Štěpán Matek - Vše, co se stane, má nějaký důvod

, autor: archiv Š. Matek

Představujeme zastupitele města

Narozen v roce 1987 v Děčíně, od roku 1989 žije v Jablonci n. N. Je absolvent Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova v Liberci a Ekonomické fakulty TU v Liberci – obor Podniková ekonomika a management. Od roku 2016 pracoval jako manažer zahraničního obchodu ve fy Jablotron Alarms. Od října 2020 je vedoucího sekce plavání vysokoškolského sportovního centra VICTORIA. V zastupitelstvu působí od listopadu 2018, kandidoval za sdružení Společně pro Jablonec. Od listopadu 2018 do září 2019 zastával funkci náměstka pro odbor financí a majetku.

Proč jste vstoupil do komunální politiky?

Jablonec mám rád, je to krásné město, na kterém mi záleží. Dlouhou dobu jsem se věnoval sportu a trénování mládeže. Měli jsme úspěchy, jak klubové, tak reprezentační, ale bohužel podpora města v těchto aktivitách byla takřka nulová. Zajímalo mě proč a zjistil jsem, že zde je silné lobbistické a klientelistické prostředí. Nelíbilo se mi to a bohužel jsem to ze své pozice, byť úspěšného trenéra, nemohl změnit. A protože nejsem typ, který pouze bezbřeze hovoří, rozhodl jsem se tyto praktiky změnit. Jediný možný a logický postup byl politicky se angažovat. Poprvé jsem kandidoval jako člen KDU/ČSL v roce 2014, o čtyři roky později jsme se jako strana dohodla na nezávislém sdružení Společně pro Jablonec.

Čemu se v komunální politice věnujete?

Je toho dost a jsem do jisté míry ovlivněn rezorty, kterým jsem se věnoval v roli náměstka primátora. Jedná se o odpadové hospodářství, veřejnou dopravu, správu obecního majetku, který podle mého názoru chátrá, což je důsledek struktury rozpočtu, neboť je velký nepoměr peněz určených na rekonstrukci majetku a na investice. Dále mě zajímá kvalita veřejného prostranství a usiluju o renovaci veřejného osvětlení, kde lze uspořit výdaje z městského rozpočtu.

Váš dosavadní život výrazně ovlivňuje plavání, je to tak?

Lze to tak říci. Od dětství mám rád vodu a plavání byl a je můj aktivní koníček. V juniorských kategoriích se mi dařilo. Plavání také formovalo můj život. Když v Jablonci na tři roky zavřeli bazén, řešil jsem, co dál. Nechtěl jsem skončit, musel jsem tedy odejít do Liberce, kde jsem chodil do sportovní třídy a následně se plavání věnoval na pražském sportovním gymnáziu. Získal jsem několik titulů mistra republiky, především ve znaku na 50, 100 a 200 metrů, a byl členem juniorské reprezentace. Bohužel v období maturity jsem ze zdravotních důvodů musel plavání omezit a ve druhém ročníku na VŠ s ním zcela přestat.

Kdy jste začal s trénováním?

Bylo to ještě na vysoké škole, plynule jsem přešel od plavání k trénování. V oddíle TJ Bižuterie jsem nejprve trénoval přípravku a postupně postupoval ročníky. Vedl jsem úspěšnou Terezu Grusovou a Jakuba Bursu, což je největší současný plavecký talent u nás. Trénoval jsem juniorskou reprezentaci a byl jsem členem realizačního týmu dospělých. Jezdili jsme na ME, MS. V roce 2016 jsem si dal od plavání pauzu.

Čím jste se poté zabýval?

Začal jsem pracovat v Jablotronu v zahraničním obchodě, což pro mě byla skvělá zkušenost. Ukázalo mi to nový rozměr práce v oborech, které jsem studoval. Velmi mě to bavilo a pomáhalo mi tříbit strategické myšlení, což mi bylo ku prospěchu i v mém působení na radnici. Jablotronu jsem za mnohé vděčný. Jsem patriot a vážím si této společnosti, která byla vybudována od píky.

Není vám líto, že jste z Jablotronu odešel?

Beru to tak, že vše, co se stane, má nějaký důvod. Vstupem na radnici jsem se opět vnitřně posunul a objevil své nové hranice. Zjistil jsem, že v krátké době dokážu nastudovat a vstřebat velké množství textu a zákonů a získal jsem další manažerské zkušenosti. Po odvolání z postu náměstka jsem se mohl do Jablotronu na svoji pozici vrátit, ale to jsem s poděkováním odmítl, neboť jsem se rozhodl, že se vydám jiným směrem.

Jakým směrem?

Vrátil jsem se zpět k plavání, připravoval jsem Jakuba Bursu na olympiádu v Tokiu. Později jsem se na popud přátel přihlásil do konkurzu na vedoucího sekce plavání vysokoškolského sportovního centra VICTORIA, které spadá pod ministerstvo školství a tělovýchovy. Vyhrál jsem a v září tohoto roku na tento post nastoupil. Je to nová výzva, ve které skloubím posty manažera, ekonoma a trenéra.

Pendlujete mezi Prahou a Jabloncem, kde se vám lépe žije?

Jablonec toho mladým lidem moc nenabízí. Z důvodu omezené rozmanitosti pracovních oborů mladí odcházejí do Prahy. Naproti tomu je Jablonec malé čisté město, ve kterém jsou náklady na bydlení nesrovnatelně nižší. Jablonec by se podle mého měl více dynamicky rozvíjet, právě s ohledem na mladé lidi, které by zde měl chtít udržet. V Praze je také větší pestrost zábavy, ale žít s rodinou bych v ní nechtěl.

Jste velmi vytížený, máte čas na své záliby?

Snažím se věnovat aktivnímu odpočinku. Pohltily mě bojové sporty. Nejvíce si odpočinu u boxu a kickboxu, kterým se věnuji ryze amatérsky, bez sportovních ambicí. Je to úžasný relax a ventilace nahromaděné energie. Také rád plavu a lyžuju.

Jaký je Štěpán Matek?

Jsem zásadový, někdy až dogmatický a idealistický. Pokud se vydám na cestu, která je z mého pohledu správná, nenechám se z ní zlákat a do cíle dojdu bez ohledu na překážky. Věřím, že zásadovost a ideály jsou nezbytnou součástí žití.

Jiří Endler

Vytvořeno 4.1.2021 16:01:57 | přečteno 425x | Petr Vitvar