Dvacet let od založení Fokusu Liberec

, autor: archiv JM

Organizace Fokus, o. s., pracuje s duševně nemocnými od roku 1993. Prvotní nabídka služeb obsahovala pouze chráněnou a rehabilitační dílnu. Během uplynulých 20 let Fokus hledal možnosti, jak co nejefektivněji pomoci duševně nemocným spoluobčanům s návratem do společnosti. Počáteční úzké zaměření na pracovní rehabilitaci se postupně rozšiřovalo, jak se objevovaly nové potřeby duševně nemocných.

Postupem času se profilovaly služby tak, aby co nejvíce napomáhaly samostatnému životu duševně nemocných. Zaměřily se zejména na oblasti zaměstnávání a bydlení.

Již osm let má organizace svoji pobočku také v Jablonci nad Nisou, kde provozuje kavárnu Floriánka ve Spolkovém domě a zaměstnává zde 10 lidí se zdravotním postižením. Kavárna si získala svoje příznivce i zajišťováním rautů a podnikových, klubových či domácích oslav. Probíhá v ní také pracovní rehabilitace na dvou pozicích – recepční a číšník, po jejímž úspěšném absolvování je i možnost pracovního uplatnění. Další pracovní příležitosti pro lidi se zdravotním postižením nabízí organizace v Liberci. Jde o úklid, pomocnou administrativu, údržbu a drobná řemesla.

V poslední době mají velký význam hlavně terénní služby, které pomáhají uživatelům udržet si co nejdéle vlastní bydlení a minimalizovat potřebu hospitalizace. Od září 2012 poskytuje sdružení terénní službu podpory samostatného bydlení také v Jablonci. Asistenti docházejí do bytů uživatelů nebo do bytů, které má Fokus v nájmu od měst a uživatelé jsou v podnájmu. Zde pomáhají duševně nemocným lidem s praktickými dovednostmi, zahrnujícími každodenní péči o domácnost (nákupy, praní, žehlení, úklid, hospodaření s penězi), doprovázejí je při jednáních na úřadech, s lékaři v ambulancích a v léčebně. V Jablonci má organizace zatím jeden nájemní byt pro tři uživatele, ale počítá s rozšířením služby.

Lidé, kteří již nezvládají samostatné bydlení ani s terénní službou, mají možnost přejít do chráněného komunitního bydlení, kde je podpora asistentky osm hodin denně kromě víkendu. Toto bydlení máme zatím pouze v Liberci, ale přijímáme duševně nemocné z celého Libereckého kraje. V současné době máme v různých typech bydlení 30 uživatelů a v terénu dalších 50. Celkem projde ročně našimi službami kolem 190 uživatelů.

Od původně svépomocného sdružení ušel Fokus dlouhou cestu směrem k profesionalizaci a zvyšování kvality poskytovaných služeb.

Růžena Bergmanová

Vytvořeno 2.9.2013 14:28:16 | přečteno 1436x | Petr Vitvar