Frézu na pařezy mohou využít i občané

, autor: archiv TSJ

Technické služby Jablonec zakoupily na jaře letošního roku frézu na odstraňování pařezů. „Jedná se o příslušenství k traktoru, kterým jsme schopni odstranit pařezy různých průměrů,“ vysvětluje Ivo Marek, dispečer Technických služeb Jablonec, s. r. o.

Fréza je přídavné zařízení, které lze zapojit do hydraulických zařízení k tomu určených a nesených na tříbodovém závěsu traktoru. „Záleží, co je třeba udělat, zda se jedná o malý nebo velký pařez, jak je přístupný a podobně. Můžeme ji umístit buď za traktor Forterra nebo Kubota, záleží na výkonu, který je potřeba,“ informuje dále Marek.

Fréza na odstraňování pařezů stála 110 700 korun a první pařezy, které TSJ odstranily, byly ve Velkých Hamrech. „Postupně jsme získávali zkušenosti a zjišťovali, jak frézu používat. Využili jsme ji například u nádraží, kde se frézovaly pařezy na místě dnešní otočky, dále na hřbitově, v mateřských školách, na místech údržby ploch města,“ vzpomíná dispečer na místa, kde všude byla nová technika použita.

A jak odstranění pařezu probíhá? Pokud je pařez vyšší je nejprve seříznut motorovou pilou, následně je odfrézován do hloubky deseti centimetrů pod zem. „Je jedno, jak velký je pařez, neboť s frézou se pojíždí, pouze se musí dřevo odstraňovat postupně při výšce ubíraných třísek 25–50 mm. Vyfrézované místo je následně zasypáno zeminou a zatravněno,“ uvádí Marek. U frézování se dbá nejen na bezpečnost pracovníků, ale i osob a majetků v bezprostředním okolí. Místo frézování se v okolí dvaceti metrů ohraničí, tak aby nic nezasáhly odlétající částice. Ve směru frézování je pak rozestavena zástěna. „Důsledně dbáme na bezpečnost a ochranu,“ zdůrazňuje dispečer.

Technické služby Jablonec počítají s využitím frézy jednak pro potřeby statutárního města, ale i pro firmy a fyzické osoby v Jablonci nad Nisou. „Pokud bude zájem, pařezy odstraníme na základě smluvního vztahu. Cena odfrézování pařezu bude stanovena individuálně, a to na základě mnoha atributů. Záleží, jak vysoký a velký je pařez, zda se jedná o tvrdé nebo měkké dřevo, zda se nachází na přístupném místě a podobně. Na základě těchto informací sdělíme zájemci přibližnou cenu. Samozřejmě se vyplatí, když se souběžně dělá více pařezů, neboť náklady na dopravu jsou nižší,“ vysvětluje Ivo Marek.

Zájemci o odfrézování pařezů se mohou obracet na dispečera Technických služeb Jablonec, s. r. o., Ivo Marka na telefonu 483 369 928 nebo e-mailem na marek@tsj.cz.

(end)

Vytvořeno 29.11.2013 13:37:05 | přečteno 2405x | Petr Vitvar