V průběhu roku 2020 se vytřídilo 3 913 t odpadu. Jedná se zejména o odpad z barevných kontejnerů, sběrných dvorů, ze sběren a výkupen, které jsou zapojeny do systému obce, a ze školních sběrů. Vzhledem k vysoké hmotnosti materiálu tvořily největší podíl z celkového množství kovy, a to 1 349 t. Dále bylo vytříděno 1 224 t papíru, 736 t skla a 604 t plastů.
Tak jako jiná odvětví i odpadové hospodářství bylo ovlivněno rozšířením nemoci Covid-19. Především se to projevilo v nárůstu množství obalového materiálu zapříčiněného masivním rozšířením nákupů přes internet. Tento trend je nejvíce vidět na množství papírových a kartonových obalů odkládaných do modrých kontejnerů. Zatímco v roce 2019 jich bylo 737 t, v loňském roce se vyšplhalo množství papíru v modrých kontejnerech na 1 022 t, což je nárůst o téměř 40 %. Kromě modrých kontejnerů se velkou měrou podílejí na celkovém množství papíru školní sběry. Školní sběry probíhají prakticky ve všech základních a ve většině mateřských škol v Jablonci nad Nisou, ale vzhledem k opakovanému uzavření škol v průběhu roku bylo množství takto odevzdaného papíru mnohem menší ve srovnání s předchozími lety. Činilo 102 t. Papír lze odevzdat i ve sběrnách a výkupnách, např. v ul. Belgická a Želivského, které jsou zapojeny do systému odpadového hospodářství města.
Meziroční nárůst o 12 % byl zaznamenám u plastů. Již několik let se mohou do žlutých kontejnerů kromě PET lahví odevzdávat též veškeré plasty z domácností a nápojové kartony. Nápojové kartony (tetrapaky) tvoří necelá 2 % obsahu žlutých kontejnerů. Odpovídá to množství kolem 10 t ročně. Obsah žlutých kontejnerů se vozí na třídicí linku, kde je odpad roztříděn na jednotlivé komodity a následně předán k dalšímu využití.
Již téměř tři roky jsou občanům města k dispozici rovněž šedé kontejnery na kovy. Jsou určeny zejména na drobný kovový odpad z domácností, jako jsou plechovky od nápojů, od potravin, zvířecí konzervy apod. V průběhu loňského roku pořídilo město další kontejnery na kovy a nyní se nachází na 23 stanovištích. Množství kovového odpadu odevzdaných do šedých kontejnerů postupně roste. V roce 2020 se takto vysbíralo téměř 15 t kovů. Vzhledem k celkovému množství vytříděných kovů se jedná o nepatrné množství, ale věříme, že toto číslo bude i nadále stoupat. Největší podíl kovového odpadu pochopitelně končí ve sběrnách a výkupnách.
V případě skla došlo k navýšení o 30 t oproti předešlému roku, a sice na celkových 736 t. Kolem 30 % z celkového množství skla tvoří čiré sklo, které lze do některých kontejnerů odevzdávat odděleně.
Za sběr využitelných složek komunálních odpadů získává město odměnu od společnosti Eko-kom, a. s. Za loňský rok přesáhne výše odměny pro Jablonec 6,8 mil. Kč. Tyto peníze jsou dále používány na provoz a zkvalitňování systému třídění odpadů. V průběhu roku 2020 se na řadě míst objevily nové kontejnery, u některých stanovišť se zvýšila četnost vývozů, vznikla nová stanoviště kontejnerů na tříděný odpad apod.
Dobrou zprávou je, že v roce 2020 kleslo množství směsného komunálního odpadu. V černých popelnicích a kontejnerech skončilo v loňském roce 6 399 t odpadu, tedy o 52 t méně než v roce předešlém. Jablonec patří k největším městům v České republice s produkcí pod 150 kg na obyvatele za rok. Spolek Arnika udělil i v loňském roce Jablonci nad Nisou Odpadového Oskara za nejnižší produkci směsného komunálního odpadu na obyvatele v kategorii měst nad 5 000 obyvatel v Libereckém kraji. Výborné výsledky má město díky dlouhodobé podpoře třídění, ale též díky tomu, že zde domácnosti platí za směsný komunální odpad podle jeho skutečné produkce, tzn. podle objemu nádoby a frekvence jejího vývozu.
Na celkovém množství odpadu v Jablonci nad Nisou se významně podílí i velkoobjemový odpad, který občané odevzdají ve sběrných dvorech nebo při ambulantních svozech. V uplynulém roce se jednalo o 1 163 t. Nelze opomenout ani biologicky rozložitelný odpad, který mohou Jablonečané zdarma odevzdávat na sběrných dvorech a při mobilních svozech. V roce 2020 množství bioodpadu činilo 453 t.
Hojně využívané jsou bílé kontejnery na použitý textil, jehož množství se vyšplhalo téměř na 135 t. Aby byl přehled o množství odevzdaného odpadu úplný, je nutno dodat, že občané odevzdali 26 t nebezpečného odpadu a 37 t pneumatik.
Za zmínku jistě stojí i množství zpětně odebraného elektrozařízení. Na sběrných dvorech bylo v uplynulém roce odevzdáno 115 t velkých elektrospotřebičů (např. ledničky, pračky apod.), 23 t drobných elektrospotřebičů z domácností, 248 ks plochých televizorů a monitorů.
Na závěr bychom rádi poděkovali všem občanům, kteří se aktivně podílejí na třídění odpadů v Jablonci nad Nisou a přispívají tak k ochraně životního prostředí. (bš)