Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - únor 1920

, autor: archiv JM

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. února 1920, 32, strana 1, 2, ranní vydání

Praha. Odmítnutí Kramářovy intervenční politiky v Rusku. Ministr zahraničí Dr. Beneš se ve svém projevu zabýval všemi aspekty rozpočtového výboru sněmovny a zřetelně odmítl návrhy Dr. Kramáře.

Praha. Železničáři rabují uhelné vlaky. 28. ledna odpojili zaměstnanci nymburských železničních dílen 14 vagonů s uhlím a většinu uhlí si rozebrali. Hradecké ředitelství drah okamžitě nechalo dílny zavřít a hodlá viníky přísně potrestat.

3. února 1920, 33, strana 1, 5, 8, 10, večerní vydání

Jablonec. Divadlo uvádí komedii o třech aktech od Edwarda Knoblocha Faun. Tato postava z antické mytologie vstupuje do moderní společnosti. Prezentují se vztahy mezi mužem a ženou, ženská emancipace, umělecké směry a satira na honičku za mamonem. Sledovali jsme s napětím, ale marně, zda uslyšíme něco závažného a hlubšího – faun pouze podnítil dva milostné vztahy a odtančil zpět do svého svobodného světa.

Inzerát. Hledám do stálého pracovního poměru pasířské pomocníky a dělnice za vysoký plat! Heinrich Fitschek, Studniční 14.

Inzerát. Kino Metropol (Junior) hraje od tří hodin pro děti: Dívka s čertem, veselohru Willi jako Sherlock Holmes, Genius nebo šílenec? a přírodní snímek San Martin di Gastrozzo.

4. února 1920, 34, strana 5, večerní vydání

Jablonec. Sport. Lyžařský oddíl pořádá dnes výlet při svitu měsíce. Trasa vede přes tři rozhledny – Královku, Seibthübel (Slovanku) a Bramberk. Sraz na zastávce tramvaje do Janova na Starém trhu v 8 hodin a 13 minut. Na neděli 8. února plánuje Horský spolek mistrovství Jizerských hor v jízdě na saních. Přihlášky přijímá předseda do čtvrtka.

Jablonec. Zásobování. Úplně čerstvé uzené 1 kg/36 K. Vepřové u všech řezníků pro registrované zákazníky 10 dkg za 32,80 K. Chleba na tento týden: jeden bochník na ústřižek s potiskem 252. týden, jiné ústřižky neplatí.

6. února 1920, 36, strana 4, večerní vydání

Jablonec. Dobrý lov měli vrchní inspektor Behringer a nadstrážmistr Franz Görner. Delší dobu se ve městě ztrácely věci jako šatstvo, prádlo a cennosti. Předevčírem byl dopaden pachatel: 22letý brusič skla Alfons Enge z Desné. Většinu uloupených věcí prodal jisté Barboře Stehlíkové z Rokytnice, která je obratem prodávala do českého vnitrozemí. Enge nakradl věci v hodnotě cca 30 000 K.

Jablonec. Pokus o sebevraždu. Včera ráno v 5 hodin vyskočil 34letý Anton Schöffel z okna komory ve 3. patře domu č. 34 v Rádelské ulici. Kolemjdoucí ho našli jako těžce raněného. Zlomil si oba kotníky a utrpěl těžká vnitřní zranění.

12. února 1920, 42, strana 1, 2, 4, 10, ranní a večerní vydání

Krušné hory. Pašování uranové rudy. Celníci zadrželi v Božím Daru jáchymovského horníka, který pašoval v batohu 16 kg smolince. Osmičlenná banda se zabývala také pašováním stříbra do Saska.

Velká Británie. Králova řeč. 10. února otevřel britský král zasedání parlamentu. Na své cestě do Westminsteru byl zdraven velkým davem lidu. Řeč se týkala hospodářských problémů současnosti a úlohy Velké Británie.

Krkonoše. Neštěstí na sáňkařské dráze z Petrovky. Slečna Scissková z Jelení Hory sjížděla do údolí na sportovních saních. Dráha však byla velmi hladká a zledovatělá, slečna měla botky s vysokými podpatky – jízdu si však nedala vymluvit. Cestou dolů narazila do stromu, utrpěla poranění lebky a byla dopravena v bezvědomí do nemocnice v Jelení Hoře. Její stav je vážný.

Inzerát. Pozor! Falešné zuby a protézy (také zlomené) kupujeme v pátek 13. 2. od 9 ráno do 5 h odpoledne v hostinci Horní kovárna za nejvyšší ceny! Za jeden zub 6 až 7 korun!

14. února 1920, 44, strana 8, 9, večerní vydání

Inzerát. Šest roztomilých slečen hledá stejné partnery nad 25 let do tanečního kurzu foxtrotu! Kurz začíná 24. února.

Inzerát. Do Maršovic! Toho člověka, který řekl, že jsem si za 7 týdnů dala stranou 1 000 K z obchodu svého muže, pokládám za nepoctivého lotra a udavače. Anna Gottsteinová, Vrkoslavice číslo 83.

Inzerát. Zloději uhlí z Maršovic, pozor! Znám váš trojlístek dobře, ukradli jste mi 10. února za soumraku pytel uhlí! Do středy ať jste u mne nebo vás udám. Svědky a důkazy mám. Josef Dressler, Maršovice 108.

Inzerát. Vyzývám osobu, která si při mysliveckém plese v Janově vypůjčila stříbrné kávové lžičky, aby je okamžitě vrátila, jinak uveřejním její jméno!

15. února 1920, 45, strana 1, ranní vydání

Izvěstije. Lenin pokládá spojenectví mezi Sověty a Německem za možné.

Vídeň. Zpráva o popravě generála Kolčaka byla potvrzena. Byl popraven v Irkutsku dvě hodiny po vynesení rozsudku.

15. února 1920, 46, strana 5, 6, večerní vydání

USA. Sněhová vichřice a povodeň. New York zažil podobnou katastrofu naposledy v roce 1883. Tramvajová doprava je od pátku do neděle mimo provoz. Burza po dlouhé hodiny nefungovala. Ulice se čistí plamenomety.

Jablonec. Masopustní úterý se koná v obou sálech tělocvičny. Srdečně zve výbor.

21. února 1920, 52, strana 13, 14, večerní vydání

Inzerát. Policejní pes, kupírovaný, slyšící na jméno Hella se ztratil. Odveďte jej za dobrou odměnu do kavárny Centrál.

Inzerát. Bál v hostinci Fortuna. Hledám rozkošnou červenou pierotku, která mi na otázku, jak se jmenuje, odpověděla: Pirette a pak byla zpozorována v pánské společnosti, ať mi odpoví, zda seznámení možné, pod značkou Kučeravá hlavička.

28. února 1920, 58, strana 5, večerní vydání

Jablonec. Nepříjemné překvapení v kavárně Metzler (nyní Kus žvance, předtím Jizera). Dnes v poledne se hosté nesmírně polekali. Zrcadlová stěna, která přiléhá k vedlejšímu domu bratří Zaschů, náhle praskla a ze zdi vyšlehl mocný plamen. Personálu a hostům se podařilo brzy oheň uhasit. Příčina je dosud neznámá.

Christa Petrásková

Vytvořeno 31.1.2020 12:38:09 | přečteno 1106x | Petr Vitvar
Štítky: historie
 
load