Pyramida v Kokoníně je válečným hrobem

, autor: Markéta Hozová

Na konci léta se začala opravovat Pyramida v Rychnovské ulici v Kokoníně. Jedná se o památník na prusko-rakouskou válku v roce 1866 a zároveň válečný hrob. Pod pomníkem jsou totiž uloženy ostatky vojáka Carla Gustava Pählkeho z pruského 4. magdeburského pěšího pluku, jenž padl 26. června 1866 u Rychnova.

Pomník vznikl v roce 1874, o dvacet let později byl na vrcholový jehlan doplněný seznam jmen kokonínských občanů, kteří padli 3. července 1866 v bitvě u Hradce Králové a 24. července 1866 v bitvě u italské Custozzy. V souvislosti s jeho opravou je nutné nejprve staticky zajistit pomalu ujíždějící svah, na němž pomník stojí. Uvolněné jsou jak obrubníky, tak základové stupně. Samotné kamenné části se musí očistit od mechu, zrekonstruovat, znovu obnovit texty a doplnit chybějící části, jimiž jsou kamenná koule s bronzovou pruskou orlicí na vrcholu pomníku a také bronzové lví hlavičky, které na sloupcích držely obvodové kovové řetězy. Dojde i na úpravu zeleně v bezprostředním okolí.

Do obnovy pomníku se zapojil Komitét pro udržování památek z války roku 1866, jenž v roce 1888 založil Jan Nepomuk Steinský, přezdívaný otec válečných hrobů, kterému nebyla lhostejná památka padlých ve zmíněné válce. „Komitét zajistí výrobu chybějící žulové koule i orlice a také výrobu pamětní desky v podobě z roku 1912. Této spolupráce si velmi vážíme,“ připomíná Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, pod niž spadá památková péče. Text desky informoval o veteránském spolku v Kokoníně, z jehož iniciativy byla uskutečněna přestavba památníku v roce 1912.

Opravy a instalace dalších kovových prvků a kamenných částí se ujal jablonecký umělecký kovář a restuarátor Jan Nikendey se svými kolegy. Celková oprava včetně zabezpečení svahu a úpravy okolí si podle odhadů vyžádá téměř milion korun. „Z Ministerstva obrany ČR jsme získali dotaci ve výši 562 tisíc korun, město by se na nákladech mělo podílet částkou 241 tisíc,“ říká náměstek primátora Lukáš Pleticha. Hotovo by mělo být do konce října letošního roku.

Ostatky vojáka Pählkeho budou po dobu rekonstrukce památníku a hrobu uloženy v souladu se zákonem u pohřební služby. Zájem o jejich bližší prozkoumání projevil archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský.

(mh)

Pyramida v Kokoníně

Rozebrání památníku z důvodu rekonstrukce. Srpen 2017

Rozebírání památníku v Kokoníně