MS v orientačním běhu bude na Jablonecku

, autor: Jan Picek

Na začátku července se Jablonecko stane významným středobodem sportovního světa. V termínu 3.–9. července zde proběhne Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, což je největší mezinárodní akce svého druhu v daném roce nejen v Libereckém kraji, ale i v České republice.

O dějišti šampionátu se rozhodlo před čtyřmi lety a MS v orientačním běhu se do České republiky vrací po 13 letech. „Centrum závodu je sice situováno do Doks, ale jednotlivé závody budou probíhat v regionu. Celkem proběhne sedm závodů v pěti závodních dnech,“ říká ředitel závodu Jan Picek.

Všechna finálová klání bude možné sledovat i na obrazovkách kanálu ČT sport. Pořadatelé mají garanci Vlády ČR, že akci lze v letošním roce uspořádat i přes případné nepříznivé podmínky v souvislosti s pandemií COVID-19. Závody se odehrají pod patronací města Jablonec nad Nisou, který akci také finančně podpořil.

Závod na Jablonecku

Orientační běh je specifický tím, že trasy nejsou dopředu známé. Poprvé je závodník zjistí až v době startu, kdy dostane velmi podrobnou mapu s vyznačenou tratí. „Jeden ze závodů proběhne i na Jablonecku. A to v úterý 6. července po celý den ve Smržovce na loukách jižně od Bukové hory (v části Záhoří). Dopolední program obstará kvalifikace na krátké trati, odpolední část bude složena z finále ve stejné distanci a ze slavnostního vyhlášení. Ostatní závody budou situovány do dalších míst regionu – na Kokořínsko, Litoměřicko nebo okolí Doks,“ informuje Picek.

Doprovodný program

Hlavní závod Mistrovství světa je pro zhruba 300 nejlepších závodníků z 50 zemí světa. Orientační běh si však může zkusit naprosto každý. Organizátoři připravili šestidenní závody WOC Tour pro 2 500 účastníků. „V každé aréně závodů včetně té na Jablonecku bude možné se zúčastnit jednoduchého závodu v orientačním běhu na ploše 15 ī 15 m, který bude připomínat labyrint. Vedle toho jsou připravovány slavnostní ceremoniály s bohatým kulturním programem, které proběhnou v Doksech v zámeckém parku,“ zmiňuje doprovodné akce ředitel závodu, který věří, že v době konání MS již nebudou pandemická opatření vlády tak přísná.

Udržitelnost

Pořadatelé Mistrovství světa v OB 2021 připravili společně s Ministerstvem životního prostředí obsáhlou koncepci zaměřenou na minimalizaci odpadu. Český svaz orientačních sportů, pořadatel této akce, se přihlásil do projektu Dost bylo plastů, jehož cílem je nejen zmírnit dopady na životní prostředí, ale též pozitivně ovlivnit pořádání závodů, a to i v dalších sportech. Vedle toho organizátoři spolupracují s Lesy ČR i dalšími majiteli lesních pozemků na sázení nových lesních porostů.

Podrobný program naleznete na stránkách www.woc2021.cz.

(end)

Vytvořeno 1.3.2021 7:35:09 | přečteno 895x | Petr Vitvar
Štítky: sport
 
load