Pěvecký sbor Janáček slaví 65. narozeniny

, autor: SPS Janáček

Pěvecký sbor Janáček oslavuje v tomto hudebně „jubilejním“ Roce české hudby také své výročí. Je to již 65 let, kdy se původně mužský sbor změnil na smíšený.

U začátků sborové činnosti najdeme Františka Černého, Františka Chlebečka, Jiřího Pecháčka a Věru Vojtěchovou. V roce 1964 se stal sbormistrem Josef Boček, který spojil s Janáčkem celý svůj život. Pod jeho vedením se sbor rozšířil o řadu výborných zpěváků, někteří z nich zpívají ve sboru dodnes. Dlouhá léta se sborem spolupracoval klavírista a varhaník Jan Svoboda.

80. léta minulého století jsou obdobím největších úspěchů. Na prvních Mezinárodních sborových dnech v Praze v roce 1987 získal Janáček absolutní prvenství, zvítězil i na sborové soutěži Zdeňka Lukáše v Hradci Králové a na soutěži Bohuslava Martinů. Dvakrát si odvezl prvenství ze soutěže Svátky písní v Olomouci a zúčastnil se Pražského jara. Sbor má za sebou celou řadu úspěšných menších i větších koncertů nejen v Jablonci a okolí, ale i v pražské Loretě nebo v chrámu sv. Víta. O Janáčka je stále zájem i v zahraničí, což dokládají turné do Velké Británie a Finska.

Sbor reprezentoval naši republiku v mnoha zemích Evropy. Tleskali mu diváci v Německu, Rakousku, Belgii, Polsku, Bulharsku, Itálii, Francii, Španělsku či Maďarsku. Vrcholem tohoto období byly dvě cesty do USA, Janáček zpíval ve státech Connecticut, New York, Oregon a Washington.

V roce 2000 se pomyslné taktovky ujal Vilém Valkoun, vynikající hudebník a klavírista. V současné době vede sbor Olga Fröhlichová, na klavír a varhany doprovází Romana Halamová. Sbor nastudoval velká hudební díla, z nichž stojí za zmínku oratorium J. Haydna Il Ritorno di Tobia, koncertní program Janáček Opera Gala, zpívaný za doprovodu Dolnoslezské filharmonie z Jelení Gory, Mše D-dur Antonína Dvořáka a mše Jiřího Pavlici Missa Brevis Pastoralis.

Repertoár sboru čítá velké množství skladeb všech uměleckých směrů, počínaje renesancí a konče skladbami současných skladatelů. Někteří z nich dokonce věnovali své skladby k provedení sboru Janáček.

Janáček je sbor čistých amatérů, které spojuje láska ke zpěvu a radost, kterou se snaží rozdávat návštěvníkům svých koncertů. To, že se sboru daří, dokazuje i přítomnost výborných mladých zpěváků, s nimiž přicházejí i nové nápady a atmosféra.

Velké výročí oslaví Janáček slavnostním koncertem v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou v pátek 6. června 2014 od 19.00 hodin. Vystoupí Janáček a hosté: SPS Rosex Liberec a Jablonecká píšťalka za doprovodu orchestru Miroslava Halamy.

Ivana Kopáčková, předsedkyně

Vytvořeno 9.6.2014 9:33:24 | přečteno 1302x | Petr Vitvar