Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - únor 1921

, autor: archiv JM

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

5. února 1921, 35, strana 1, 2, 3, 4, ranní a večerní vydání

Praha. Čeští poslanci a senátoři se rozhodli, že si zvýší své diety na 5 000 K měsíčně.

Jablonec. Grémium exportérů se na své schůzi zabývalo neuvěřitelným návrhem na konjunkturní daň, která je vážnou hrozbou našemu průmyslu.

Paříž. Hrob neznámého vojína – kolébka nenávisti. 28. ledna zakryla těžká bazaltová deska hrob neznámého francouzského vojína pod triumfálním obloukem na Champs Elysee. Tělo pochází z krví zbroceného bojiště u Verdunu a bylo vybráno losováním. Rakev ozdobená křížem čestné legie byla uložena do země pod Vítězným obloukem proto, aby vdovy a sirotkové měli místo, kde mohou vzpomínat na padlé hrdiny. Pařížský prefekt nařídil, aby každý týden jedna třída z pařížských škol položila na hrob kytici květů z pařížských zahrad s nevyslovenou myšlenkou – nikdy nezapomeneme.

Jablonec. Sčítání lidu. Věnujte pozornost rubrikám 11 – mateřská řeč – národnost a 10 – státní příslušnost. Ti Němci, kteří mají českou matku, mohou klidně vyplnit národnost jako německá, pokud se cítí jako Němci, žijí a chovají se jako Němci. U smíšených manželství má německý partner napsat národnost německá, i kdyby byl přemlouván. Děti nad 14 let mohou svou národnost určit sami. Ve sporných případech je rozhodující národnost matky.

7. února 1921, 37, strana 4, 8, večerní vydání

Jablonec. Z divadelní kanceláře. Především upozorňujeme, že opoždění návštěvníci mohou být vpuštěni do hlediště až po odehrání prvního aktu! Naplatí žádné výjimky – uvaděčky to vědí! Dnes naposledy se hraje komedie Morálka. Zítra se opakuje opera Mrtvé oči. Ve středu uvedeme humoristickou operetu Stará Vídeň. Ve čtvrtek se hraje Dům u tří děvčátek, v pátek japonská opera Mikádo, která měla všude senzační úspěch. Opakuje se v neděli odpoledne a večer. Další neděli uvidíme veselohru Madame Boccaccio. Ovšem pozor! Hra není vhodná pro mládež do 16 let!

Inzerát. Jablonec. Německý sportovní klub zve všechny občany na maškarní ples, který se koná v sálech hotelu Geling na motto Masopust v říši sportu. Vstupné: 13 K včetně daně ze zábavy. Odznak stojí pět korun.

12. února 1921, 42, strana 12, večerní vydání

Inzerát. Mistrovství Němců v Čechách v jízdě na saních se bude konat dne 13. 2. od 9 do 5 hodin odpoledne na Černé Studnici. Dospělí diváci platí jednu korunu, děti polovic.

14. února 1921, 44, strana 4, 5, večerní vydání

Výsledky Mistrovství v jízdě na saních na Černé Studnici na dráze 3 100 metrů: 1. místo – Edy Witwar, Jablonec 9 min. 45 a 5/8 vteřiny, 2. Alois Hendrych, Tanvald, 3. Artur Kober, Smržovka. Dámy (na kratší trati): 1. místo: Aurélie Strinzelová, Tanvald, 3 min. 42 vteřin, 2. Hermine Tischerová, Tanvald, 3. Hilde Soukupová, Jablonec. Čestný výbor: Adolf Bengler, továrník Franz Brosche, továrník Josef Ertel.

Kino Fortuna promítá napínavé drama s Hildou Wolnerovou Osud si s námi hraje.

16. února 1921, 46, strana 1, 2, ranní a večerní vydání

Krkonoše. Nehoda na Sněžce. Právník Dr. Block a okresní soudce Lesk, oba z Trutnova, přenocovali na Luční boudě a v neděli ráno v 9 hodin se vydali na výlet na Sněžku. Bylo krásné počasí a bezvětří. Na Jubilejní cestě ale pan Block uklouzl a sklouzl asi o 150 metrů níž do Melzerova dolu. Pan soudce přivolal boudaře Mitlöhnera z Obří boudy, který se spojil s ředitelem observatoře na Sněžce. Pomocí cepínu, lan a nosítek dostali zraněného, který byl v bezvědomí a ležel asi dvě hodiny na sněhu, na Sněžku. Jeho zranění není dosud lékařsky diagnostikováno.

Paříž. Ministr zahraničí Beneš obdržel od ministerského předsedy Brianda Velký kříž čestné legie.

17. února 1921, 47, strana 1, 2, 4, 5, ranní a večerní vydání

Praha. TGM nemocen. Po několika dnech panu prezidentovi teplota klesla, nyní má v horečku 39 °C, která souvisí s infekční povahou nemoci. Profesor Sylaba, Dr. Adolf Meixner.

Jablonec. Velká schůze živnostníků se sešla kvůli zvýšení cen elektrického proudu a plynu. Zúčastnilo se asi 500 osob, schůzi řídil Max Woperschalek. Pan Kamil Nitsche z městského úřadu promluvil o příčinách, které vidí ve zvýšení platů zaměstnanců a dělníků. Ti se odvolávají na to, že Jablonec je nejdražší město v severních Čechách. Plat ředitele plynárny je 7 500 K, má však ještě prémie z odbytu, jinak by i on dostal přidáno. O platu ředitele elektrárny Reinera sdělil radní Josef Noswitz, že Reiner bere z obratu prémie ve výši 1 % a z instalačního úseku 2 %. Za rok 1918 až 1919 činil jeho příjem 30 698 K, o rok později 85 537 K, z čehož si sám platí daň ze mzdy, kdežto za úředníky platí podnik. Radní Hamburger doporučuje oběma podnikům šetrnost a plat pana Reinera považuje za kompromitující. V usnesení se upozorňuje, že se zvýšené ceny energií promítnou do cen jabloneckého zboží, které tak ztratí konkurenceschopnost.

Praha. Pankrác. Uvězněným komunistům byl povolen tělocvik. Budou nacvičovat na letošní dělnickou olympiádu, píše Rudé právo.

Kontaktní tanec. List Corriere uveřejnil rozhovor s nejmenovaným tanečním mistrem: hlavním znakem moderních tanců je vzájemné otírání. Mistr musí mít každých 20 dní nový frak a vestu – látka na určitých místech to prostě nevydrží. Všude se tančí tak vášnivě, jako nikdy předtím. Ve Vídni se tiší hlad foxtrotem, v Ostende se dámy odhalují od ramen až do pasu a od kotníků ke kolenům, v Antverpách vládla při olympiádě taneční horečka, v Bruselu to bylo ještě horší. Všude je nával krásných dívek a chlapci tančí už od 15 let a muži až do 50.

24. února 1921, 54, strana 3, večerní vydání

Černá kronika. Mšeno. Zdejší policie zatkla mladého muže, který měl u sebe následující kusy prádla: černobíle proužkovanou zástěru a stejnou košili s dvěma knoflíky na hrudi, úzký modrý límeček, bílý ručník, bílé pánské podvlékačky s monogramem A, dlouhý a krátký lněný pytlík s monogramem R. F. a úzkou krajkovou záclonku. Část prádla byla mokrá, zloděj svůj lup patrně ukradl na bělidle.

Všechny zprávy jsou kráceny.

Christa Petrásková

Vytvořeno 1.2.2021 9:38:15 | přečteno 436x | Petr Vitvar
Štítky: historie
 
load