě zve hostinský Rössler s chotí.

21. března 1921, 78, strana 5, večerní vydání

Jablonec. Z divadelní kanceláře. Dnes večer v osm hodin se hraje Cikánský baron, v úterý Kouzelná flétna a ve středu veselohra Steinerova děvčata.

22. března 1921, 79, strana 3, 4, večerní vydání

Jarní jarmark se podobal těm předválečným. Starý trh byl zcela zaplněn stánky – odhadem jich bylo asi 150. Také zákazníků bylo dost. Dopoledne bylo rušné, ale odpoledne ještě živější! Lákal velký výběr pánské a dámské konfekce, velké zásoby látek, klobouky všech možných barev. Boty nabízelo 20 stánků. Velká nabídka cukrovinek, čokolády, medu a ovoce. Trhovci i majitelé krámů mohli být s obratem spokojeni.

Loučná. Pro zdejší kostel shromáždil církevní výbor 2 961 K na nákup zvonů. Kostel bude slavnostně vysvěcen 10. 4. 1921.

26. března 1921, 84, strana 9, večerní vydání

Jablonec. Německá čítárna bude otevřena 1. 4. v 5 hodin odpoledne. Veřejnosti bude přístupna od dvou do čtyř, a to ve všední dny od 5 hodin odpoledne do 9 hodin večer. K dispozici je velký počet odborných časopisů a příruční knihovna.

Christa Petrásková

Vytvořeno 1.3.2021 7:36:41 | přečteno 353x | Petr Vitvar
Štítky: historie