Porota vybírala ze 133 soutěžních textů

, autor: Jiří Endler

Nejlepší mladí autoři získali ve středu 4. prosince ocenění za svá díla, která zaslali do 13. ročníku literární soutěže. Tu pořádá Městská knihovna v Jablonci nad Nisou.

Zde také dětem předala ceny náměstkyně primátora Soňa Paukrtová, ředitel městské knihovny Zbyněk Duda a porotkyně Inka Urbanová, Olga Novotná, Petra Handlířová a Dana Foltýnová.

„Letošní ročník literární soutěže byl již třináctý. Tématem bylo arabské přísloví Kniha je zahrada do kapsy, říká Dana Foltýnová, vedoucí audiovizuálního oddělení, která má celou soutěž na starosti. Soutěž byla vyhlášena v prvním říjnovém týdnu v rámci akce Týden knihoven a ukončena 15. listopadu. Její patronkou byla tradičně Eva Koudelková, majitelka regionálního nakladatelství Bor.

„Odborná porota hodnotila 133 literárních prací, které byly rozděleny do tří kategorií: první a druhý stupeň základních škol a střední školy. Hodnotily se práce z oblasti prózy, poezie a úvahy,“ doplnila Foltýnová.

„Mrzí mě, že jsem žádnou práci nečetla. V podobné soutěži, kterou pořádá město, jsem v minulosti několik textů četla a přesvědčila se, že dětská díla jsou velmi zajímavá. Osobně mladé autory moc obdivuji, sama jsem byla ve svém životě nucena psát články do novin a vím, jak je to těžké. Zde musí děti do textu vložit navíc kus sebe sama a já je za to obdivuji,“ sdělila při předávání cen Soňa Paukrtová.

Slavnostní program byl doplnilo vystoupení divadelníků DDM Vikýř z Jablonce.

Vítězové 13. ročníku: Kniha je zahrada do kapsy

• I. kategorie – první stupeň ZŠ: Próza: 1. Jakub Vaníček (ZŠ Mozartova). Úvaha: 1. Štěpán Klein (ZŠ Mozartova). Poezie: 1. Martin Plíva (ZŠ Na Šumavě).
  • II. kategorie – druhý stupeň ZŠ: Próza: 1. Kryštof Bedrník (ZŠ Liberecká). Úvaha: 1. Martin Motejlek (Gymn. Dr. Randy). Poezie: 1. Anežka Chlumová (Gymn. Dr. Randy).
  • III. kategorie – střední školy: Próza: 1. Štěpánka Janusová (Gymn. U Balvanu). Poezie: 1. Tereza Šikolová (Gymn. Dr. Randy).
Vytvořeno 3.1.2014 8:17:31 | přečteno 1159x | Petr Vitvar