Centrální zásobování teplem – mýty a fakta

, autor: Teplárenské sdružení České republiky

Stejně jako si lidé ještě na začátku minulého století stěží představili, že o sto let později budou všichni mít doma minimálně jedno auto, nikomu nepřišlo na mysl, že budeme topit otočením termohlavice nebo stisknutím tlačítka na termostatu. Počátky soustav zásobování teplem budou v příští dekádě slavit 100 let. Tenkrát se dálkové vytápění týkalo hlavně průmyslových podniků, ale i bytových domů, které se stavěly zejména díky přílivu obyvatelstva za prací.

Dnes je dálkové vytápění nejenom běžné, ale hlavně ekonomicky výhodné, navíc šetrné k životnímu prostředí. Ostatně ekologie je dalším tématem, které před více než sto lety bylo přinejmenším na okraji zájmu.

Historie dávná i nedávná

Jablonec byl již na přelomu 18. a 19. století velmi slibně se rozvíjejícím městem a právě v otázce energetiky byl velmi progresivní. Už za působení starosty Posselta, v roce 1891, postavilo město elektrárnu na Nise u Brandlu. Součástí budovy se kromě vodní elektrárny časem staly i plynárna a uhelná výtopna. Odtud bylo teplo ve formě nízkotlaké vodní páry rozváděno parní sítí do oblasti centra města a Žižkova Vrchu. Síť parovodů, která svůj boom zažila v dobách socialismu, rozváděla teplo z výtopen na Brandlu, v Pasekách a v rýnovickém Liazu nejen do průmyslových podniků, ale také do bytů převážně v panelových domech v podstatě po celém městě, už je dnes také passé.

Vždyť je to jen pár let, co byla jablonecká výtopna právě díky ztrátovému parovodnímu vytápění a vysokým cenám tepla na hranici kolapsu. Po nevyhnutelné revitalizaci celého systému v letech 2015–2016, kterou město po odkupu většinového podílu společnosti provedlo, máme více než dvacet moderních lokálních plynových zdrojů po celém městě tvořících soustavu zásobování teplem. Některé z těchto zdrojů budou brzy vybaveny kogeneračními jednotkami a kombinovaně budou vyrábět elektřinu a teplo. Z Jablonce tak postupně mizí parovodní potrubí a topí se ekologicky, stabilně, dle požadavků zákazníků a hlavně ekonomicky a výhodně.

Nonstop, ekonomicky a ekologicky

Jablonecká energetická, jak se od roku 2013 městská společnost jmenuje, je progresivní společností, která je nejen plně modernizovaná, ale funguje na ekologických principech. Moderní centrální dispečink shromažďuje data z celé soustavy, technici v terénu jsou vybaveni tablety, na nichž sledují situaci v každé kotelně a v podstatě u každého konkrétního koncového zákazníka. Jsou tedy schopni reagovat on-line 24 hodin denně a dojde-li k poruše či výpadku, situaci nejspíš vyřeší dříve, než ji vy doma vůbec zaregistrujete.

Na soustavu zásobování teplem obecně jsou kladeny i vyšší legislativní požadavky na kontrolu zdrojů nebo měření emisí než na domovní kotelny. Státní instituce i EU dálkové vytápění podporují a jeho uživatelé mají v tomto ohledu strategickou výhodu. Zákazníky Jablonecké energetické totiž zdaleka nejsou jen jednotlivé domácnosti, ale také bytová družstva, obchody, firmy, průmyslové podniky, veřejná sféra nebo školy a školky. Klienty máme nejen v Jablonci, ale i v Liberci. Do systému není problém se připojit a navíc garantujeme stálou cenu, která se pohybuje pod celostátním průměrem. Průměrná cena tepla ze soustav zásobování teplem v ČR je v roce 2019 v rozmezí 601–615 Kč/GJ včetně DPH v závislosti na druhu paliva. Naši odběratelé, na rozdíl od těch, kteří mají vlastní domovní kotelnu, nemusí platit náklady na elektřinu a vodu, další náklady na opravy a revize, obnovu technologie, vyšší příspěvky do fondu oprav atd. V roce 2019 zkrátka pořád platí, že teplo ze soustavy zásobování tepelnou energií stojí za to. I když, nechme se překvapit, jak to bude za sto let…

Petr Roubíček,
ředitel Jablonecké energetické, a. s.

Názor experta

Na výhody soustavy zásobování teplem jsme se zeptali odborníka – Tomáše Drápely, předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a generálního ředitele Plzeňské teplárenské, a. s.

Považujete dálkové vytápění za výhodnější? Neušetří lidé, kteří se odpojí a pořídí si vlastní kotel nebo tepelné čerpadlo?

Po trhu běhá řada různých nesolidních prodejců kotlů a tepelných čerpadel, nebojím se použít termín „šmejdů“, kterým jde jen o rychlou provizi. Doporučuji vřele všem, kteří o tom uvažují, aby si nechali nabídku posoudit od nezávislého odborníka, kterého si sami určí a který není spojený s daným prodejcem. Energetický odborník snadno prohlédne různé triky, které prodejci kotlů a tepelných čerpadel používají, aby nalákali zákazníka. Tím nejběžnějším je zkreslování účinnosti zařízení a započtení jen nákladů na palivo nebo elektřinu. To je jako počítat náklady na ujetý kilometr auta jen z ceny benzínu. Jenomže ani auto, ani kotel, ani tepelné čerpadlo nemá neomezenou životnost. Bude potřeba ho vyměnit, takže minimálně je potřeba započítat amortizaci. Auto musí každé dva roky na technickou kontrolu, provozování domovní kotelny je také spojeno s pravidelnými revizemi. Auto se občas rozbije a potřebuje do servisu, i domácí kotel nebo tepelné čerpadlo se občas porouchá a potřebuje opravu. To všechno je potřeba započítat, protože od teplárny má zákazník kompletní servis a nemusí se o nic starat. V dnešní uspěchané době právě toto považuji za největší přednost. Zákazník teplárny se nemusí o nic starat. Má telefonní číslo, na které se může v případě potíží kdykoliv obrátit. A má jistotu, že mu jeho telefon někdo zvedne a problém obratem vyřeší. Zkuste dnes sehnat „revizáka“ na servis domácího plynového kotle.

Vytvořeno 2.9.2019 11:26:49 | přečteno 1125x | Petr Vitvar
Štítky: teplárenství