Dušan Srb - Jachting je krásný, ale je to i dřina

, autor: Jiří Endler

Bývalý lyžař a jachtař Dušan Srb se narodil v Praze, ale válečná léta prožil u babičky na venkově. Poté se s rodiči přestěhoval do Jablonce, kde se později vyučil nástrojařem v LIAZ Jablonec. Následně pracoval jako konstruktér a vývojový pracovník. Do roku 1981 závodil na plachetnici Létající Holanďan a vyhrál světový pohár. Od roku 1988 trénoval pět let národní jachtařský tým. V roce 1992 od reprezentace odešel a založil firmu na výrobu lodí pro děti. V roce 2013 firmu prodal a nyní se věnuje práci s mládeží v jabloneckém jachtařském klubu.

Život jste věnoval jachtingu, kdy jste s ním začal?

K prvnímu setkání s jachtingem došlo v deseti letech, kdy mi tatínek koupil první loď. Ona to ani nebyla loď, dříve na tom horalé v zimě sváželi zboží, já k tomu přidělal klacek a ze stanoviny udělal plachtu a proháněl se po přehradě. K opravdovému jachtingu jsem přičichl na učilišti. Chtěl jsem se učit zámečníkem, ale při přijímačkách se nás ptali, co nás zajímá. Já sdělil, že vodní sporty a zejména plachetnice. Ředitel Janáček byl zastáncem tohoto sportu a pravil. „Žádný zámečník, nástrojař budeš.“ Důvodem byla větší manuální zručnost nástrojařů, kterou jsem zúročil při stavbě lodí. On mě také naučil stavět lodě a v 17 letech jsem si postavil svoji první plachetnici Mlok a na ní následně i závodil.

Jakých úspěchů jste ve své sportovní kariéře dosáhl?

Bylo jich více, ale tím největším na mezinárodním poli bylo vítězství ve světovém poháru.

Po něm jste však kariéru sportovce ukončil, proč?

Jezdili jsme na tzv. Létajícím Holanďanovi, který je pro dva členy a můj kolega narukoval na vojnu. Také mi dorůstala dcera a chtěl jsem se naplno věnovat ji.

Trénoval jste děti, jaké to byly roky?

Krásné. V Jablonci byla úžasná parta lidí kolem lodí, měli jsme mnoho dětí a patřili jsme mezi nejúspěšnější oddíl v republice. Když jsme někam přijeli, říkalo se: „Ukryjte poháry, Jablonečáci jsou tady!“ Naši závodníci dosahovali úspěchů také v zahraničí. Později jsem se stal trenérem národního celku a se svou dcerou se zúčastnil letní olympiády v Barceloně.

Jaký je jachting sport, pomohla vám sportovní činnost v trenérské kariéře?

Jachting je krásný, rozmanitý, ale je to dřina. Trenér, který kdysi býval úspěšným závodníkem, to má snazší, neboť o sportu hodně ví. Jachting je dřina, ale zároveň se musí používat hlava, spojení součinnosti je velmi složité a někdy nestačí ani to. Uvádím to na příkladu. Kdybych se chtěl stát Gottem a neměl bych nadání, nezdařilo by se mi to, i když bych pro to udělal maximum. Také vrcholový jachtař musí mít nadání pro tento sport. Do absolutní špičky nestačí jen dril a nauka.

Co je v jachtingu nejtěžší?

Nejtěžší? Asi intuice. Mnohé se dá naučit. Lodě, které se používají v závodech, jedou rychlostí pět až třicet kilometrů v hodině. Podmínky se během jízdy mění, vítr se otáčí, loď zpomaluje a vy musíte dopředu vnímat, kde ji musíte otočit, správně nastavit plachtu, tak abyste o rychlost nepřišel. Všechny přírodní vlivy, proud i vítr musíte využít, a to je složité. V každém případě jachting rozvíjí osobnost dítěte. Učí ho sportovní všestrannosti, obratnosti, síle, ale je to i adrenalinový sport, neboť se závody jezdí i za silného větru a na moři třeba i ve dvou až třímetrových vlnách. Kdo zkusí jachting, propadne mu.

Vrátil jste se k trénování, jaký je o jachting zájem a kdy s ním začít?

Opět trénuji v Jablonci děti. Učím je, jak se loď řídí, jak ji vyvážit, otočit, prostě jak ji celkově ovládat, a samozřejmě učím i teorii. Moje dcera začínala v 9 letech, ale dnes už jachting dělají děti od pěti let, což je zase brzy. Někdy je lepší se do osmi věnovat sportovní všestrannosti, a poté tomu, co děti baví. Samozřejmě rodiče musí své ratolesti lehce nasměrovat a následně i přidržet. Mně se to v případě dcery zdařilo a ona se stala osminásobnou mistryní ČR, byla sedmá na MS a zúčastnila se olympiády.

Je v Jablonci o jachting zájem, musí děti, které se chtějí stát jachtařem plavat?

Po letech půstu se blýská na lepší časy. V současné době máme děti, jejichž první výsledky by mohly přijít v polovině příštího roku. Co se týče plavání, je lepší, když plavat umí, i přesto musí na každý trénink oblékat plovací vestu. To je nutnost. Bohužel v Jablonci narážíme na velký problém, a tím je zákaz používání motorového člunu. Ten je pro trénink, ale zejména i pro bezpečnost dětí včetně jejich přípravy hodně důležitý. Takto jezdím okolo dětí na kanoi, mé rady přicházejí mnohdy pozdě a pak v mém věku denně dvě tři hodiny pádlovat není jednoduché. A tak opakovaně žádáme o povolení. Chceme pevně stanovené hodiny, kdy budeme moci jezdit. Stejný zákaz a zákony jako v Jablonci platí i jinde, ale pro jachtaře jsou na trénink a závody povoleny výjimky například na Lipně či na Nechranické přehradě.

Dlouhá léta jste vyráběl plachetnice, proč jste skončil a kde všude vaše lodě jezdí?

Dělal jsem plachetnice Optimist. Výroba lodě má přísná pravidla. Musíte si udělat formy, což je velmi drahá záležitost. Na základě toho získáte licenci a můžete stavět plachetnice. Já jich postavil stovky, kupovali je Němci, Dánové, Švédi atd. Dobrá sportovní plachetnice vydrží dva roky, poté ztrácí parametry pro vrcholový sport a je třeba ji vyměnit. Jsou totiž laminátové a materiál časem měkne a ztrácí na rychlosti. Modely, které jsme vyráběli, stály kolem 45 tisíc korun, ale podobné se prodávají i za dvojnásobek. Lodí je stále velký nedostatek. Skončil jsem, protože si chci odpočinout a věnovat dětem. Firmu jsem prodal, nový majitel převedl výrobu do Polska a staví lodě dál, ale jsou dražší. Mojí nevýhodou v podnikání byl fakt, že jsem z lásky stavěl špičkový výrobek, ale neuměl jej prodat.

Jiří Endler

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times","serif"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman";}
Vytvořeno 9.7.2014 9:47:09 | přečteno 3551x | Petr Vitvar
Štítky: osobnosti
 
load