Rekonstrukce varhan pokračuje

, autor: Miloš Lubas

Největší jablonecké varhany čeká v listopadu velké stěhování. Před rokem byla slavnostně vyňata první varhanní píšťala královského nástroje kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, ale jarní převoz přerušilo uzavření hranic. Co se od té doby událo a co se chystá?

Nejen členové římskokatolické farnosti v Jablonci, ale i obdivovatelé varhanní hudby a všichni, kterým není lhostejná jablonecká historie a její významné památky, s radostí sledovali, jak se podařilo Nadačnímu fondu pro Jablonecké varhany získat finanční prostředky na jejich renovaci. Díky solidaritě veřejnosti, sponzorským darům i příspěvkům Libereckého kraje a Statutárního města Jablonec nad Nisou, které přispělo milionem korun, mohla být podepsána smlouva s vybranou firmou. Byl stanoven harmonogram převozu a postupu prací nejen na vlastních varhanách, ale také v interiéru kostela. Vše bylo na dobré cestě.

„Během jarních měsíců probíhala příprava podkladů pro plánovaný převoz částí varhan do dílen firmy Hermann Eule Orgelbau. Protože se jedná o kulturní památku, jejíž části budou za účelem restaurování vyvezeny mimo zemi, bylo nutno získat povolení Ministerstva kultury ČR,“ vysvětluje Irena Kreiselová, předsedkyně Nadace. To se podařilo, a potřebné dokumenty jsou připraveny.

Bohužel jarní koronavirová omezení zasáhla do plánovaných termínů. Německá firma kvůli tomu musela změnit harmonogram všech svých prací, a tak došlo k posunu termínu demontáže jabloneckých varhan až na začátek listopadu. Mezi tím se také rozběhly přípravy na opravu interiéru kostela. Svépomocí byly odstraněny vlhkostí poškozené omítky tak, aby v letních měsících došlo k lepšímu vyschnutí zdiva. Probíhá také průzkum původní barevnosti výmalby, vše pod dozorem památkářů. Kostel je unikátním architektonickým dílem jabloneckého rodáka architekta Zascheho a snahou je dodat mu vzhled podle původních plánů. V současné době již prostory převzala stavební firma a práce pokračují dále. „Varhany byly a jsou nedílnou součástí interiéru kostela. Původní harmonogram počítal s tím, že ke 150. výročí narození architekta Josefa Zascheho, tedy 9. listopadu 2021, rozehrajeme první dva prospektové rejstříky a k 90. výročí svěcení kostela, které bude 24. dubna 2022, již zazní celé varhany. Pokud se podaří varhany nyní do Bautzenu odvézt, dá se to ještě dle vyjádření zástupců firmy stihnout,” dodává Irena Kreiselová.

Odvozem varhan ale práce Nadace nekončí, prostředky dosud získané stále celou rekonstrukci nepokrývají. S blížícími se vánocemi proto stojí za zmínku, že adopce varhanní píšťaly může být zajímavým dárkem, kterým potěšíte a přispějete na dobrou věc. Veškeré informace najdou zájemci na webu www.jabloneckevarhany.cz.

(ph)

Vytvořeno 30.10.2020 13:12:59 | přečteno 914x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load