Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - prosinec 1920

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. prosince 1920, 329, strana 1, ranní vydání

Praha. Národní shromáždění. Odpověď ministra pro veřejné práce na interpelaci poslance Simma ohledně regulace řečiště Bílé Desné po katastrofě z roku 1916 zněla, že se má prozkoumat terén nad jezem Emanuela Simma s ohledem na výstavbu nové přehrady a úpravu břehů.

3. prosince 1920, 331, strana 4, 6, večerní vydání

Jablonec. V divadle se hraje Verdiho opera Maškarní ples, dvaadvacáté dílo skladatele.

Jablonec. Městské kino Metropol hraje největší výpravný film této sezóny Madame Recamier s Fern Andra a Berndem Aldorem. Jen 4 dny!

4. prosince 1920, 332, strana 3, 4, 5, večerní vydání

Jablonec. Svaz válečných invalidů, vdov a sirotků připravuje senzační masopustní ples na 9. 1. 1921, který se bude odehrávat na dvou různých místech s mottem Nebe a peklo. Nebe včetně zahrady Eden bude umístěno v restauraci Střelnice, peklo s Luciferem vás přivítá v tělocvičně.

Jablonec. Kino Fortuna hraje senzační milostné drama Cirkusová krev o 4 aktech s Milly Wessely a Lotte Neumannovou.

Mšeno. Češi a sociální demokraté ruku v ruce. Na poslední schůzi bylo rozhodnuto, že budova výboru bude také sídlem pošty, zatím co česká škola bude umístěna do budovy chudobince. Chudobinec se přestěhuje do hospodářské budovy, kterou zakoupil pan Karl Hübner.

Čtenáři nám píší. Vrkoslavice. Zápasy dam v Langově Varieté (později Dělnický dům) probíhají každý den a jsou vyprodány. Vždyť je to tak neobvyklé vidět zápas ženy proti muži! Slečna Waltherová, saská Němka, je v těžké pozici proti zdejšímu panu Schinderovi s vynikající technikou. Obecenstvo se těší na pondělní rozhodující zápas. V neděli vystoupí pan Schinder v masce proti slečně Staahové z Hamburku. Také program varieté je výborný. Zajistěte si okamžitě místa!

Zásobování. V městské prodejně se prodává čerstvé venkovské máslo – 1 kg za 54 K. Potravinové lístky na chléb a cukr se vydávají 16. 12. od 9 do 12 hodin. Inzerát. Hostinec v Zeleném údolí pořádá v neděli 5. 12. v 5 hodin odpoledne velkou valčíkovou mikulášskou zábavu.

6. prosince 1920, 334, strana 4, večerní vydání

Katastrofální sucho v Německu. Řeky jsou – tak jako u nás v Krkonoších – zcela vyschlé, čímž trpí zejména lodní doprava. Vodní elektrárny se brzy zastaví. Tepelné elektrárny mají citelný nedostatek uhlí.

7. prosince 1920, 335, strana 1, 4, večerní vydání

USA. Komisař pro imigraci sdělil, že se do USA chce přistěhovat 5 milionů osob z Itálie, 6 milionů z Německa a další emigranti z Polska, ČSR a Jugoslávie jsou již na cestě.

1. prosince 1920, 329, strana 1, ranní vydání

Jak se daří našim rekrutům. Zpráva ze Spišské Bělé. Po našem odjezdu do Olomouce jsme vyfasovali na cestu půl chleba, trochu marmelády, kus salámu a krabici sušenek. To byla menáž na dva dny a dvě noci. Dojeli jsme do Bělé a šli hladoví spát, bez snídaně jsme pochodovali dvě hodiny do Jatrahazy a zpět, pak jsme dostali menáž v podobě polévky a zelí. Nejhorší je, že spíme na holé podlaze a každý týden nám slibují slamníky. Je tu zima a my si kupujeme otop, lampy a petrolej. Uniformy jsou děravé, boty v cárech. Sláma, která chybí na podestlání, se nachází spolu s kukuřicí v našem chlebu. Poznamenávám, že tyto řádky nepíši proti českým šaržím, protože tu žijeme Češi, Němci a Slováci pohromadě.

18. prosince 1920, 346, strana 3, večerní vydání

Zásobování. Stále ještě čekáme na chleba a mouku. Navzdory slibům nemáme už 14 dní chleba. Zdražení obilí mělo zajistit pravidelné zásobování a odstranit černý trh, kterému se však daří jako nikdy předtím.

22. prosince 1920, 350, strana 3, večerní vydání

Zásobování. Nestravitelný chléb. Konečně chleba! Pekaři ale dostali mouku smíchanou ze všech možných substancí. Kůrka je dobrá, ale vnitřek tak vlhký, že jím nůž sotva pronikne. Všude se poměry zlepšují, ale v našem agrárním státě se situace zhoršuje.

Brno. Rozbroje ve Svazu legionářů. Ve staré sněmovně se sešlo na 80 zástupců legionářských poboček z Moravy a Slezska. Dosavadní taktika ústředního výboru byla označena za bolševistickou a republice nebezpečnou.

24. prosince 1920, 352, strana 2, 15, 16, večerní vydání

Severní Čechy. Kurzarbeit v severočeských přádelnách. Poměry se zhoršily natolik, že na 6 týdnů – tedy od 1. 1. 1921 do 15. 2. 1921 bude zastavena výroba v každý pátek a sobotu. Jedná se o osm přádelen v Liberci a okolí.

Inzerát. Oznamujeme, že náš syn, popř. bratr Otto Kiesewetter je již osm dní mimo domov a my jsme se ho zřekli. Dluhy za něj nebudeme platit. R. Kiesewetter s rodinou.

Inzerát. Anonym, který mi stále posílá pohledy, je u mne šupák, dokud mi nesdělí svou správnou adresu. E. Rössler.

Inzerát. Café Koruna v Jablonci oznamuje, že na oba vánoční svátky zajistilo koncert Borise Gulazeva, houslového virtuose z baru Coulton ve Vídni. Ve vinárně Zlato Rýna hostuje originální vídeňský šraml.

Inzerát. Horská restaurace Nickelkoppe (Petřín) pořádá 25. 12. odpoledne dětskou nadílku při smyčcové hudbě. O uctivou návštěvu prosí budař J. John.

Inzerát. Maškarní ples na motto Shromáždění národů na březích Nisy se koná v neděli 6. 2. 1921 ve všech sálech jablonecké tělocvičny.

27. prosince 1920, 353, strana 1, večerní vydání

Praha. Národní politika sděluje, že až do Štědrého dne večer bylo zajištěno 1 010 komunistů.

Praha. Politik Dr. Kramář slaví 60. narozeniny. V rámci oslav daruje 125 000 K různým českým vlasteneckým spolkům.

31. prosince 1920, 329, strana 1, ranní vydání

Restaurace Lesní zátiší v Proseči zve na Nový Rok ve tři hodiny odpoledne na velkou tancovačku! Přeji p. t. návštěvníkům a příznivcům vše nejlepší do Nového roku! Uctivě vás zve váš hostinský ze Zátiší!

Christa Petrásková

Vytvořeno 2.12.2020 10:15:09 | přečteno 297x | Petr Vitvar