Letní programy partnerských měst

, autor: Monika Loupá

Nabídky kulturních a sportovních akcí partnerských měst v době letních prázdnin.

Tänzelfest v Kaufbeuren

Partnerské město Kaufbeuren zve na nejstarší historickou dětskou slavnost v Bavorsku, na Tänzelfest (Tanečkové slavnosti). Děti sehrají historii svého města ve velkých slavnostních historických průvodech od soboty do pondělí 13.–15. července při různorodých aktivitách ve starém městě. U stánků kovářů, koželuhů, barvířů a tkalců, zemědělců, řezníků a pekařů napodobují děti stará řemesla.

Neslaví jen děti, zkrátka nepřijdou ani dospělí. Od roku 1990 láká návštěvníky ze široka daleka „život historického tábora“. Na slavnosti hraje hudba, zpívá se, tancuje, hraje se divadlo a nechybějí samozřejmě ani trhovci s domácími marmeládami, medem a jinými dobrotami. Zábavu doplňuje i pouť s četnými atrakcemi a pivním stanem.

V romantických zadních dvorech a v zastrčených zákoutích při svitu pochodní a táborových ohňů budete přeneseni do minulosti, vystupují zde žongléři a polykači ohně, rytíři a urozené dámy, žebráci i pobudové.

www.kaufbeuren.de

Budyšín

Více než 1000 let starý Budyšín v Horní Lužici je jedním z nejmalebnějších středověkých měst Německa. Město je zajímavé i tím, že po celá staletí zde spolu žijí Němci a Lužičtí Srbové, malý slovanský národ s působivou kulturou. Budyšín je ideálním místem pro výlet nejen vlakem, autem, ale také i na kole.

V letošním roce slaví město Budyšín a Jablonec dvacetileté výročí spolupráce. První část oslav proběhla na jaře během Budyšínských jarních slavností a vyvrcholí v září během Jabloneckých podzimních slavností.

 • 27. 6.–4. 8. se koná 18. ročník Budyšínského letního divadla – Hořčice pro Bonaparteho – Jak hořčice přišla do Budyšína.
 • 11.–14. 7. se uskuteční 10. ročník mezinárodního folklorního festivalu Lužice 2013.
 • 14. 8.–8. 9. se konají Budyšínské týdny hořčice. Originální budyšínské hořčicové speciality – jemná, pikantní, česneková, vínová atd. budou servírované v restauracích po celém městě.
 • 8. 9. – Den památek
 • 14. 9. – 20. ročník mezinárodního městského běhu. Tratě: 1,2 km, 2 km, 6 km, 10 km.

www.tourismus-bautzen.de

Kleinwelka

Cesta do pravěku, parku miniatur a přírodního bludiště, to vše je připraveno v nedaleké Kleinwelce, zábavním dinosauřím parku. Použití parkoviště před parkem je bezplatné. Park nejen pro děti je otevřen v červenci a srpnu od 9 do 19 hodin.

Více informací naleznete na webové stránce www.saurierpark.de.

Jelení Hora a okolí

Jako partnerské město je Jelení Hora lehce dosažitelná pro každého občana Jablonce nad Nisou. Návštěva města, okrsku a blízkých měst, jako jsou Karpacz nebo Szklarska Poreba, rozhodně stojí za to.

Za zmínku stojí i horká vřídla a nádherné parky v Cieplicích, lázeňské části Jelení Hory. Po prohlídce města můžete prozkoumat okolí. Navštivte některé z akcí, které jsou v letních měsících připraveny. Jedná se o folklorní festivaly, trhy a nespočet vernisáží a výstav.

 • 12.–13. 7. – XVII. Mezinárodní setkání Honda Gold Wing, Jelení Hora 2013
 • 1.–4. 8. – XXXI Mezinárodní divadelní festival „Street“, Jelení Hora
 • 31. 8.–1. 9. – Country víkend u Sněžky, Karpacz
 • 7.–8. 9. – XIV. Mezinárodní festival včelařství, Jelení Hora

Zwickau

Partnerské město Zwickau, centrum automobilového průmyslu a město Roberta Schumanna, vás zve na open-air koncerty a festivaly, trhy a automobilové akce.

Na centrálním náměstí se nachází radnice, která je sice historická, přesto nově zrekonstruovaná. V březnu 2011 došlo k jejímu slavnostnímu otevření. V radnici se nachází nejen kaple svatého Jakuba, ale i obchody a kavárny s neodolatelnými dorty a zákusky.

Nejzajímavější akce:

 • Robert Schumann fest od 30. 5. 2013 (trvá celé prázdniny). Dům Roberta Schumanna, Hlavní trh 5, vstup zdarma. Více info na webových stránkách www.schumannzwickau.de.
 • 15.–18. 8. – 12. ročník městských slavností, www.stadtfest-zwickau.de

Více informací na www.zwickau.de

(ml)

Vytvořeno 4.7.2013 10:27:55 | přečteno 1269x | Petr Vitvar