Osobní setkání je vždy tím nejdůležitějším

, autor: Martin Kubišta

Slovo komunikace pochází z latinského communicatio a vyjadřuje sdělení. V souvislosti s jazykem pak komunikace představuje nejen dorozumívání, jednání, ale i kontakt... A právě o něj nás v roce 2020 pandemie koronaviru vesměs připravila, komunikace města s veřejností se tím značně ztížila. Na všem špatném je však třeba vždy hledat také to dobré. A tím dobrým v tomto případě jsou nové možnosti a způsoby, jak kontakt navázat.

Od loňského března jsou pro veřejnost pomyslně zavřené dveře k primátorovi, odložená tradiční setkání s občany také nemohla proběhnout. Všichni jsme se uzavřeli ve svých kancelářích a domovech, kontakty, setkání, porady probíhaly online. Pokud se situace nezmění ani v novém roce, bude nutné hledat alternativy.

Virtuální svět, prostředí sociálních sítí. V době největšího rozvoje pandemie město svou komunikaci s občany přeneslo hodně právě sem. Jistotou je tištěný Jablonecký měsíčník, který právě držíte v ruce, mnoho lidí, a tím myslím i generaci seniorů, je už však schopných komunikovat elektronicky. Proto vznikla městská kampaň, kde Jablonečané Jablonečany vyzývali k ohleduplnosti a k dodržování platných pravidel.

„Prostřednictvím krátkých klipů jsme tak k veřejnosti promluvili za město my a některé známé jablonecké osobnosti. Zvláště si cením toho, jak tvůrčím způsobem k této výzvě přistoupily děti z našich základních škol. Ačkoliv sociální sítě nejsou způsobem komunikace, který bych upřednostňoval, musím jim přiznat rychlost a poměrně velký dosah. A také vyvolávají reakce – někdy nezralé a vulgární, jindy však nápadité a hodné zamyšlení,“ konstatuje primátor Jiří Čeřovský.

Ohlasy a reakce způsobily, že město začalo uvažovat o dalších alternativách, jak se se svými občany spojit. „Bude to cesta pokusů a omylů, ale je třeba to zkusit. A je třeba se připravit na víc možností, abychom i další rok nestrávili v komunikačním stínu,“ připomíná Čeřovský. Už v loňském roce město zahájilo cyklus online přenosů koncertů včetně rozsvěcení vánočního stromu. Protože nebylo možné trávit předvánoční čas obvyklým způsobem, vznikl Jablonecký advent online. Koncerty se odehrávaly v kostele Povýšení sv. Kříže a v přímém přenosu je mohli sledovat lidé doma u svých monitorů. „Měli jsme celkem pěknou sledovanost, lidé nám za přenosy děkovali a těšili se na každý další, mám z toho radost a velmi dobrý pocit,“ říká Lucie Kocourková z oddělení kultury a sportu, která byla autorkou adventních koncertů.

K nim se pak na Štědrý den připojilo také vysílání České mše vánoční Jana Jakuba Ryby v provedení smíšeného pěveckého sboru Janáček. „Rád jsem využil možnosti popřát Jablonečanům klidné vánoční svátky, když jsem se s nimi nemohl loni setkat při Primátorském svařáku v rámci Vánočních trhů, ani jsem nemohl pozvat osamělé seniory na štědrodenní oběd,“ připomíná primátor. Do jabloneckých domácností stejným způsobem vstoupil i na Nový rok, protože se nemohl konat ani Novoroční koncert. „Streamy nám ukázaly cestu, jak je možné komunikovat s našimi občany dál, pokud nám epidemická situace nedovolí se ani nadále přímo setkávat,“ dodává.

Pokud jste neměli čas se na adventní koncerty podívat, najdete je na městském YouTube kanálu Statutární město Jablonec nad Nisou.

A tak, jestliže se v roce 2021 stále nebudeme moci setkávat, nastoupí online vysílání. „Prostřednictvím živých přenosů v předem avizovaný čas můžeme pořádat i ta loni odkládaná setkání s občany, kdy lidé budou své dotazy posílat na daný e-mail nebo je budou vkládat do chatu a my na ně budeme ve studiu odpovídat,“ dodává Jiří Čeřovský s tím, že městská komunikace s veřejností musí nabrat čerstvý vítr moderních technologií. A ačkoliv nebude od začátku úplně bezchybná, společně s Jablonečany se v ní budou všichni postupně určitě lepšit. „I když osobní setkání stále zůstane tím nejdůležitějším kontaktem,“ uzavírá jablonecký primátor.

(jn)

Vytvořeno 4.1.2021 16:01:11 | přečteno 270x | Petr Vitvar