Epidemie oslabuje, vyhráno ale rozhodně není

, autor: Milan Bajer

Od 5. října platí v Česku nouzový stav, 30. října jej vláda prodloužila do 20. listopadu a den před jeho ukončením, tedy 19. listopadu, požádala o jeho další prodloužení. To Sněmovna schválila do 12. prosince. Od 23. listopadu platí také kromě dalších opatření zákaz nočního vycházení od 23. do 5. hodiny ranní.

Od středy 21. října jsou roušky povinné i v automobilech, pokud v nich necestuje pouze rodina, a na veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde jsou více, jak dva lidé. Proto neprobíhaly pietní akty 28. října a 17. listopadu v tradičních pojetích, ale v komorních formách. Jablonec nad Nisou zvolil v případě listopadového výročí také online přenos.

Mezníky 2. vlny pandemie

Zákaz nočního vycházení přichází 28. října. Od té doby nesmí lidé opouštět domácnost po 21. hodině a doma musí zůstat do 5. hodiny ráno následujícího dne. Výjimkou jsou cesty do a z práce, práce zaměstnanců integrovaného záchranného systému, služby včetně zásobování apod. Psy je také možné venčit po 21. hodině, ale pouze v okruhu 500 metrů od bytu. Až na výjimky jsou uzavřené maloobchody a provozovny služeb, ty s výjimkou mají omezenou otevírací dobu od 5 do 20 hodin a v neděli musí být zavřeno. Všechna opatření a jejich platnost jsou přehledně popsána a aktualizována na Covid Portál Ministerstva vnitra (www.covid.gov.cz)

Novinka přišla 13. listopadu, kdy Ministerstvo zdravotnictví představilo protiepidemický systém, tzv. PES (viz vedlejší strana). Jeho hlavním cílem je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného zvýšit čitelnost a predikovatelnost aktuální epidemiologické situace.

Dne 20. listopadu Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že podle protiepidemického systému ČR je souhrnný index rizika pro Českou republiku na hodnotě 62 a proto navrhne vládě přesun do čtvrtého stupně pohotovosti (v době uzávěrky aktuálního čísla JM ještě nebylo známé rozhodnutí vlády – pozn. aut.). Ve stejný den, tedy 20. 11., byl index rizika v Libereckém kraji na čísle 70.

Od 23. listopadu se opatření začala mírně rozvolňovat. Povolená otevírací doba obchodů s výjimkou ze stávajících vládních opatření se prodloužila do 23. hodiny, kdy podle aktualizovaných pravidel začal platit zákaz vycházení. V platnosti zůstává zákaz nedělního prodeje. Mění se i počet osob, které se mohou scházet. Nově na jednom místě může být šest osob, v případě svateb, pohřbů a bohoslužeb se povolený počet účastníků zvyšuje z 15 na 20.

U nákupních center a maloobchodů se kromě delší otevírací doby pravidla nezměnila. Možný je pouze prodej základních potřeb. Výjimku z opatření mají potraviny, drogerie, lékárny, optiky či květinářství. Možný je také provoz výdejen zboží. Prodejci jsou povinni řídit fronty uvnitř prodejen i před nimi a dohlížet na dodržování dvoumetrových rozestupů, uvnitř musí mít každý zákazník pro sebe 15 metrů čtverečních. Nařízení je součástí systému PES. Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má podle modelu uvolňování platit od třetího stupně pohotovosti. V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva.

Život online

Epidemiologická opatření jsou přísná a doba jejich uplatňování už dlouhá. Lidé jsou unavení a mnoho z nich na ně již rezignovalo. Z toho důvodu se Jablonec nad Nisou rozhodl přijít s vlastní kampaní. Připravil vizuál a shrnul hlavní zásady ochrany před nákazou do stručného desatera. Na webových stránkách města a sociálních sítích se objevují známí a neznámí Jablonečané se svými poselstvími a apelují na své sousedy, aby opatření dodržovali. Jen tak se všichni společně můžeme rychleji přiblížit jejich odvolání a vrátit se tak opět k normálnímu způsobu života, kdy bude možné chodit do divadel, kin, muzeí, na koncerty. Některé organizace připravily virtuální prohlídky, jako například Muzeum skla a bižuterie, jiné za svými diváky chodí prostřednictvím streamů, to v případě městského divadla.

Také radnice zvolila vysílání přes sociální sítě jako možnou cestu, jak navodit adventní náladu ve městě, když to není možné v duchu tradic. O JABLONECKÉM ADVENTU online se dočtete na jiném místě tohoto vydání.

Doba cestování nepřeje

Jestliže jste byli zvyklí touto dobou cestovat do zahraničí, letos je lépe zůstat doma. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) upozorňuje, že při všech cestách do zahraničí je nutné se předem informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních. Podmínky ke vstupu do zemí ministerstvo na svých webových stránkách průběžně aktualizuje a najdete je na www.mzv.cz. Od 9. listopadu MZV doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest a cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech. Důvodem jsou nejen epidemiologická situace, ale i výrazné komplikace v dopravě a rozsáhlá restriktivní opatření států pro vstup na svá území. Praktickou pomoc nabízí informační centrum pro cesty do zahraničí, které je dostupné telefonicky od pondělí do pátku v době od 8 do 16 hodin na čísle +420 224 183 200.

(jn)

Zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz, www.mzv.cz