Do útrob radnice již nezatéká

, autor: Mgr.A. Radomíra Jandová

Od jarních měsíců se pokračovalo ve zvelebování jablonecké radnice. Dříve, než bylo plánováno a navíc se značnou úsporou, byla dokončena oprava střechy ve vnitrobloku a změnami prošly i některé interiéry radnice.

Oprava střechy

V minulosti zatékalo nejen do kanceláří pod střechou, ale také do kina. To vše je minulostí. „Oprava byla dokončena poměrně rychle. Dokonce se nám podařilo ušetřit zhruba 200 tisíc korun z původně plánované částky 1,1 milionu korun,“ říká tajemník magistrátu Marek Řeháček.

V plánu byla výměna krytiny a zateplení. Betonový podklad se nacházel v lepším stavu, než jsme doufali, stačila tedy jeho sanace, což se stalo hlavní úsporou. Část ušetřených peněz jsme použili na opravu tzv. budníku a větracích věží, které jsou součástí střechy,“ vysvětluje Řeháček. I přes další opravy se do městské kasy vrátilo cca 60 tisíc. „Původní cena byla vysoutěžená, opravy prováděla fy Geosa. Celkově se oprava podařila a pohledově vypadá vnitroblok velmi pěkně,“ je přesvědčen tajemník.

Nové lavice

Návštěvníci jablonecké radnice mohou ocenit rovněž nové lavice, které postupně přibývají na chodbách magistrátu. „Snažíme se na chodby umisťovat repliky původních lavic. Ty pro nás za poměrně zajímavou cenu vyrábí nábytkářská škola v Kateřinkách. Jedna taková lavice potažená kůží nás vyjde řádově na dvacet tisíc korun, což je slušná cena,“ vysvětluje Marek Řeháček. Další změnou byla výměna osvětlení před obřadní síní. „Světla, které navrhoval Vratislav Novák, byla sejmuta a deponována, předpokládáme, že by mohla přijít do muzea nebo budou použita jinde. Na zdi byly umístěny repliky původních světel,“ tvrdí tajemník.

Změn se dočká i vstupní trakt radnice. V současné době je hotová studie, jež byla zpracována manžely Jandovými a projednána s místními odborníky, Jiřím Dostálem a Janem Strnadem, následovat bude postupná realizace zvelebení vstupu. „Rada města schválila záměr dotvoření vstupního traktu vestibulu radnice. Kromě nového vymalování budou stěny osazeny světly dle původního návrhu Karla Wintera. Nad hlavní schodiště bude umístěn městský znak Jablonce. Kromě znaku bychom rádi do vestibulu umístili pamětní desky zastupitelů, lidí a firem, kteří se o stavbu radnice přičinili. Vše bude realizováno postupně v závislosti na rozpočtu,“ uzavírá tajemník Marek Řeháček.

(end)

Vytvořeno 9.7.2014 9:46:35 | přečteno 1034x | Petr Vitvar