Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - únor 1914

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. února 1914, číslo 21, strana 3

Nouze v Krušných horách. Z Balkánu, ani ze zámoří už nepřicházejí pro krušnohorské krajkářky žádné zakázky na paličkované krajky nebo výšivky na tyl. Také dívčiny, které ve stejné branži pracovaly v Sasku, se vracejí domů. Okolo sta strádajících žen se vydalo na Okresní úřad v Karlových Varech, aby si zde vyprosily pomoc a podporu.

4. února 1914, číslo 23, strana 1

Situace na Balkáně. Probíhají úspěšná jednání mezi řeckou a srbskou vládou o soluňském přístavu. Zdá se, že Řekové vyhradí Srbsku část přístavu, kde i budovy budou srbským vlastnictvím a kde budou prováděny celní formality a odbavení zásilek srbskými celníky.

8. února 1914, číslo 26, strana 8

Móda v USA. Nejnovějším hitem jsou fotografie na lidské kůži. Zejména mladé dámy s krásnými rameny si na ně dávají zhotovit snímek manžela nebo dítek, na rukou nosí fotky příbuzných. Také pánové si dávají aplikovat na různé části těla obrázky svých nejmilejších – výhodou je, že se dají podle potřeby rychle smýt.

11. února 1914, číslo 28, strana 3

Smržovka. Hluchoněmá žebračka F. Maschková byla na stanici Malopolsko zachycena nákladním vlakem a vlečena po trati. 53-letá nešťastnice byla s těžkým vnitřním zraněním převezena do tanvaldské nemocnice.

11. února 1914, číslo 28, strana 4

Řím. Budoucí albánský panovník, princ z Wiedu, dorazil včera ve 23 hodin berlínským vlakem do Říma, kde byl přivítán vrchním ceremoniářem a zástupci vlády. Lid provolával: „Ať žije Albánie!“, načež princ odjel dvorním kočárem do své dočasné rezidence v hotelu Excelsior. Princ telegrafoval Essad Pašovi, že očekává albánskou delegaci mezi 18. a 20. únorem.

12. února 1914, číslo 28, strana 4

Děčín. Stávka tiskařů pokračuje. Pohřeb zastřeleného sazeče Solingera se bude konat zítra. Sociální demokraté jej chtějí využít k velké demonstraci a večer se bude v hotelu „U města Prahy“ konat velký meeting socialistů a tiskařských odborů. Tamtéž byl totiž Solinger zastřelen agentem Paulem Keilingem. Keiling byl již několikrát trestán pro ublížení na těle.

12. února 1914, číslo 29, strana 3

Úspora energie. Kondiční bicykl může sloužit i jako dodavatel energie pro elektrická svítidla! Sviťte a posilujte přitom tělo! Patentový úřad ve Vídni zaregistroval nový vynález, který přichází z Paříže: pokojový šlapací aparát, vybavený dynamem a baterií. Pro slabé gymnasty je vhodné kolo s baterií 12 V/12 A, svalnatí sportovci mohou nabíjet baterie o síle 12 V/25 A.

15. února 1914, číslo 32, strana 2

Do Jablonce přiletí vzducholoď Sachsen! Přílet se chystá předběžně na duben. Přistane patrně na mšensko-rýnovických lukách. Předseda spolku pro cizinecký ruch pan Ernst Hollmann již vyjednával s 26 majiteli pozemků. Přítomni byli i starostové těchto obcí.

15. února 1914, číslo 32, strana 3

Jablonec. Ples mistrů a dělníků městské plynárny předčil všechna očekávání. Konal se na Střelnici ve stylu „biedermayer“. Pozoruhodné byly světelné efekty i dekorace, zejména baldachýn ve světnici na věžičce s „Královnou noci“. Ples poctil svou návštěvou pan ředitel Ing. Herrmann s chotí a úředníci plynárny. Vyhrávala kapela pana Pilze a tance řídil taneční mistr pan Max Tandler.

19. února 1914, číslo 35, strana 3

Jablonec. Putovní muzeum tuberkulózy můžete bezplatně navštívit příští úterý! Spolek pro boj proti tuberkulóze předvede obyvatelstvu velký počet exponátů a poradí, jak nemoc včas rozpoznat a jak zahájit léčení. Výstava se bude konat na Dolním náměstí v domě číslo 13.

Christa Petrásková

Vytvořeno 3.2.2014 11:37:56 | přečteno 4418x | Petr Vitvar
load