Moderní sportoviště pro malé i velké vznikne v ulici Sokolí

, autor: Jiří Endler

Knoflíkáč. Ještě pro generaci dnešních třicátníků, kteří v dětství chodili do školy v 5. květnu, naprosto jasný pojem. Hřiště v Knoflíkové ulici (Knoflíkáč) byl udusaný plácek se dvěma brankami lemovaný trávníkem, kam se „chodilo na tělák“, s družinou, čutat s mičudou či skákat panáka po škole. Hřiště zmizelo se vznikem soukromé firmy a najednou citelně chybělo. To by se do konce příštího roku mělo změnit.

Dlouhá léta se hledala náhrada. Škole v 5. květnu, kam patří i 1. stupeň v Sokolí, chyběla tělocvična i kvalitní venkovní sportoviště. V centru města však není jednoduché se rozšiřovat. I přesto postupem doby získala ZŠ novou jídelnu a tělocvičnu, budovy se spojily krčkem. Už schází jen to sportoviště.

Místo skleníku hřiště

Součástí někdejšího základního vzdělání byly i tzv. práce na pozemku. Vzpomínáte? Okopávali jsme růže, pěstovali zeleninu, jež pak zpestřila sortiment jídelníčku ve školní jídelně. Byly to takové fajn hodiny, na které se nebylo třeba učit. Jen z nich bolela záda a kolena. A pro výuku tohoto předmětu mívaly školy své cvičné zahrady. Stejně tak i v 5. květnu vlastní pozemek sevřený ulicemi Sokolí, Jarní a SNP. Kdysi zde bývalo zahradnictví, v současné době leží ladem.

Proto odbor územního a hospodářského rozvoje jabloneckého magistrátu nechal na území bývalé školní zahrady zpracovat projekt nového sportoviště. „Plánujeme zde areál, který by využívala nejen škola, ale i veřejnost a děti z nedaleké školky v Lovecké ulici,“ říká náměstek primátora Petr Vobořil. Nové sportoviště má zaujímat plochu 5 860 m2.

Vznikne tu víceúčelové, oplocené hřiště s umělým povrchem o rozměrech 22 x 44 metrů pro házenou, basketbal, volejbal, tenis, vybíjenou, florbal či malou kopanou. Čtyřmi dráhami se pochlubí atletická rovinka s umělým povrchem pro sprint na 60 metrů, jejíž součástí bude i pískové doskočiště pro skok do dálky. Malé děti zde najdou „hrad“ s dopadovou plochou a pískoviště s lavičkami okolo. Celý areál doplní volná travnatá plocha a zázemí tvořené buňkami se sociálním zařízením, kanceláří a příručním skladem včetně dřevěného přístřešku pro převlékání. „Počítáme zde i s nějakou rezervou pro další rozšíření herních prvků a nezapomínáme ani na parkování pro osobní automobily podél ulice Sokolí,“ vysvětluje Petr Vobořil.

Vše financuje město

Protože půjde o rozsáhlou stavbu, její realizace je plánovaná na dva roky, první sportovci vyzkouší sportoviště v roce 2015. „Podle harmonogramu se začne letos na podzim, a to přípravnými pracemi, které zahrnují terénní úpravy a odvodnění. Je třeba přeložit inženýrské sítě, vybudovat opěrné zdi a odvést podzemní vody. Pro zázemí areálu přivedeme vodovodní, kanalizační a elektro přípojky,“ popisuje postup prací vedoucí oddělení investiční výstavby Pavel Sluka.

V letošním rozpočtu se na projekt pamatuje zhruba třemi a čtvrt miliony. „Celkové náklady předpokládáme ve výši 9 milionů korun, herní prvky pro nejmenší přijdou na dalších 800 tisíc korun. Všechny finance poplynou kompletně z městské pokladny,“ uzavírá náměstek Vobořil.

(jn)

Vytvořeno 31.3.2014 14:51:55 | přečteno 1099x | Petr Vitvar