Tradiční Tříkrálové zpívání zakončilo Vánoce

, autor: Městské divadlo

Kašpar, Melichar a Baltazar, tři mudrci, které Betlémská hvězda dovedla až k novorozenému Ježíškovi, aby se mu poklonili a darovali zlato, kadidlo a myrhu, tedy to nejcennější, co tehdejší společnost uznávala. Od té doby patří svátek Tří králů k závěrečnému, dvanáctému, dni Vánoc.

A to nejjímavější tříkrálové odpoledne, jaké si jen umíte představit, připravilo i letos Městské divadlo v Jablonci. Již podvaadvacáté se na jeho prknech sešly dětské sbory Jablonecka, aby si zpěvem nejen vánočních písní připomněly atmosféru doznívajících svátků. Zpívaly tu děti sotva tříleté až po náctileté slečny, které se od těch školkových let zpěvu věnovat nepřestaly.

Úvod tradičního odpoledne patřil těm nejmenším, tedy dětem, které navštěvují mateřinku a sdružují se v DPS Skřivánek. Caparti si pod vedením Věry Pokorné vysloužili obrovský aplaus. Následně se na pódiu jabloneckého divadla vystřídaly děti z DPS Novovesánek se sbormistryní Zuzanou Kubelkovou a hudebním doprovodem Karolíny Svozilové.

Poté přišla na řadu Písklata se sbormistryní Dášou Vajdíkovou, DPS Fialenky s Romanou Halamovou a famózním malým bubeníkem Ondřejem, DPS Zvoneček a Rolnička se sbormistrem Liborem Saskou a klavírním doprovodem Dagmar Hromadové a program uzavíraly děti z DPS Vrabčata a Vrabčáci pod vedením Pavla Žura a za hudebního doprovodu Romany Halamové. Na každý sbor čekal pod stromečkem dáreček a sbormistry pak diplom, který je oceněním jejich práce.

Tradice Tříkrálového zpívání se v jabloneckém divadle těší velké oblibě, a tak jej i letos publikum zaplnilo až po střechu. „Děti z mateřinky přinesly přítomným dětskou roztomilost, Rolničky a Zvoneček to na pódiu zase nejvíc rozjely, k čemuž jim nepochybně dopomohly nepříliš obvyklé doprovodné hudební nástroje, konkrétně bongo a basa, a Vrabčata s Vrabčáky jsou zase sbory, které vsadily na typicky vánoční notu. A všechny malé zpěváčky spojila láska k hudbě, radost a neúnavná práce sbormistrů, kteří se jim věnují v průběhu celého roku,“ sdělil Pavel Žur, sbormistr a ředitel jabloneckého divadla.

K tradičním bodům Tříkrálového zpívání patří zcela jistě i závěrečné společné zanotování jedné z nejstarších koled – Narodil se Kristus Pán. A tak se kulturní stánek jako vždy rozezpíval do posledního hlasu. I letos se všichni společně ohlédli za právě odcházejícími svátky tím nejkrásnějším způsobem, v příjemné atmosféře, důstojném prostředí a v duchu původní myšlenky Vánoc. Tedy spolu.

(ims)

Vytvořeno 31.1.2020 12:37:16 | přečteno 994x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load