Nové vedení se poprvé setkalo s občany

, autor: Jana Hajná

V květnu skončil první cyklus setkání, kdy se potkávali lidé s primátorem Milanem Kroupou, náměstky Jakubem, Chuchlíkem, Davidem Mánkem a Štěpánem Matkem a uvolněným radním pro územní a strategické plánování a participaci Petrem Klápště i odborníky z řad úředníků v sedmi lokalitách města. Kromě toho jednou měsíčně otevírá primátor Jablonečanům dveře své kanceláře po celý den.

V centru města se debata logicky stočila na budování prodloužené tramvajové trati. Přítomní diskutovali o jejím využívání, zda jsou peníze vložené do stavby smysluplně či nikoli. Probíraly se uzavírky, které město sevřou postupně až do roku 2023 a jak bude město o nich informovat. „Informace jsou důležité, proto se nejdříve sejdeme k uzavírce, která začne s prázdninami,“ konstatuje náměstek Jakub Chuchlík.

Obyvatele Proseče zase trápí kvalita vody v jejich studních, setrvání či stěhování sběrného dvora, kvalita silnic a absence chodníků. A tématem číslo jedna je pro Prosečské zastavitelnost území. „Město má rozsáhlé pozemky u ulic U Tenisu a Široké, kde stavět bytové domy nechce. Pokud na Proseči nebude sběrný dvůr, měla by zde být zástavba, ale maximálně rodinné domy, ne sídliště,“ podotýká uvolněný radní Petr Klápště.

V Rýnovicích se hodně mluvilo o špatném stavu komunikací na Staré Osadě, což j letiý problém. Tím z nejvíce palčivých je nebezpečně umístěná autobusová zastávka v Cihelné ulici. „Jablonec jedná s odpovědnými orgány Libereckého kraje, aby vybrané spoje zajížděly na zastávku Lukášov, Koruna, s ohledem na bezpečnost občanů, kteří musí nyní vystoupit na zastávce Lukášov, Cihelná a jít po velmi frekventované komunikaci zpět. Jednání se vedou od podzimu, KORID LK hledá i alternativy, např. prodloužení trasy MHD Liberec,“ tvrdí jednatel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar.

Největší bolestí Mšena je parkování. Místní poukazovali na potřebu revitalizace sídliště i obnovu zeleně. Primátor Milan Kroupa přišel s návrhem: „Zajímalo by mě, kdybychom vám poskytli prostředky na základě nějakého plánu, zda byste měli zájem spolupracovat. Vize je taková, že bychom rozparcelovali prostor, dodali materiál a dřeviny a vy byste je zasadili a starali se o ně.“ Stejný návrh přednesl primátor Kroupa také na Šumavě, kde se setkal s daleko větší vstřícností než ve Mšeně.

Kokonínskému setkání vládl Petřín a dotazy na to, proč už není dominanta města výletní restaurací, ale ubytovnou zahraničních dělníků. „Petřín je soukromá nemovitost, o kterou mělo zájem dost kupců, ale odradí je cena,“ brání město Kroupa. Dagmar Šrytrová, vedoucí stavebního úřadu, dodává: „V roce 2002 byla kolaudována restaurace včetně nástavby a přístavby na hotel. Na konci června plánuje stavební úřad kontrolní prohlídku objektu.“

Také obyvatele Šumavy trápí nedostatek parkovacích míst. A tak navrhli parkovací dům. „Parkovací domy jsou drahé, snažíme se parkování řešit, ale prostory jsou limitované, Nechceme obětovat zeleň, která je pozitivní vlastností všech sídlišť, proto se parkovací plochy budou dělat šetrněji k životnímu prostředí, ne jen asfaltové plochy,“ vysvětluje Jakub Chuchlík.

Na Žižkově Vrchu pak obyvatelé přednesli výčet míst, kde je nedostatečná zimní údržba a jarní úklid. Upozorňovali na nepořádek a místa, jež je nutné opravit. K podobným problémům je však nejlepší a nejrychlejší využít aplikaci Lepši Jablonec. Stačí si zdarma stáhnout aplikaci Jablonec v mobilu, vyfotit konkrétní situaci, přiřadit jí GPS souřadnice, vyplnit jméno, příjmení, telefonní číslo a e-mailovou adresu a odeslat. Pokud se poloha nepřiřadí automaticky, lze ji zadat z mapy. Stav svého požadavku pak mohou lidé sledovat v podstatě on-line. „Službu lze využít i z webu, kde na mapě určíte místo a můžete přidat obrázek či jinou přílohu. Stačí kliknout na banner Lepší Jablonec na úvodní straně www.mestojablonec.cz,“ doplňuje webmaster magistrátu Petr Vitvar. Podrobné zápisy z jednotlivých setkání jsou na městském webu.

K další komunikaci mezi občany a radnicí slouží také otevřené dveře k primátorovi. Druhé možnosti sdělit své názory či problémy využilo ve středu 15. května 14 návštěv. „Někdy stačí jeden telefonát, jindy je to běh na delší trať. Pokud je to v mých silách, rád lidem pomohu, zařídím a domluvím se na řešení. Taková práce primátora mi dává smysl a motivuje mě,“ říká Kroupa. Příští možnost bude 12. června opět od 8 do 22 hodin. Na schůzku je třeba se objednat předem, a to na telefonním čísle 483 357 184 nebo e-mailu hujerova@mestojablonec.cz.

(jn)

Vytvořeno 31.5.2019 12:17:20 | přečteno 966x | Petr Vitvar