Zima přišla až v lednu a zasypala město

, autor: Petr Vitvar

Zima v ulicích města v lednu 2021

8. ledna: Technické služby začaly měnit dopravní značení v některých ulicích na tzv. zimní. Tím se z obousměrných ulic staly jednosměrné. Důvodem změny je plynulá zimní údržba. Od 1. listopadu 2020 napadlo v Jablonci celkem 33 cm sněhu, vysypalo se 101 tun posypové soli, 36 tun písku a 21 tun posypové drtě. Zimní dopravní značení bude platné do konce března, kdy oficiálně končí zimní údržba. Ta v Jablonci platí vždy od 1. listopadu předcházejícího roku. Město udržuje 163 893 metrů vozovek, 63 886 metrů chodníků, což je oproti zimní sezóně 2019–2020 o 1 440 metrů více, a celkem 19 625 m2 parkovišť. V rozpočtu město počítá s částkou 20,5 mil. korun. Platný Plán zimní údržby 2020–2021 je na webových stránkách města a zahrnuje tři pořadí důležitosti úklidu sněhu od chvíle, kdy přestane padat – do čtyř v prvním, do dvanácti ve druhé a ve třetím nejpozději do 48 hodin, vždy však až po ošetření komunikací v I. a II. pořadí. Pořadí je v mapě vyznačeno barevně. Nechybí ani kontakt na nonstop dispečink zimní údržby Technických služeb Jablonec n. N. nebo na Krajskou správu silnic LK.

13. ledna: V Jablonci napadlo 48 cm sněhu. Technické služby použily na ošetření komunikací, chodníků a dalších míst ve městě celkem 502 tuny soli a solanky, 146 tun drti a 172 tuny písku. Do zimní údržby se kromě techniky zapojilo 17 zaměstnanců technických služeb, kteří odklízeli sníh ručně, a to okolo radnice, na přechodech pro chodce a na zastávkách městské hromadné dopravy. Třicítka pracovníků VPP udržovala přístupnost kontejnerových stání, o stání na tříděný odpad se starají SKS, a. s.

14. ledna: V noci napadlo dalších 16 centimetrů sněhu. Do zimní údržby se zapojila všechna dostupná technika i pracovníci, kteří sníh odklízí ručně. Město do odvolání vypnulo všechny parkovací automaty, sníh působil problémy v městské hromadné dopravě. „Dokud nebudou parkoviště opět zcela uklizená, nebudeme za ně vybírat poplatek. Proto jsme vypnuli všechny parkovací automaty ve městě, v centru i jeho okolí včetně těch u přehrady,“ oznámil primátor Jiří Čeřovský.

„Značky označující jednosměrné ulice už jsou osazené kompletně, zbývá ještě doplnit několik značek zákazu zastavení a stání,“ komentoval vedoucí odboru technického Pavel Kozák s tím, že stále je mnoho řidičů, kteří nedbají aktuálního dopravního značení a parkují i na místech opatřených zákazy. „Ztěžují tak odklízení sněhu i průjezd například svozu odpadu nebo záchrance,“ dodává Kozák a apeluje na všechny řidiče i Jablonečany, aby dbali aktuálního dopravního značení i upozornění města.

Za posledních 24 hodin v Jablonci nasněžilo dalších 16 centimetrů sněhu, celkem tak napadlo 63 centimetrů. V noci teploty poklesly na –3,5 stupně Celsia. Začal se shazovat sníh ze střech některých budov: „Shazuje se postupně sníh z tělocvičny ZŠ Šumava, ze ZŠ Pod Vodárnou v Rýnovicích a z MŠ v ulici Československé armády. Zítra se bude shazovat sníh ze střechy střední uměleckoprůmyslové školy v centru,“ řekl vedoucí oddělení správy nebytových objektů Václav Kotek. Sníh přináší problémy také městské autobusové dopravě. „V samotném centru to není nic zásadního, některé spoje mají zhruba pětiminutové zpoždění. Největší komplikace v souvislosti se sněhem jsou na Maxově, kde ve středu 13. ledna od 16 do 19 hodin autobusy nejezdily, protože uvízly mezi Lučany nad Nisou a Maxovem,“ připomněl tehdy ředitel Jablonecké dopravní, a. s., Luboš Wejnar.

16. ledna: Napadlo 83 centimetrů sněhu a teploty se pohybovaly v rozmezí od 9 do 3 stupňů Celsia pod nulou. Problémem začaly být velké rampouchy a závěje sněhu na střechách. Ty jsou povinní ze svých objektů shazovat majitelé, nebo si na to objednat firmu. Padající sníh a led ze střech ohrožuje bezpečnost chodců. Zatímco loni touto dobou sníh skoro v ulicích města nebyl, v roce 2019 do 16. ledna v Jablonci nasněžilo od začátku zimy 165 centimetrů sněhu.

20. ledna: Začal se odvážet sníh z centra města na deponii za městskou sportovní halou. Od začátku zimní sezóny už napadlo 102 cm. „Protože přestalo sněžit, začali jsme odvážet sníh z Mírového náměstí, pak ze dvora městské policie a pokračovali jsme dál. Nejdéle však do 22 hodiny, kdy začíná noční klid,“ informoval Martin Černý, vedoucí oddělení správy komunikací a pokračoval: „Letos komplikují úklid mnohem víc zaparkovaná auta. Zůstávají na svých místech, parkuje se i na zákazech nebo u kontejnerových stání.“

„Hodně je znát, že mnoho lidí kvůli koronaviru je doma, buď pracují v režimu home office nebo jsou s dětmi. Na sídlištích je mnoho aut, u nichž je patrné, že dlouho nevyjela,“ doplnil ředitel městské policie Michal Švarc a dodal: „Pokud uvidíte špatně parkující automobil, volejte městskou policii na linku 156.“ Nerespektováním dopravního značení typu Zákaz stání nebo zastavení s dodatkovou tabulkou ZA SNĚHU se řidič dopouští přestupku, za nějž mu hrozí sankce až do výše 2 000 korun.

Na linku 156 se mají občané obracet podle Švarce také v případě, že zaznamenají vyhazování sněhu ze soukromých pozemků na veřejné komunikace. Na tento nešvar se hlídky strážníků i státních policistů nyní zaměřují, největší problémy jsou v ulici Podzimní. Také v tomto případě se dotyčný dopouští přestupku dle zákona o pozemních komunikacích a strážník může uložit pokutu až ve výši 10 tisíc korun.

(red)

Vytvořeno 1.2.2021 9:35:56 | přečteno 214x | Petr Vitvar