Úřední soboty veřejnost hojně využívá

, autor: Jiří Endler

Dva roky (od září 2011) nabízí svým klientům odbor správní Magistrátu města Jablonec nad Nisou pravidelné úřední soboty. „Vždy první sobotu v měsíci je otevřeno. Úřední den mimo pracovní dny se velice osvědčil a využívá ho stále větší počet občanů,“ říká Petr Karlovský, vedoucí správního odboru.

K přijetí tohoto opatření došlo v rámci rozšiřování poskytovaných služeb veřejné správy pro občany na dvou nejnavštěvovanějších odděleních jabloneckého magistrátu, konkrétně na odděleních správních (cestovní doklady, občanské průkazy, evidence obyvatel) a dopravně-správních agend (registr vozidel, evidence řidičů). Obě sídlí v budově v Komenského ulici.

„Tato nadstandardní a v rámci celé ČR zcela ojedinělá služba (nabízí ji ještě pouze MM Liberec) byla zavedena především pro občany pracující či studující mimo Jablonec. Hlavním smyslem tohoto vstřícného kroku bylo tedy umožnit vyřízení svých úředních záležitostí především občanům, kteří se přes týden nezdržují v místě svého trvalého bydliště, aby si za tímto účelem nemuseli čerpat svou dovolenou,“ vysvětluje důvody zavedení pracovních sobot Karlovský.

Průzkum mezi klienty pak ukázal, že to byla trefa do černého, neboť právě tento výše uvedený důvod pro sobotní návštěvy byl tím nejčastějším.

Kromě nemožnosti dostavit se na úřad ve všední den kvůli pracovnímu vytížení uváděli občané jako další důvody své návštěvy spojit vyřízení těchto záležitostí se sobotním výletem (z okolních obcí) či vycházkou do města a očekávaný předpoklad menších front. „To však nebývá poslední dobou pravidlem, protože v exponovaných měsících (např. na jaře u cestovních dokladů) si v sobotu na úřad našlo cestu také rekordních 137 klientů (v dubnu),“ zmiňuje rekordní návštěvu vedoucí správního odboru.

Celková čísla jen dokazují, že sobotní otevření přepážek byl krok správným směrem. „Veřejnost si na tuto praxi zvykla a službu využívá zcela standardně. Za období září 2011– srpen 2013 magistrátní úředníci obsloužili v sobotu celkem 1 487 klientů, z čehož vyplývá průměrná návštěvnost čítající necelých 62 klientů na jednu úřední sobotu, což je úctyhodné číslo,“ míní Petr Karlovský.

Vytvořeno 2.9.2013 14:28:02 | přečteno 1264x | Petr Vitvar