Město žádá peníze od ministerstva kultury

, autor: Milan Bajer

Střecha kostela sv. Anny je ve špatném stavu. Proto se Jablonec snaží získat na její opravu dotaci z havarijního programu Ministerstva kultury ČR.

K velkým projektům oddělení investiční výstavby pro rok 2014 se řadí oprava střechy z přírodní břidlice, krovů a fasády včetně klempířských prvků nejstaršího jabloneckého svatostánku svaté Anny. Cena je necelé tři miliony korun. „Proto jsme se rozhodli využít výzvy z havarijního programu ministerstva kultury a požádali jsme o dotaci ve výši 1,5 milionu korun,“ konstatuje náměstek Petr Vobořil.

Kostel sv. Anny je nejstarší jabloneckou stavbou. Postavit jej nechala Marie Polyxena, hraběnka Desfours v letech 1685-1687 ještě bez věže, která byla přistavěná o dvacet let později. A právě ona potřebovala první velké opravy už v roce 1802.

Zásadní rekonstrukce se kostel dočkal v letech 1995–2002 s finanční účastí města a státu. Tehdy se renovace dostalo zvláště dřevěným částem střešní konstrukce a obnově břidlicové krytiny. Zatím tou největší opravou prošel kostel v letech 2005–2006, kdy se evropské, státní i městské peníze investovaly do fasády a nasvětlení kostela, odvodnění okolí, venkovní kamenné dlažby, restaurovaly se dřevěné lavice, obě křtitelnice, vstupní dveře, vitrážová okna a vznikly toalety v sakristii. Město stavbu bezúplatně získalo do majetku v roce 2004 a od té doby slouží jako výstavní i koncertní sál. Od roku 2013 jej programově spravuje Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s.

(jn)

Vytvořeno 3.2.2014 11:37:37 | přečteno 1074x | Petr Vitvar