Knihovna nabízí široké spektrum služeb

, autor: archiv JM

Informace, vzdělávání, zábava – za tím vším chodí návštěvníci do jablonecké knihovny. Nabídka služeb je zde rozmanitá a určená všem věkovým kategoriím.

Doba, kdy si knihovníci a čtenáři vystačili pouze s knihami, novinami a časopisy, je dávno pryč. Úsměvné jsou řádky poválečného Rádce venkovského knihovníka, který varuje před četbou „morzakoru“ a „limzakoru“, tedy románů dobrodružných („mord za korunu“) a milostných („limonády za korunu“).

Dnešní čtenář najde v půjčovnách nejen tyto příběhy, ale samozřejmě daleko širší nabídku titulů nejrůznějších žánrů. A nejedná se pouze o knihy a periodika, jablonecká knihovna půjčuje i hudební CD, DVD, audioknihy či čtečku elektronických knih. Pro děti má připravené deskové hry a tematické kufříky, zaměřené na určité téma. Ve studovně je komukoliv bez nutnosti registrace umožněn přístup na internet a do databází.

Snaha reagovat na stále náročnější požadavky uživatelů se odrazila v doplnění klasických výpůjčních a rezervačních služeb o možnost objednání dokumentů, kdy si čtenář sám přes online katalog zablokuje titul, o který má zájem a který je v půjčovně v danou chvíli k dispozici. Dokument mu je následně připraven k vyzvednutí na příslušném oddělení. Díky biblioboxu před hlavní budovou knihovny je možné vypůjčené dokumenty vrátit v kteroukoliv denní či noční dobu.

Knihovna přispívá svými záznamy dokumentů do Souborného katalogu ČR, zatím jako jediná z území Jablonecka. Katalog umožňuje kromě dalších služeb i pohodlné zasílání požadavků meziknihovní výpůjční služby, čtenář tak během několika dní dostane požadovanou knihu třeba z druhého konce republiky nebo ze zahraničí. Pokud mu stačí pouze elektronická kopie části dokumentu, může využít služby elektronického dodávání dokumentů eDDO. Kopii dostane do 48 hodin od zaslání požadavku.

Veškeré služby, akce, soutěže a další zajímavé informace z knihovny, regionu i ze světa knih a knihovnictví jsou postupně představovány v elektronickém čtvrtletníku, který je volně ke stažení na webových stránkách knihovny.

Je už pouze na každém, aby si z nabídky knihovny vybral, co potřebuje a zajímá ho.

Jitka Nosková

Vytvořeno 29.11.2013 13:37:57 | přečteno 1175x | Petr Vitvar