Jablonec nad Nisou – město plné tónů 2015

, autor: archiv MMJN

Od začátku května nabídne město svým občanům i turistům pestrou paletu hudebních pořadů v netradičních prostředích. Až do konce září bude v Jablonci opět probíhat festival Město plné tónů. Letos však hudební akordy doplní ještě slova.

V loňském roce se Jablonec připojil k Roku české hudby a od května do září zval příznivce vážné i méně vážné hudby do různých městských zákoutí k návštěvě. „Moc se mi to loni líbilo a tak jsem se s organizátory dohodl na pokračování. Přál jsem si však, aby program lákal i mladé diváky a aby se rozšířil ještě o divadelní složku,“ říká náměstek primátora Pavel Svoboda, jenž nad celým děním převzal záštitu. A tak vznikl festival hudby a slova Jablonec nad Nisou – město plné tónů, na který Jablonec také finančně přispívá. „I proto je možné, aby většina pořadů byla bez vstupného. Další z nich, ty finančně náročnější, se nabízejí publiku za velmi snížené, někdy až symbolické vstupné,“ dodává Svoboda.

Zatímco v loňském roce město přispělo ze své kasy půl milionem korun, letos se jeho spoluúčast rovná částce 715.000 korun. „Dotace z města pokryje část honorářů, poplatků za pronájmy včetně podia na Mírovém náměstí, technické zabezpečení, dopravu, inzerci, tisk a výlep plakátů,“ sděluje Svoboda.

Město plné tónů 2015 - logoZahájí Janáček se Smetanou

Město plné tónů připravuje zkušený pořadatelský tým. Stejně jako minulý rok je hlavním organizátorem městské divadlo, spolupořadateli jsou základní umělecká škola, Eurocentrum a Jablonecké kulturní a informační centrum.

„Začátek festivalu je stanovený na středu 6. května od 16 hodin, kdy na otevřené scéně na Mírovém náměstí vystoupí SPS Janáček. Slavnostní zahájení je pak připravené o den později v městském divadle, kde bude uvedená opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v nastudování Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem,“ informuje náměstek Svoboda a dodává, že čtvrteční večer bude věnovaný také připomínce 70. výročí konce 2. světové války.

„Spojení hudby a vzpomínky na válečné události se mi zdá případné. Hudba provází člověka celým životem při více či méně radostných událostech a životních obdobích,“ uzavírá Pavel Svoboda.

Tóny, co přišly přes oceán

Prodanou nevěstu měli možnost zhlédnout také návštěvníci minulého ročníku Města plného tónů. „Tehdy jsme viděli tuto ryze českou operu v mezinárodním nastudování – účinkovali v ní sólisté ansámblu Univerzity Britské Kolumbie a Severní Floridy za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice,“ připomíná Pavel Žur, ředitel jabloneckého divadla.  I letos jsou připravená představení v provedení zahraničních interpretů, a to na červenec.

„Tentokrát budou vystupovat sólisté a sbor Evropské hudební akademie Teplice či Brixiho komorní sbor a Pěvecký sbor konzervatoře v Teplicích, Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Kanaďana Jonathana Girarda a Čecha Norberta Baxy. Režie Mozartovy Figarovy svatby se zhostí Nancy Hermiston z Kanady, pod Verdiho La Traviatou je režijně podepsán Krzysztof Biernacki z USA,“ vysvětluje Žur. Obě nastudování oper se připravovala ve spolupráci s operními studii Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru a Univerzity Severní Floridy v Jaksonville.

Legendární Shirley Valentine v srpnu

Novinkou druhého ročníku jsou divadelních představení. Asi největší hvězdou bude Simona Stašová s legendárním nastudováním hry Willyho Russela Shirley Valentine. Se svými inscenacemi se představí i ochotníci.

„Paní Stašová našla v srpnu okénko v nabitém diáři. Kromě ní se na divadelní prkna postaví také ochotníci, kteří přivezou pohádku pro děti, komedii ze života i adaptaci románu japonského autora,“ přibližuje program ředitel divadla. Ochotnické divadlo v Jablonci zastoupí kutnohorský OS Tyl, domácí DS Jelen za oponou a s pohádkou pro děti od tří let Smolíček přijede DÍVADLO Praha.

Koncert na molu u přehrady, obrázek se otevře v novém okněNáměstí, molo i lázně

Zvláštností jabloneckého festivalu hudby a divadla jsou scény rozeseté po celém městě, místa obvyklá více i méně.

Středeční programy přivádí obecenstvo na Mírové náměstí, čtvrtky patří Letní scéně Eurocentra, neděle si oblíbili návštěvníci Tyršových sadů. Velkou scénu nabízí městské divadlo, spirituální náladu mají kostely sv. Anny či Nejsvětějšího srdce Ježíšova, klubovou atmosféru přinese Klub Na Rampě. Zcela netradičním prostorem je přehradní molo, které loni slavilo velký úspěch.

„Vracíme se na něj i letos. Vystupovat na něm bude Podkrkonošský symfonický orchestr a Komorní orchestr Quattro, jenž si na molu odbyl premiéru už v minulém roce,“ konstatuje Pavel Žur s tím, že do festivalu vstupuje ještě další nový prostor, jímž jsou Sluneční lázně. „Tady bude mít o letních prázdninách koncert ABBA Stars revival,“ slibuje.

Velmi dobré ohlasy mělo také Eurocentrum na nedělní programy v Tyršových sadech. „Promenádní koncerty byly hojně navštěvované. To nás pobídlo, abychom v jejich organizaci pokračovali. Začneme v neděli 12. července a hrát budeme až do neděle 30. srpna a snažili jsme se připravit skutečně barevnou hudební nabídku,“ konstatuje ředitelka Eurocentra Jablonec Marta Procházková s tím, že čtvrtky na letní scéně si už své věrné publikum našly.

„Divákům na letní scéně nabídneme také Mezinárodní folklórní festival v pátek 12. června, na němž od 10 do 22 hodin vystoupí sobory z Číny, Rumunska, Polska, Slovenska, Českou republiku zastoupí Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, Taneční a pohybové studio Magdaléna a Jizerka,“ zve Procházková.

Další informace

Vytvořeno 30.4.2015 9:12:29 | přečteno 4455x | Petr Vitvar
load