Cena města Pro Meritis za rok 2013

, autor: archiv JM

Na Novoročním koncertu 1. ledna bude udělena Cena města Pro Meritis za rok 2013. Ocenění získají – architekt Karel Pelant, umělec Siegfried Weiss a akademický sochař, malíř a medailér Jiří Dostál.

Karel Pelant (*6. 2. 1919)

Pražský rodák se v 60. letech přestěhoval na Jablonecko, kde působil v různých státních institucích jako projektant. Podílel se mimo jiné na realizaci české expozice pro Světovou výstavu v Bruselu na EXPO v roce 1958. Vytvořil projekt nového moderního výstaviště v centru Jablonce s fontánou evokující jizerskohorskou přírodu. Projekt pavilonu A a celého výstaviště ocenila mezinárodní porota udělením Zlaté medaile. Z dalších rekonstrukcí staveb, včetně interiérů, je autorem například městské knihovny v budově staré radnice, Muzea skla a bižuterie nebo tehdejšího ředitelství Jablonecké bižuterie. Pro Preciosu zrealizoval stavbu a interiéry budovy ředitelství. V devadesátých letech působil na radnici ve funkci městského architekta.

Cena Pro Meritis mu bude udělena za celoživotní práci pro město v oblasti architektury a urbanismu.

Siegfried Weiss, obrázek se otevře v novém okněSiegfried Weiss (*14. 10. 1933)

Narodil se v Jablonci nad Nisou, kde měli kořeny jeho rodiče. Absolvent zdejší umělecké průmyslovky, obor rytectví, byl po celou aktivní pracovní dráhu zaměstnán v podniku Bižuterie. Již více než padesát let se zabývá fotografováním krajiny. Publikačně se poprvé podílel jako spoluautor na knize Jizerské ticho, která byla vydána v roce 1978. Další obrazové knihy již vytvořil samostatně, většinou až po roce 1990. Opakovaně se věnoval půvabům Českého ráje, kde zachytil krásu skal, rybníků a české krajiny, rád zavítal i do Lužických hor. S fotoaparátem vždycky nejraději chodí po milovaných Jizerských horách. Během jizerských putování vznikl dostatek materiálů pro knihu Moje Jizerky. Právě tady zúročil svoji dokonalou znalost krajiny a všem následovníkům nastavil laťku opravdu vysoko. Knihu doprovodil vlastními texty, kterými vyjádřil hluboký cit pro rodný kraj.

Cena Pro Meritis mu bude udělena za přínos v oblasti umění – fotografie.

Jiří Dostál (*1. 10. 1945)

Jiří Dostál, obrázek se otevře v novém okně

Rodák z Nové Paky vystudoval SUPŠS v Železném Brodě a sklářský ateliér na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, u profesora Stanislava Libenského. Nejdříve pracoval jako kovorytec a v letech 1978–1991 působil jako návrhář v oblasti skleněné bižuterie. V roce 1983 získal cenu za vynikající průmyslový design v České republice. Je autorem tvarů a mnoha užitkových předmětů (vzhled vypínačů ABB, lyžařské vázání, loga města Jablonec nad Nisou, České mincovny, Bižuterie Jablonec nad Nisou). Založil tradici české medailérské školy, je autorem mnoha známých medailí – Václav Havel, Olga Havlová, Barack Obama, Barbora Špotáková, Jan Železný, městská medaile Pro Meritis. Od roku 1990 působil jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou, od roku 1991 do roku 2012 byl jejím ředitelem. Přispěl k vyrovnání vztahů mezi městy Jablonec nad Nisou a Kaufbeuren. Ve škole založil obor ražené medaile, mince a propagační design. Od roku 1993 do roku 2006 byl též členem výtvarné komise České národní banky pro posuzování návrhů pamětních mincí České republiky.

Cena Pro Meritis mu bude udělena za přínos v oblasti umělecké a průmyslové výroby, designu, medailérství a pedagogiky.

Vytvořeno 29.11.2013 13:37:44 | přečteno 1558x | Petr Vitvar