Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - červenec, srpen 1913

, autor: Graphis

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

2. července 1913, číslo 152, strana 1

Situace na Balkáně. Srbsko a Řecko bojují proti Bulharsku. V údolí řeky Wardy probíhá velká bitva. Boj zahájili Srbové, kteří zaútočili na bulharské pozice u Istipu.

4. července 1913, číslo 154, strana 1

Hyena z balkánského bojiště přistižena. Detektiv Behringer zatkl včera muže s velkým rancem, který přijel do Jablonce tramvají od vlaku z Rychnova. Vystoupil na náměstí a hned potkal známé, kterým začal vykládat, že přijel z tureckého bojiště. Rozbalil ranec, ve kterém byla mimo jiné šavle a lebka. Po předvedení na četnickou stanici v něm byl identifikován Franz Havelka, bytem v Nové Vsi, který prý sloužil ve válce jako ošetřovatel. V ranci měl ještě tři bulharské kožešinové vesty, opasek s ostrými náboji, bajonet, dýky, 6 stříbrných vidliček a nožů, stříbrné kroužky na ubrousky a pásku Červeného kříže. U sebe měl 1 540 rakouských korun a bulharské franky.

10. července 1913, číslo 159, strana 4

Cirkus Henry v Jablonci. Dnes procházel městem průvod artistů s velbloudy, slony, zebrami a osly. Večer se bude pořádat gala představení na náměstí Franze Josefa. Cirkus tu zůstane 5 dní.

25. července 1913, číslo 172, strana 5

V Jablonci byla otevřena nová telefonní centrála. Abonenti telefonních seznamů obdrželi přesný návod, jak volat.

25. července 1913, číslo 172, strana 9

Letní móda v kloboucích. Posledním hitem jsou klobouky z jemného černého nebo hnědého tylu. Mašle jsou poměrně velké a vyztužené drátkem. Nosí se na stejnobarevných slamáčcích, jež jsou rovněž potaženy tylem.

3. srpna 1913, č. 180, strana 15

Bolivie – nekonečná stavba. V La Pasu se staví kostel, který bude dokončen až v roce 2063! Denně povyroste o jeden blok kamene, který z blízkého lomu přivezou na káře a zacementují. Projekt počítá se 45–48 tisíci kamenů a s 300 pracovními dny v roce.

8. srpna 1913, č. 184, strana 6

Rokytnice. Stoletý pomníček v lese mezi Kostelním vrchem a Studenovem připomíná smrtelný úraz, který se stal v roce 1813 64-letému sedlákovi Georgu Mohrovi z Dolní Rokytnice č. 2 při svážení dřeva na sáňkách.

9. srpna 1913, č. 185, strana 4

Sebevrah ve mšenské přehradě. Kočí Ferdinand Ressl přinesl na policejní stanici lístek od neznámé ženy, která oznamuje, že viděla, jak někdo skočil do přehrady. Inspektoři našli na hrázi hnědé sako a klobouk se zelenou stuhou. V saku byly doklady 23-letého nezaměstnaného Rudolfa Kindermanna, který bydlil u svého bratra ve Švédské ulici 3. Tělo se dosud nenašlo.

22. srpna 1913, č. 196, strana 5

Kanada. Revoluční změny ve vězeňství zahájili v provincii Ontário. Zločinci již nebudou žít za tlustou zdí a mřížemi – ale na zemědělské farmě, kde budou pilně pracovat. Musí dát čestné slovo, že neutečou. Nenosí trestanecké šaty, jedí a bydlí společně ve velkých místnostech.

Christa Petrásková

Vytvořeno 4.7.2013 10:27:31 | přečteno 3079x | Petr Vitvar