Původní jablonecké tramvaje zpestřily oslavy 121. výročí tramvají ve městě

, autor: Jindřich Berounský

V neděli 7. února 2021 se při příležitosti 121. výročí tramvají v Jablonci nad Nisou vydala na tramvajovou trať z Liberce do Jablonce mezi pravidelnými spoji linky č. 11 zajímavá souprava, složená z historických a hlavně původních tramvají Jablonce nad Nisou.

Bohužel kvůli současným epidemiologickým opatřením se do Jablonce jeho dávné tramvaje podívaly bez cestujících. „Snažily jsme se jízdu zprostředkovat online, a tak cestu tramvají bylo možné sledovat virtuálně díky videopřenosu na webu, resp. facebooku Boveraclubu Liberec,“ říká Tomáš Krebs z pořádajícího Boveraclubu. „Kromě hojně sledovaného videopřenosu nejen v rámci České republiky, ale i v zahraničí, přišli ,svoje tramvaje‘ pozdravit v hojném počtu i Jablonečné. Někteří na konečné, další na zastávkách ve městě, ale i máváním z oken svých domovů,“ doplňuje další člen klubu Jindřich Berounský.

Motorový vůz 6MT č. 117 z roku 1953 a vlečný vůz „Plecháč“ č. 44 z roku 1932 se blýskly ve své původní kráse. Oba vozy byly vyrobeny pro tehdejší Jablonecké elektrické dráhy a než se dostaly na současnou meziměstskou linku 11, jezdily po Jablonci a hlavně na lince č. 1 mezi Rychnovem u Jablonce nad Nisou a Janovem nad Nisou. „Po rekonstrukci, napřímení a přerozchodování tramvajové trati z 1 000 na 1 435 mm, plánovaných na letošní rok, se oba tyto vozy do Jablonce zřejmě už nedostanou, takže šlo o obzvlášť historickou událost v pravý čas,“ je přesvědčen Krebs.

Pro všechny přátele kolejí současně stojí za to dokumentovat i pravidelný tramvajový provoz na úzkém rozchodu, který se už brzy může stát minulostí.

(jb, end)

Vytvořeno 1.3.2021 7:34:43 | přečteno 130x | Petr Vitvar