Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - prosinec 1913

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

2. prosince 1913, číslo 283, strana 1

Situace na Balkáně. Nová odhalení přinesl list „Neue Freie Presse“. Podle důvěryhodného pramene uzavřelo Rusko vojenskou dohodu se Srbskem, Makedonií a Černou Horou, namířenou především proti Rakousko-Uhersku.

4. prosince 1913, číslo 285, strana 4

Bohoslužba pro hluchoněmé se odehrála v Aši. V evangelickém kostele se shromáždili hluchoněmí nejen z města, ale i ze sousedního Bavorska a Saska. Nejprve byla přednesena církevní píseň ve znakové řeči, potom farář rovněž kázal posunky. Početní diváci byli zcela uneseni a doufají v brzké opakování.

6. prosince 1913, číslo 287, strana 1

Milost obdržela Amalie Š. z Desné, odsouzená na šibenici pro vraždu svých malých dětí! Nejvyšší soud jí změnil rozsudek na 15 let těžkého žaláře, zostřený samovazbou a půstem ve výroční den jejího strašného činu.

7. prosince 1913, číslo 288, strana 4

Ze světa módy – konečně něco praktického! Nákotníčky z kožešin se hodí zejména k tenkým hedvábným punčochám a vykrojeným botkám, které se dnes nosí. Originalita jim však chybí – vzpomeňme si na nátepníčky našich babiček!

10. prosince 1913, číslo 289, strana 4

Sebevražda slepého pasíře. Od narození slepý mladík z vážené jablonecké rodiny se otrávil kyanidem draselným. V dopise, psaném Braillovým písmem, se loučí se svou nevěstou. Rodině projevují účast všechny kruhy obyvatelstva.

11. prosince 1913, číslo 290, strana 1

Nepopsatelný chaos ve vídeňském parlamentu způsobili Rusínové! Parlament ještě nikdy nezažil takové scény! Rusínové se rozhořčili kvůli zdlouhavému vyjednávání o haličské volební reformě. Hrabě Stürgk žádal o pauzu a prosil Rusíny, aby krotili svůj temperament – podporovali je jen čeští radikálové. Obstrukce byly provedeny nejmodernější technikou – elektrickými zvonky, automobilovými houkačkami, lodními píšťalami a kravskými zvonci. Na jedné lavici byla objevena tajemná bednička: automatický hlukostroj (Lärmapparat) – jeden ze čtyř, který se osvědčil již v Haliči. Ve 13 hodin byla schůze přerušena, protože mnozí poslanci kravál nevydrželi a opustili sál. Všichni ministři však vytrvali.

16. prosince 1913, číslo 294, strana 2

Lučany povýšeny na město! Energické snažení pana starosty Josefa Klingra a pana poslance Adolfa Glöcknera bylo korunováno úspěchem!

30. prosince 1913, číslo 303, strana 1

Stávka tiskařů. Noviny budou nadále vycházet ve zkrácené verzi. Od 25. prosince jsou inzeráty psány ručně.

Christa Petrásková

Vytvořeno 29.11.2013 13:37:53 | přečteno 1065x | Petr Vitvar