Vydržme to ještě jednou

Všichni jsme doufali, že jarní nouzový stav se nebude opakovat. Už během září se však epidemiologická situace začala zhoršovat a 2. října se opět po několikaměsíční přestávce sešel jablonecký krizový štáb, aby projednal momentální dění ve městě i v kraji. Druhý nouzový stav vláda vyhlásila 5. října, přitvrdila postupně 12. a posléze i 22. října. Pandemie koronaviru sužuje svět už téměř rok.
O pomoc je možné požádat Červený kříž
Český červený kříž v září opět začal cvičit své členy k poskytování pečovatelské pomoci a obnovil činnost Dobrocentra, a to i díky dotaci poskytnuté Libereckým krajem z projektu Zajištění humanitární pomoci v době pandemie SARS CoV-2. „Znovu pomáháme i po telefonu, volají nám hlavně senioři, kteří sledují vývoj koronavirové situace a jsou ve velkém stresu. Proto jsme začali spolupracovat také s psychologem,“ říká ředitelka Oblastní organizace ČČK Jablonec nad Nisou Kateřina Havlová.
A kdo může využít pomoc Dobrocenter? „Všichni, kdo potřebují například vyzvednout e-recept, nakoupit nebo si jen promluvit,“ říká Havlová. Dispečink na lince 601 386 447 je v provozu od pondělí do čtvrtka v čase mezi 9 a 15 hodinou. A pokud byste snad chtěli pomoci jako dobrovolníci, je možné i toto. Svou nabídku napište na adresu dobrocentrum@cck-jablonec.cz.
Noste roušky, dbejte pravidel!
Nouzový stav začal platit 5. října, ale už od prázdnin se dle nařízení ministerstva zdravotnictví nosily v některých momentech roušky. Například v prostředcích hromadné dopravy. „Na začátku září byly v některých autobusech s nošením roušek problémy. Společně s městskými strážníky se nám však podařilo situaci postupně zklidnit,“ upozorňuje jednatel Jablonecké dopravní, a. s., Luboš Wejnar. Největší problém byl s klientkami Domova a Centra sociálních služeb v Jabloneckých Pasekách, které mají pro nošení roušek výjimku – nosit je nemusí. A řidiči je odmítali vpustit do vozu. „Dívky jsou nyní během přepravy vybavené visačkami, aby už nedošlo ke konfliktům,“ dodává Wejnar s tím, že v autobusech jsou přístroje s dezinfekcí, na konečné se vozy vždy větrají. V současné době je městská autobusová doprava zredukovaná a dočasně byla zrušená noční linka.
Omezení úřední doby
Dva úřední dny zavedl magistrát od 12. října, a to v pondělí a středu od 8 do 11 a od 15 do 17 hodin. „Po tuto dobu se odbavují v rámci kapacitních možností úřadu všichni klienti, kteří přijdou. Vždy je však třeba dbát hygienických a epidemických opatření, to znamená dodržovat rozestupy, ochranu dýchacích cest a dezinfekci,“ připomíná tajemník magistrátu Marek Řeháček s tím, že v úterý, čtvrtek a pátek se v rámci pracovní doby budou odbavovat klienti, kteří mají potvrzený termín na základě telefonické či elektronické objednávky.
S novými opatřeními se nezměnila pracovní doba zaměstnanců úřadu. Veřejnost nemá do objektů magistrátu mimo stanovenou úřední dobu nebo mimo objednaný termín přístup, v úředních hodinách může do budovy správního odboru maximálně pět osob na jedno patro. „V praxi to znamená, že veřejnost do radnice vstupuje přes informační centrum v přízemí, v Komenského 8 přes recepci. A to buď ve stanovených úředních hodinách, nebo na základě objednávky. Ve druhém případě pracovnice za přepážkou kontrolují, zda je klient zapsaný v seznamu objednaných,“ vysvětluje Marek Řeháček.
Také uvnitř úřadu se omezil kontakt mezi pracovníky, rušily se porady, kromě setkávání stálé pracovní skupiny krizového štábu. Pozastavily se veškeré aktivity SPOZ, jako je vítání nových občánků apod., zrušila se setkání s občany. Přesto virus vnikl i do řad úředníků a během poměrně krátké doby ochromil práci matriky a celého odboru stavebního a životního prostředí.
Vitamíny jako poděkování
Město se však snaží myslet také na ostatní. Například na ohrožené pečovatelky a pečovatele, kteří pomáhají těm nejzranitelnějším a nejohroženějším. Třeba vitamínovými balíčky. „Navazujeme tím na Ocenění jablonecké pečovatelky, které proběhlo v září v městském divadle. Chtěli jsme pracovníky sociálních služeb pozvat na výlet, což nebylo možné. A tak jsme se rozhodli pro ně připravit pozornost v podobě vitamínových balíčků,“ vysvětluje náměstek David Mánek. Dvě stovky balíčků tak putovaly do všech zařízení poskytujících sociální péči v Jablonci nad Nisou včetně Hospice sv. Zdislavy v sousedním Liberci, který se stará i o Jablonečany.
Přestože při předávání nebyl čas na delší setkání a povídání, bylo zřejmé, že si všichni pozornosti váží. „Jablonec nás vždy podporoval a podporuje a my si tohoto přístupu velmi vážíme, obzvlášť v této nelehké době,“ říká Kateřina Tomínová, vedoucí oddělení projektů, grantů a dotací z Hospice sv. Zdislavy.
Přístroje na kyslíkovou terapii pro nemocnici
Liberecký kraj nakoupí z prostředků veřejné sbírky Liberecký kraj sobě! COVID-19 liberecké, českolipské a jablonecké nemocnici šest přístrojů pro kyslíkovou terapii. Celková částka činí 488 438,28 korun včetně DPH. Na účtu veřejné sbírky zůstává ještě 1 097 121 korun.
„Přístroje umožní s ohledem na stávající nepříznivou epidemiologickou situaci navýšit kapacity pro léčbu pacientů s respiračními potížemi a ulehčí práci zdravotníků. Chtěl bych ještě jednou poděkovat občanům, kteří projevili příspěvkem do veřejné sbírky solidárnost k druhým,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Sbírku na boj proti koronaviru vyhlásil Liberecký kraj na konci března. Veřejnost stále může přispět na transparentní účet Veřejná sbírka Liberecký kraj sobě! COVID-19 s číslem 1277277277/0100. Zatím se podařilo vybrat bezmála 2,889 milionu korun. (zdroj: KÚLK)
Více lůžek, málo personálu
Panující epidemiologická situace zvyšuje tlak na počet lůžek. Také jablonecká nemocnice byla nucena jejich počet pro covid pozitivní pacienty navýšit.
„Kvůli dostatečné kapacitě bylo nutné uzavřít lůžkovou ortopedii, urologii, rehabilitaci i oddělení ORL. V současné době je vyčleněno pro pacienty s Covidem-19 celkem 75 lůžek,“ informuje o situaci platné k datu 22. října mluvčí nemocnice Jana Válková. Ta však dodává, že s navyšováním počtu postelí vzrůstá i potřeba většího množství zaměstnanců, kteří by se o nemocné starali.
„Proto do naší nemocnice hledáme personální výpomoc, a to především mezi mediky a studenty vyšších ročníků zdravotních škol. Nabízíme 105 korun za hodinu, ubytování, stravování ve směně zdarma, zaškolení i ochranné pomůcky,“ vyzývá dobrovolníky Válková. Zájemci mohou psát na e-mailovou adresu: rehorova@nemjbc.cz.
Šestá hodina ranní
Ve čtvrtek 22. října vešla v 6 hodin ráno v platnost další zpřísněná nařízení vlády. Uzavřela se většina obchodů stejně jako na jaře. Otevřené zůstaly jen ty se základním sortimentem, tedy potraviny, lékárny či drogerie. Omezení neplatí pro velkoobchody, v nákupních centrech zůstaly otevřené potraviny, drogerie, lékárny a provozovny uvedené ve výjimkách vládních nařízení. Uzavřely se také mnohé služby, například kadeřnictví, knihovny apod.
Výjimku mají potraviny, prodejci pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky, drogistického zboží, lékárny, prodejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, prodejci krmiva, brýlí a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, zahradnických potřeb.
Otevřené zůstaly i prádelny, čistírny, autoservisy, odtahy vozidel, prodejci náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím, dostupné je vyzvednutí zásilek a zboží, otevřené jsou i pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy IT techniky, spotřební elektroniky a dalších výrobků, provozovny realitního zprostředkování a účetních poradců, daňové evidence, oprav a instalací strojů a zařízení pro domácnost, myčky automobilů, domácí potřeby, železářství, kompostárny či sběrny.
Vláda omezila také pohyb a setkávání lidí na dobu nezbytně nutnou. Výjimku tvoří cesty do práce a domů, na nákupy, ty nezbytné za rodinou, na pomoc blízkým a k lékaři. Povolené jsou vycházky do přírody ve dvojicích kromě rodinných příslušníků, pobyt na chatách.
(jn)
Zrušené jsou:
Svátek všech svatých, tzv. Dušičky na městském hřbitově - 1. listopadu
Pietní vzpomínka u památníku v ulici Gen. Mrázka - 17. listopadu
rozsvěcení vánočního stromu na Mírovém náměstí - 29. listopadu
- Vánoční trhy a Primátorský svařák
Novoroční koncert
V nemocnici je zákaz návštěv
Vzhledem k epidemiologické situaci jsou již delší dobu v nemocnici zakázány návštěvy. Výjimku tvoří otcové u porodu, doprovod u hospitalizovaných dětí a příbuzní pacientů v terminálním stádiu nemoci po dohodě s ošetřujícím lékařem.
Návštěvy však musí po celou dobu dodržovat nastavená pravidla, která jsou uvedena na webových stránkách nemocnice.
V souvislosti s vyvíjející se situací v Libereckém kraji musela nemocnice přistoupit k uzavření oddělení lůžkové ortopedie. Vzniklá uvolněná lůžka slouží k hospitalizaci COVID-19 pozitivních pacientů.
Odběrové místo
V areálu nemocnice i nadále funguje odběrové místo k testování veřejnosti na infekci způsobenou virem COVID-19. Testováni jsou pouze zájemci, které doporučil praktický lékař nebo Krajská hygienická stanice. Odběrové místo se nachází v barevné provozní budově H02 na kraji areálu při vjezdu z ulice 28. října.
K odběru je třeba:
- elektronická žádanka od obvodního lékaře či KHS
- objednat si datum a čas odběru (www.nemjbc.cz – objednat se na test COVID-19)
Žádáme spoluobčany, kteří jdou k odběru, aby se pohybovali pouze v tomto prostoru a nikde jinde po areálu nemocnice. Chráníte tak naše pacienty i personál. Děkujeme.
Pozn.: Informace je platná k datu 23. 10. 2020. V průběhu dalšího období může dojít ke změnám, jako je rozšíření provozní do by odběrového místa. Aktuální informace je třeba sledovat na webových stránkách nemocnice. (jv)
Říjnové události
2. října - Zasedl v Jablonci nad Nisou opět po několikaměsíční přestávce krizový štáb. Jeho členové si sdělili momentální situaci na Jablonecku.
5. října - Vláda vyhlásila nouzový stav.
12. října - Začala platit nová opatření vlády. Magistrát v souladu s nimi zavádí od 12. 10. omezené úřední hodiny v pondělí a ve středu vždy 8–11 a 15–17 hodin, v jiných časech může veřejnost přijít na úřad pouze na základě telefonických objednávek.
14. října - Sdružování uvnitř i venku do max. počtu
6 osob. Zavádí se dálková výuka na všech školách kromě mateřských. Roušky jsou povinné ve vnitřních prostorech, hromadné dopravě, na venkovních zastávkách a nástupištích. Restaurace, bary a kluby jsou uzavřeny, povolené je pouze výdejní okénko. Zavírají se školy.
16. října - MHD v Jablonci přechází na prázdninový provoz. Kvůli karanténě se do odvolání zavírá odbor stavební a životního prostředí.
19. října - Svou činnost omezuje matrika, důvodem je nedostatek pracovníků – v oddělení je přítomná pouze jedna úřednice.
22. října - Zpřísňují se vládní omezení: zákaz volného
pohybu osob, zákaz maloobchodního prodeje, omezení činnosti orgánu veřejné moci. Platí do 3. listopadu.