Petr Morávek - Chovám se slušně a totéž vyžaduji v naší firmě

, autor: archiv JM

Majitel jablonecké firmy ATREA, s. r. o., Petr Morávek je absolventem průmyslové školy stavební a Stavební fakulty ČVUT v Praze. Firma ATREA vznikla v roce 1990 jako soukromá firma Ing. Petra Morávka, CSc., později se transformovala na společnost s ručením omezeným. Petr Morávek má dlouholeté zkušenosti v mikroklimatu budov a hlavně rekuperace odpadního tepla. V této oblasti je tvůrcem mnoha autorských osvědčení, patentů a průmyslových vzorů.

Vaše firma patří k nejstarším, jaké byly začátky?

S rekuperací jsem začal v roce 1973, kdy jsme vyvíjeli rekuperační výměníky z plastických hmot. V té době v Evropě takový neexistoval. Mé podnikání byl přirozený vývoj mé profese. V roce 1990 jsme začínali takřka na koleni, s odhodláním a elánem, s montáží ve sklepě rodinného domku. Poté jsme přešli do pronajaté malé dílny a v roce 1996 jsme zrekonstruovali v ulici Masná objekt, který jsme odkoupili po bývalé Bižuterii. Budova byla tehdy v havarijním stavu. Po čtyřech letech byly i tyto prostory pro výrobu nedostatečné. Poohlíželi jsme se po další budově a koupili jsme objekt V Aleji. Ruinu, která zde tehdy stála a byla ostudou města, jsme zrekonstruovali a výrobu sem převedli. Zde jsme se drželi dvanáct let, ale opět nastaly stejné problémy s nedostatkem prostoru pro výrobu i venkovních ploch pro zásobování.

Rozhodli jste se tedy postavit budovu tzv. na zelené louce?

Nejprve jsme hledali vhodný objekt, který bychom využili, ale v Jablonci takový není, a tak jsme se po dlouhých úvahách rozhodli postavit novou budovu, a to v ulici Čs. armády naproti bývalému LIAZu. Naštěstí jsme našli pochopení u místních obyvatel.

Co vaše firma vlastně vyrábí?

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem vzduchotechnických zařízení s rekuperací tepla. To je nosný obor. K tomu přistupuje i zařízení pro větrání velkokuchyní – tzv. digestoře, dále větrací kuchyňské stropy, vývoj a výroba tepelných čerpadel, zabýváme se i vývojem regulačních systémů. V poslední době se podílíme i na výstavbě energeticky pasivních a plusových rodinných domů. Jedná se o domky, které jsou plné naší technologie a realizují se podle našeho konstrukčního systému ATREA. Nestavíme je my, ale zhruba dvanáct firem, které s námi úzce spolupracují. V ČR patříme mezi špičky pasivních domů, ale i těch plusových, což jsou domy, vyrábějící více energie, než samy spotřebují. Na domky jsem velmi hrdý, zejména na urbanistický komplex, který jsme již v roce 2006 vybudovali v Koberovech a dodnes nemá konkurenci. Domy zůstanou, jednotky, které vyrábíme, se časem vymění.

Hlavním programem jsou, ale rekuperační jednotky, o co ve stručnosti jde?

Bylo mi líto, že teplo, které odchází z domu, se nevyužívá. Proto jsme vymysleli rekuperační jednotky, v nichž odcházející teplo ohřívá vzduch, jenž do domu přichází. V úvodu našeho podnikání jsme dělali tzv. Radonové programy, kdy jsme odvětrávali budovy a začali využívat „odpadního tepla“. Tím se nám dařilo snižovat energetickou náročnost domů. Zařízení byla nejprve určena pro větrání a rekuperaci průmyslových budov, časem se rozvinula na obytné stavby. Převážnou část exportujeme do Evropské unie. Jsme na evropské špici, co se týče vysoké účinnosti rekuperačních výměníků, elektronicky řízených ventilátorů a úrovně řízení. Na mezinárodním trhu se v popředí držíme 15–16 let, a to o něčem svědčí, protože toto prostředí je velmi náročné. I proto musíme ročně na trh přinést 6 až 7 zcela nových vývojových věcí. Máme své obchodní zástupce a celou řadu zahraničních odběratelů. V minulosti jsme jednotky i montovali, ale od toho jsme postupně upustili. Jsme ryze výrobní firma.

Nemáte zahraniční kapitál, přesto patříte k předním zaměstnavatelům ve městě. Kolik zaměstnáváte lidí?

V současné době máme 150 zaměstnanců. Je to kádr nesmírně kvalitních lidí. Zaměstnáváme Jablonečany, vnímáme, že mají rodiny i to, že za jejich „osud“ neseme zodpovědnost. Někteří lidé říkají, že jsme příliš sociální firma. Ale práce našich lidí si vážíme. Ačkoli je snadné „zabalit“ firmu a převést výrobní program jinam, touto cestou jsme jít nechtěli. Chceme nadále využívat služeb vysoce kvalifikovaných lidí. Jsme jablonecká firma s více jak dvacetiletou tradicí a v Jablonci chceme zůstat. I proto budujeme novou výrobní halu.

Nabídnou nové prostory i nová pracovní místa?

Postupně, jak roste výroba a optimalizují se výrobní toky, dokážeme zlevnit výrobky, a tím zvýšit jejich konkurenceschopnost. Tím pádem se předpokládá další nárůst kvalifikované pracovní síly.

Zmínil jste kvalifikované síly, je dnes problém takové sehnat?

Ano, máme dvacet inženýrů v managementu firmy, kteří se zabývají jejím chodem, ale i vývojem. Další tvoří lidé různých profesí např. obsluha CNC strojů, elektrikáři, svářeči, montážníci a další. Ti všichni jsou vysoce kvalifikovaní. U nás nelze bezmyšlenkovitě vykonávat svoji práci, ale je třeba u ní myslet a vnést do ní ducha, být všichni vlastně spolutvůrci nových výrobků a systémů.

V zasedací síni máte řadu ocenění, je nějaké, kterého si nejvíce vážíte?

Z těch novějších jsem pyšný na úspěch studentů z ČVUT, s nimiž spolupracujeme na vývojových projektech. Na základě této spolupráce jsme se podíleli na tzv. Slunečním domě Air House, který navrhli a vyrobili tamní studenti. V současné době bude dům postaven v Los Angeles v Kalifornii, na prestižní mezinárodní soutěži Solar Decathlon.

Máte nějaké životní krédo?

Snažím se chovat slušně a vyžaduji totéž od všech v naší firmě. Slušnost je nutná a v dnešní době jí je čím dál méně. Přál bych si, aby v celé naší společnosti ubylo sprostoty, vulgarit a zbabělosti.

Jiří Endler

Vytvořeno 30.9.2013 16:23:20 | přečteno 3569x | Petr Vitvar