Rodina je naše priorita

, autor: archiv JM

Jablonec nad Nisou nosí od roku 2008 titul Obec přátelská rodině. Ten ho zavazuje, aby prorodinná politika nebyl jen prázdný pojem. Mimo jiné město vytvořilo různé finanční příspěvky. Na letní prázdninový provoz v registrovaných zařízeních, na rodinné vstupenky do kina či na sluneční louku nebo rodinné víkendové jízdenky.

„Letos jsme poprvé vyhověli i přání občanů a začali jsme přispívat na prázdninovou péči nejen pro předškoláky, ale i pro prvňáky. Z městského rozpočtu jsme tak na prázdninové příspěvky vyčlenili 210 tisíc korun,“ říká náměstkyně primátora Soňa Paukrtová, k jejíž práci prorodinná politika patří.

„Stokorunovou podporu každému předškolnímu dítěti na jeden pobytový den u městem registrovaného poskytovatele služby je možné uplatnit již od roku 2009,“ podotýká náměstkyně primátora a dodává, že výhodou takto nastaveného systému je, že si rodiče sami vyberou subjekt, kterému chtějí dítě o prázdninách svěřit. Je jen na nich, zda se rozhodnou využít služeb registrovaných poskytovatelů, kde mohou využít příspěvku města, nebo budou situaci řešit jiným způsobem.

V roce 2009 město pro příspěvky na prázdninovou péči vyčlenilo z rozpočtu 360 000 korun. Z nich se v letech 2009–2011 vyčerpalo 196 000 korun. V roce 2012 už částku 84 900 Kč využili rodiče 174 jabloneckých dětí a na další rok, kdy náhradní péči o děti předškolního věku nabízelo devět subjektů, město určilo 90 000 Kč. Letos se položka zvýšila na 210 000 korun kvůli příspěvku rodičům prvňáků. Od roku 2013 se součástí registrovaných subjektů stali i vybraní pořadatelé příměstských táborů.

Soukromá zařízení

„Rozhodli jsme se nyní podpořit jablonecké rodiny s malými dětmi a přispět jim na umístění dítěte do soukromých mateřských škol,“ říká Soňa Paukrtová. Jablonec má v mateřských školách dostatečnou kapacitu pro děti, které oslaví třetí narozeniny v září. S těmi mladšími, narozenými třeba v lednu, je problém. „Během školního roku se v plných školkách hledá místo těžko, proto jsme se za určitých pravidel rozhodli přispět na docházku dětí do soukromých zařízení,“ konstatuje náměstkyně a dodává: „Příspěvky jsou určené jabloneckým rodičům dětí dvouletých nebo těch, které se neumístily například pro zdravotní znevýhodnění v mateřských školách zřizovaných městem.“

Soukromé miniškolky, jesle či dětská centra jsou však často pro rodiče finančně nedostupné. Od 1. září proto město bude těmto rodinám poskytovat měsíčně tisícikorunový příspěvek na školné. Dotazy na způsob, jak o slevu školného v soukromých zařízeních žádat, zodpoví pracovníci oddělení školství, kultury a sportu ve IV. patře radnice.

„Město prověřilo a následně zaregistrovalo pět soukromých zařízení, které nabízí kvalitní výchovné a vzdělávací služby pro děti od dvou let,“ uzavírá Paukrtová.

Sluneční louka

Zatímco uvnitř bazénu se v létě pracovalo, sluneční louka s kurtem na plážový volejbal byla za příznivého počasí otevřená všem návštěvníkům. Už loni město vyzkoušelo slevu na vstupném pro dospělou osobu s dětmi. Letos ji nabídlo znovu.

„Slevu mohl uplatnit dospělý s dětmi do výšky 120 cm. Za celodenní vstup tak zaplatil 30 korun místo 50, děti do zmíněné výšky měly vstup zdarma,“ informuje manažerka prorodinné politiky Simona Hušková. Stejně jako loni městský rozpočet počítal na tento účel s 30 tisíci korunami.

Zvýhodněné víkendové jízdenky

Víkendové rodinné jízdenky za zvýhodněné ceny nabízí město už od roku 2009. K dostání jsou za příznivé a stále stejné ceny v pokladně autobusového nádraží a v Jabloneckém kulturním a informačním centru v Kostelní ulici. „Jde vlastně o skupinovou slevu pro rodiny s dětmi platící každý víkend od páteční druhé hodiny odpolední do nedělní půlnoci. Jsou přenosné a je možné je po označení použít v síti jablonecké MHD po celý víkend. Je škoda, že je rodiny, zvláště ty jablonecké, více nevyužívají,“ lituje náměstkyně Paukrtová.

Rodinná víkendová jízdenka je v prodeji ve dvou cenových relacích. „Za 52 korun pořídíte jízdenku pro jednu dospělou osobu a jedno až dvě děti. Za 66 korun zakoupíte jízdenku pro dva dospělé a jedno až tři děti,“ upřesňuje Hušková.

V roce 2013 vznikla bonusová vstupenka na rodinná filmová představení v jabloneckých kinech. „Za čtyři vstupenky na některé z předchozích rodinných představení, získává rodina jako bonus jednu vstupenku zdarma,“ připomíná náměstkyně. V programech jabloneckých kin jsou od září 2013 rodinná filmová představení označena značkou „RP“.

(jn)

Vytvořeno 29.8.2014 12:50:22 | přečteno 4532x | Petr Vitvar
load