Hasiči mají nový technický vůz

, autor: Jiří Endler

Jablonečtí hasiči v pondělí 6. ledna slavnostně uvedli do provozu nový technický automobil TA-L1CH v barevném provedení RAL 3024. Auto je v chemickém provedení a má zdolávat mimořádné události s výskytem nebezpečných látek.

Slavnostní události se zúčastnil primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský, kterému byla nová chlouba jabloneckých profíků detailně představena ředitelem Hasičského záchranného sboru Luďkem Prudilem a náměstkem ředitele pro úsek IZS a operačního řízení Josefem Málkem.

Jako podvozek nového vozu byl zvolen dvounápravový Iveco Daily 70C18 H New s celkovou hmotností 7 200 kg. Obě nápravy jsou osazeny kotoučovými brzdami, zadní je dále osazena uzávěrkou diferenciálu. Motor o výkonu 132 kW splňuje emisní normu Euro 6 d, převodovka je manuální šestistupňová. Kabina je dvoumístná, vybavená klimatizací. Ke spojení slouží analogová radiostanice a digitální terminál, v dobíjecích úchytech je dvojice ručních svítilen do výbušného prostředí. V kabině je namontována kamera pro sledování prostoru před vozidlem a monitor kamery pro sledování prostoru za vozidlem.

Nástavba

Úložné prostory jsou vyrobeny z materiálů s hladkým povrchem a upraveny pro samovolný odtok vody. Konstruovány jsou tak, aby je bylo možné dekontaminovat, zároveň byly pro výrobu použity materiály, které nezadržují chemické látky. Nástavbu tvoří prostor s dvěma roletami na každé straně a roletou v zadní části vozidla. Nástavba je vybavena výsuvnými prvky pro snadnější přístup k požárnímu příslušenství.

Další úložné prostory jsou na střeše nástavby, kde jsou umístěny dvě hliníkové schránky a čtyřdílný nastavovací žebřík. Všechny výsuvné, výklopné a otočné prvky, které při používání přesahují obrys vozidla, jsou olepeny retro reflexními pruhy. O osvětlení bezprostředního okolí automobilu se starají LED světlomety na bocích a v zadní části nástavby.

Výbava

Vozidlo je vybaveno požárním příslušenstvím pro zdolávání mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek. Například nafukovací dekontaminační sprchou, protichemickými přetlakovými obleky, pneumatickými ucpávkami potrubí, záchytnými plastovými nádobami, nářadím v nejiskřivém provedení, světlometem v provedení do výbušného prostředí, čerpadlem na nebezpečné látky, průmyslovým vysavačem, vysokotlakým mycím zařízením, elektrocentrálou a další výbavou.

TA-L1CH byl pořízen v rámci projektu Bezpečné pohraničí, jehož cílem je zlepšení přeshraniční připravenosti k provádění činností při řešení krizových situací prostřednictvím posílení spolupráce všech služeb zodpovědných za bezpečnost v pohraniční oblasti. (lh)

Vytvořeno 31.1.2020 12:36:44 | přečteno 1172x | Petr Vitvar
Štítky: bezpečnost
 
load