Jizerská 50, 50krát jinak

, autor: archiv Vosto5

Jablonec otevře své brány turistům i místním v rámci Jizerské 50, která se koná v sobotu 8. února.

Do Jizerských hor přijede neobvykle mnoho lyžařů a turistů. Mnozí se postaví na start tradičního dálkového běhu Jizerská 50. Od startovní čáry na Bedřichově je to do Jablonce zhruba 9 km, což je 15 minut autem. Závodníci, jejich přátelé a příbuzní zde stráví téměř tři dny. „Organizace Jablonec Jinak společně s místními sokoly si položili otázku, kolik z nich zavítá do Jablonce a co zde mohou vidět a zažít. Odpověď nebyla příliš uspokojivá, a tak se rozhodli uspořádat 8. února akci Jizerská 50, 50krát jinak,“ říká Anna Strnadová z pořadatelského štábu. Cílem akce je otevřít brány Jablonce všem zájemcům, ukázat jeho zajímavá zákoutí a seznámit je s místními obchodníky, umělci, kulturními organizacemi a dalšími nadšenci, kteří se zapojí. V Jablonci by měla vzniknout alternativa pro ty, které neláká sobotní velký koncert na libereckém náměstí.

Číslo 50 jako inspirace a mapa

Číslo 50 je velkou výzvou, jež ukáže, jaký potenciál Jablonec skýtá. Výsledkem bude mapa s 50 body, které bude moci turista navštívit. Kavárny, restaurace, hračkářství, tělocvičny, galerie, květinářství, obchody s potravinami, ale také jen zákoutí v zapadlé ulici s domem s originální secesní fasádou či nevšední výhled na Jizerské hory, který by si turista neměl nechat ujít. „Seznam participujících organizací je dlouhý. Zapojí se například Galerie N, Galerie kaplička, G&B Beads, La kavárna, Knihkupectví Serius, SUPŠ a VOŠ, hračkářství Grónská zem, kavárna Šnytlík, Mjölk architekti, JKIC, CK trip a mnoho dalších,“ zmiňuje jen některé subjekty Strnadová.

Běžkařův průvod městem

V pozdních odpoledních hodinách odstartuje v centru města běžkařův průvod městem. Zahájí ho architekt, divadelník a dlouholetý závodník Jizerské 50 David Vávra. Velká loutka běžkaře provede zájemce po nejzajímavějších místech Jablonce. Tyršovy sady se stanou závěrečnou rovinkou s performance místní taneční skupiny Parau Parau. Pomyslná cílová páska bude u vstupu do sokolovny, kde v běhu bude pokračovat divadlo Vosto5.

Sokolovna jako epicentrum

Středem mapy bude jablonecká sokolovna, jejíž foyer se na jeden den promění v kavárnu s živou hudbou a na ochozech kolem tělocvičny vznikne fotografická galerie. Zmiňovaní Mjölk architekti zde na jeden den zprovozní místní saunu.

„Právě v sokolovně se večer odehraje jedinečný kulturní program připravený jak pro turisty, tak místní. Divadelní hra Slzy ošlehaných mužů o slavné lyžařské dvojici Hanče a Vrbaty od souboru Vosto5 bude vrcholem celého dne,“ upozorňuje na finální akci Anna Strnadová. Více informací najdete na webových stránkách: www.jizerska50jinak.cz nebo na FB Jizerská 50 padesátkrát jinak.

(as, end)

Vytvořeno 31.1.2020 12:37:48 | přečteno 1117x | Petr Vitvar
Štítky: kultura , sport
 
load