Výkopy v chodnících, ulicích i v zeleni – takové bylo léto v Jablonci

, autor: archiv MMJN

Léto 2014 se v Jablonci neslo obzvláště v duchu stavebním. Opravovalo se, stavělo, rekonstruovalo. Stavební činnost se nevyhnula dopravě, ani sportu, zachraňovaly se historické památky nebo se zlepšoval komfort života Jablonečanů. Některé stavby se chýlí ke konci, jiné budou pokračovat příští rok, některé teprve startují.

Dlouho očekávaná oprava Želivského

Na rekonstrukci ulice Želivského se čekalo opravdu dlouho. Jde o krajskou silnici a Libereckému kraji se na stavbu podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve stoprocentní výši uznatelných nákladů. „Práce by zde měly probíhat do konce listopadu, uzavírky se budou měnit, proto je třeba pozorně sledovat dopravní značení. Součástí rekonstrukce je i výstavba chodníku v ulici Želivského podél Autocentra FICS od zastávky MHD po křižovatku s ulicí Československé armády a navíc k akci přidáváme vybudování chodníku kolem areálu OBI,“ říká náměstek primátora Petr Vobořil, jenž má na starosti rozvoj města.

Celá zakázka – rekonstrukce komunikace i výstavba chodníku – přesahuje 10,5 milionu korun, Jablonec do chodníku investuje téměř 1,4 milionu. Informace o uzavírkách jsou na www.mestojablonec – v sekci investiční akce.

Rychlejší spojení mezi Libercem a Jabloncem

Další velkou dopravní stavbou je výstavba okružní křižovatky Belgická. „Ta bude hotová do konce září a město se na ní podílelo výstavbou chodníků a zastávek MHD včetně osazení přístřešků, výsadbou zeleně a instalací veřejného osvětlení, což znamenalo investici přes 6,5 milionu korun,“ podotýká náměstek.

Samotnou křižovatku realizovalo Ředitelství silnic a dálnic ČR, a připravilo tak cestu k rychlejšímu spojení mezi Jabloncem a Libercem, které umožní narovnání prudkých zatáček přes Lukášov.

Chodníky, cesty, sportoviště…

Nejrozsáhlejší stavební ruch se rozhořel na sídlišti Žižkův Vrch. Tady se realizoval velký projekt IPRM – obytný soubor Řetízková a otočka autobusů MHD. Stavět se začalo v dubnu, I. etapa skončila v září, další práce ještě čekají na příští rok. Dílo celkem za téměř 18,7 milionů korun s pětaosmdesátiprocentní dotací z EU v rámci IOP zlepší kvalitu života na nejstarším jabloneckém sídlišti. „Opravila se a vybudovala nová parkoviště a kontejnerová stání, chodníky, schody a cestičky, revitalizovala se zeleň, přibyla nová hřiště i s herními prvky. V současné době se chystá například výstavba tří sportovišť v blízkosti Lesoparku Žižkův Vrch – víceúčelového sportovního, dětského a venkovního fitcentra,“ doplňuje Petr Vobořil.

V průběhu září budou autobusy MHD plně užívat novou otočku a obyvatelé sídliště mohou spočinout na nových lavičkách v parku za zastávkou.

Logo - Integrovaný operační programLogo - EU Šance pro váš rozvojLogo - Ministerstvo pro místní rozvoj

Dětem v Arbesovce už bude teplo

Významnou stavbou tohoto léta bylo také zateplení ZŠ Arbesova, které protáhlo o týden letní prázdniny místním školákům. Projekt pokračuje i příští rok a v jeho cíli bude mít škola nová okna s vyzdívkami místo boletických panelů s azbestem a zateplený obvodový plášť. Na dílo za téměř 30 milionů korun město získalo z Operačního programu Životní prostředí téměř sedmnáctimilionovou dotaci.

Logo - Operační program Životní prostředí, EU - fond soudržnosti

Knihovna, radnice a sv. Anna

Jedině v létě bylo možné přestavět toalety v 1. a 2. patře městské knihovny. Nezapomnělo se ani na nový bar s přívodem elektřiny a vody u audiovizuálního střediska.

Ve 2. a 3. patře radnice se znovu pracovalo na oknech – některá mají jen nový nátěr, jiná si vyžádala rozsáhlejší opravy, další musely nahradit repliky. Ještě letos se počítá i s opravou několika oken ve 4. patře, což bude město stát celkem tři miliony korun.

Lépe se také bude dařit kostelu sv. Anny, na jehož střechu uložili pokrývači poslední tašku v polovině srpna. Zakázka za necelé dva miliony s příspěvkem z rozpočtu ministerstva kultury probíhala pod pečlivou kontrolou a byla ztížená nepřerušeným kulturním programem.

Stavělo se i na lyžařských tratích

Oddělení investiční výstavby pracovalo také na vybudování systému odvodňovacích prvků k odvedení dešťových vod, aby se zamezilo vzniku erozních rýh na nezpevněném povrchu lyžařských tratí v Břízkách. První část tratí se odvodnila loni, na zbývající části se pracovalo letos.

Z úspor se těsně před koncem prázdnin upravovala novým asfaltem část chodníků a komunikací ve Mšeně kolem přehrady. Změnou prochází i vstupy a přístupová schodiště do vody. Připravují se též opravy a rekonstrukce kontejnerových stání, úpravy cest poničené erozí. Nového kabátu včetně výměny zařizovacích předmětů se dočkají sociálky na Tajvanu.

Další projekty a stavby

V září se začne pracovat na I. etapě rekonstrukce ulice Lesní, a to od nejvyššího místa v sousedství Doliny. Projekt zahrnuje i výstavbu dešťové kanalizace a rekonstrukci veřejného osvětlení. Souběžně bude RWE vyměňovat plynovod až po křižovatku s ulicí Liliová.

V současné době se rozbíhá zateplení fasády a střechy administrativní budovy hospodářské správy jablonecké nemocnice. Během stavby za 6,4 mil. Kč s třímilionovou dotací EU a SFŽP dojde na výměnu oken a vstupních dveří, nutnou demolici přístavků a dalších stavebních úprav včetně zatravnění přilehlých ploch. Součástí stavebních prací je i likvidace střešních šablon s azbestem.

Logo - Operační program Životní prostředí, EU - fond soudržnosti

Nového parkoviště se dočkají například obyvatelé ulice Stavbařů, připravuje se oprava sesuvu v ulici Vrkoslavická. Nové přípojky dešťové a splaškové kanalizace má MŠ Tichá, kde se počítá i s rozšířením parkoviště. Svůj start má za sebou další projekt IPRM Obytný soubor Nová Pasířská.

Čilý stavební ruch léta 2014 postupně utichne, aby se naplno rozeběhl hned příští rok, jakmile to jablonecké počasí dovolí.

(jn)

Vytvořeno 29.8.2014 12:50:29 | přečteno 4618x | Petr Vitvar