Poslední šance, jak ven z dluhové pasti

, autor: archiv Naděje

S termíny oddlužení, insolvence či osobní bankrot se setkalo mnoho z nás, ale víte, pro koho je vhodný tento způsob řešení závazků? Oddlužení by mělo být poslední variantou, jak se z dluhové pasti dostat.

Období, po které je dlužník v insolvenčním řízení, není vůbec jednoduché. Mnohdy dlužníkům nezbývá moc peněz, kvůli srážkám z příjmů, které jsou použity pro splácení oddlužení. Zároveň je to poslední šance, jak se z dluhového kolotoče dostat.

Když už má člověk dluhy, je potřeba je řešit hned v počátcích, kdy zjistí, že je nezvládá splácet tak, jak by měl. Zahodit stud a mnohdy ostych, které lidem brání, aby si nechali poradit od odborníků, když si nejsou jistí, jaké kroky mají podniknout, vedou k propadu do hlubin dluhové pasti. Při neřešení situace začnou narůstat úroky, penále, sankční pokuty za pozdní platby, a pokud to zajde hodně daleko, napočítají se ještě náklady soudního řízení, odměna exekutora apod. Důležité je vždy komunikovat s věřiteli a snažit se najít východisko, jak se z prodlení dostat, a nepropadat dluhovou spirálou, v níž se člověk ocitne velmi rychle, ale ven už se tak snadno nedostane. Člověk, který komunikuje s věřiteli, si může domluvit splátkové kalendáře, aby byl závazek hrazen nadále dle domluvy. Dají se vykomunikovat odklady splátek, případně pozastavení splátek na určitou dobu. Vše musí být odůvodněné a musí se k žádostem dokládat důkazy, které prokazují momentální špatnou situaci pro splácení. V žádném případě se závazků lidé nezbaví, pokud nebudou přebírat poštu nebo ji rovnou vyhodí. V tu chvíli si možná zahodí poslední šanci na to, aby se domluvili na jiném postupu, jak budou nadále dluhy splácet, a nepřešli do exekucí.

V případě, že je splátek více a dlužník je nezvládá splácet všechny nebo je všechny splácí, ale je to na hranici jeho možností, je výhodné zažádat o konsolidaci. Řešení dluhů konsolidací je možné pouze u lidí, kteří nemají závazky v exekučních řízeních. Konsolidace je způsob řešení dluhů, kdy se závazky sloučí v jeden a člověk hradí měsíčně pouze jednu splátku jednomu věřiteli. Obdobně jako při oddlužení, jen s rozdílem, že splátka je stále ve stejné výši. Výhodou u konsolidace je, že člověk nebude v registru dlužníků. U oddlužení se splátka pohybuje podle čistého příjmu dlužníka, kdy je srážka prováděna jako u přednostní exekuce. To znamená, že z čisté mzdy se odečte nezabavitelná částka a zbytek mzdy se rozdělí na třetiny, kdy jedna třetina se vyplatí dlužníkovi a dvě třetiny jsou použité pro splátku v oddlužení. Navíc se měsíčně hradí za splátky ještě odměna insolvenčnímu správci, kdy u jednotlivce je částka 1 089 Kč a u manželů 1 634 Kč. Insolvenční správce se stará o vše, co je spojeného se závazky dlužníka, a je také prostředníkem mezi soudem a dlužníkem po celou dobu insolvenčního řízení. Konsolidace je vhodná také pro lidi, kteří splácí účelovým úvěrem nemovitost nebo například družstevní podíl, protože nepřijdou o majetek. V rámci insolvenčního řízení funguje ochrana obydlí dlužníka, která se řídí daným výpočtem, ale ochrana se nevztahuje na nemovitost, která je zatížená hypotékou nebo úvěrem. V této situaci se nemovitost v rámci řízení zpeněží a jsou za získané finance z prodeje uhrazeny dluhy.

Pokud dlužník vyčerpá všechny zmiňované možnosti a stále se topí v dluzích, protože mu banky například konsolidaci neposkytnou nebo už nemá jinou možnost jak dluhy splácet řádně, tak teprve teď je ta chvíle, kdy se musí zvážit možnost oddlužení. Není to lehké rozhodování, protože si člověk musí uvědomit, co ho bude v následujících několika letech čekat. V loňském roce jsme na středisku NADĚJE v Dlouhé ulici v Jablonci nad Nisou řešili dluhy se 227 klienty. Zpracovali a podali jsme 64 návrhů na povolení oddlužení. Všechny podané návrhy byly schváleny. Pokud si ohledně dluhů nevíte rady, nebojte se kontaktovat odborníky, kteří vám rádi pomohou řešit situaci ohledně dluhové problematiky. V Jablonci nad Nisou se můžete obrátit přímo na terénní sociální pracovníky střediska NADĚJE v Dlouhé ulici.

Lucie Kretschmerová, terénní sociální pracovnice

Vytvořeno 30.10.2020 13:13:22 | přečteno 1262x | Petr Vitvar
load