Co zbylo z jabloneckých tramvají

, autor: archiv Tomáš Krebs

Sice od doby, kdy na původních jabloneckých tratích naposledy zacinkaly tramvaje, uplyne už 35 let, při troše pozornosti po nich najdeme řadu památek.

V Pražské ulici je pro zázemí autobusové dopravy stále využíván původní areál tramvajové remízy s odstavnými halami (1899), dílnou těžké údržby (1927) a překladištěm, samozřejmě už bez kolejí. V Rychnově se autobusy linky č. 101 otáčejí po tělese původní tramvajové smyčky a naproti přes ulici přibyl v poslední době památníček s kouskem kolejí. Na druhé straně v Janově bylo poklizeno okolí původního překladiště a obec připravuje opravu.

Po celé trase najdeme na domech řadu trolejových závěsů a pozorný badatel najde i několik kilometrovníků, v centru u radnice pak i kousek kolejí se zastávkovým sloupkem. Při opravách komunikací se ještě dnes najdou stopy v odkryté dlažbě. Dodnes se můžeme setkat s původními tramvajovými vozy. Nejstarší je nákladní vagonek z roku 1899 přestavěný na trolejovou věž a uvedený do podoby, ve které byl používán ve čtyřicátých letech. Nachází se ve vozovně libereckého dopravního podniku a je ministerstvem kultury prohlášen za kulturní památku. Na meziměstskou trať pak příležitostně vyjíždí jablonecká souprava motorového vozu 6MT č. 117 z roku 1953 a vleku č. 44 z roku 1932. Oba vozy jsou dlouhodobě zapůjčené od Technického muzea v Brně a rekonstruované do historické podoby dobrovolníky z Boveraclubu.

A pokud se vypravíte do Technického muzea Liberec, najdete zde v expozici veřejné dopravy množství fotografií a artefaktů a také dvacítku modelů jabloneckých tramvají.

Tomáš Krebs

Co zbylo z jabloneckých tramvají

, autor: archiv Tomáš Krebs

Objekt překladiště v Janově n. N.

Z okolí se sem sváželo zboží a tramvaje pak zajišťovaly přepravu k železnici.

, autor: archiv Tomáš Krebs

Jízda historické soupravy s vlekem

v podobě, v jaké byla provozována mezi Rychnovem a Janovem a později z Jablonce do Liberce

Interiér vlečného vozu z roku 1932

s tolik typickými dřevěnými podélnými lavicemi

Stavba okružní křižovatky Ostrý roh

Odkrytá dlažba se stopou oblouku tramvajových kolejí. Právě prudké odbočení tramvaje zde dalo název této lokalitě.

Trolejová věž na skříni nákladního vagonku z roku 1899

Model jedné z prvních jabloneckých tramvají v měřítku 1:32