Klenot Jizerských hor se blíží

, autor: archiv J50

Legendární závod v běhu na lyžích napsal za svou dvaapadesátiletou historii tisíce příběhů sportovců všech úrovní, od naprostých začátečníků až po profesionály z celého světa. Teď píše další příběh, ten svůj, a to už třiapadesátý. Ten se uskuteční od 7. do 9. února tradičně v srdci Jizerských hor v Bedřichově.

ČEZ Jizerská 50, to je tradice, respekt a také dobrodružství, které zažívají všichni účastníci této zimní legendy od úplných začátečníků až po naprosté profesionály. První ročník se konal v roce 1968. V počátcích se jednalo o oddílový závod TJ Lokomotivy Liberec jako součást horolezecké přípravy.

Důležitým bodem byl pro Jizerskou 50 rok 1970, kdy se závodu zúčastnilo několik horolezců Expedice Peru 1970, jejíž všichni členové zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu 31. května téhož roku. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 1970 a vzpomínka na horolezce je nedílnou součástí slavnostního zahájení. Jinak tomu nebude ani 50 let od tragédie.

Závod v sedmdesátých letech získával na popularitě a desátého ročníku se v roce 1978 zúčastnilo přibližně 7 800 závodníků. Podobný počet se závodu zúčastnil i v roce 2019, a to v rámci řady závodů. Pořadatelé připravili pro účastníky několik možností, jak se zúčastnit, od hlavní trati na 50 km klasicky, přes poloviční distanci a rodinný běh na 10 kilometrů. Jizerka nabízí i běh volnou technikou na 30 kilometrů, dětské závody a firemní štafetu.

Od roku 1999 je závod zařazen do světové ligy dálkových běhů Worldloppet a účastní se ho závodníci z české i světové špičky, ale také známé osobnosti a tisíce hobíků. Od roku 2008 je Jizerská 50 součástí českého seriálu Ski Tour. Od roku 2011 je také součástí seriálu Visma Ski Classics.

Start i cíl se nachází na stadionu v Bedřichově v Jizerských horách, kam se mohou účastníci vydat kyvadlovou autobusovou dopravou z Liberce a Jablonce. Parkovací místa v Bedřichově jsou omezena.

Památku Expedice ponese každý účastník

Na 53. ČEZ Jizerské 50 uplyne téměř 50 let od tragického zemětřesení v Peru, které nepřežilo 15 československých horolezců. Členy Expedice Peru 1970 si připomene každý z účastníků. Na Jizerské 50 totiž všichni závodníci budou mít jméno jednoho z tragicky zahynulých horolezců na svém startovním čísle.

Horolezci Expedice Peru 1970 patřili ke spoluzakladatelům ČEZ Jizerské 50, kterou čeká už 53. ročník. Příběh se pravidelně připomíná a zveřejňují se zajímavé informace o horolezcích, které se mezi širokou veřejnost nedostaly. Připomínka v podobě jmen horolezců na startovních číslech ale bude pro každého závodníka jedinečná.

Startovní číslo si bude moci každý účastník po závodě odnést domů nejen jako vzpomínku na tradiční závod, ale také na jednoho horolezce, který se na vzniku Jizerské 50 podílel.

(rv)

Další informace

Vytvořeno 31.1.2020 12:37:36 | přečteno 878x | Petr Vitvar
Štítky: sport
 
load