Studenti objevovali rodný region prarodičů

, autor: archiv JM

Jablonecké spolky a školy udržují přátelství s občany Německa. V rámci různých partnerství navštěvují města a místa a společně tak poznávají nejen sebe. Podobná setkání se uskutečnila v nedávné době.

Němečtí studenti týden poznávali Jablonec a okolí

Počátkem května proběhl jedenáctý výměnný pobyt mezi jabloneckým Gymnáziem Dr. Randy a kaufbeurenským Jakob-Brucker gymnáziem. Pro mnohé z devatenácti studentů je to možnost poznat rodný region jejich prarodičů. Studenty a pedagogy přijal primátor města Petr Beitl, který je následně zavedl na prohlídku historických fotografií staré radnice.

„Studenty zaujala zejména nástěnka, která zobrazuje čtyřiadvacet představitelů měst, a to od roku 1850 po současnost. Právě vnučka prvního jabloneckého starosty Josefa Pfeiffera, Hannelore Singer z Neugablonz-Kaufbeuren, navštívila Jablonec před rokem, kdy obě gymnázia slavila dvacetileté výročí spolupráce,“ sdělil primátor Petr Beitl.

„Když jsme se s kaufbeurenskými učiteli a studenty loučili, bylo jasné, že tento společně strávený týden opět utužil naše přátelství a posunul jej společnými aktivitami do budoucnosti,“ shodli se všichni zúčastnění.

Návštěva v Budyšíně

Dvanáct členů Spolku přátel města Jablonce navštívilo své přátele v Budyšíně, kde je přivítal předseda Spolku a zároveň ředitel Lužickosrbského muzea Tomasz Nawka. Společně zhlédli rybniční krajiny Lužice a ornitologickou stanici v Neschwitz.

Výprava také navštívila renovovaný statek z počátku 18. století ve vesnici Horka, pomník svatého Cyrila a Metoděje a prohlédli si historickou část Budyšína.

(mš)

Vytvořeno 9.6.2014 9:32:54 | přečteno 913x | Petr Vitvar