Interiéru radnice se vrací původní vzhled

, autor: Jiří Endler

Již několik měsíců se intenzivně pracuje na úpravách interiéru jablonecké radnice. Změn si musí povšimnout snad každý jablonecký návštěvník, který do budovy magistrátu v těchto dnech vstoupí. Co se již změnilo, jaké úpravy se vnitřních prostor radnice ještě dotknou a s tím související informace – to vše nás zajímalo v rozhovoru s tajemníkem magistrátu Markem Řeháčkem.

Na radnici panuje čilý pracovní ruch, budova prochází modernizací, co vše bylo od začátku roku v budově radnice provedeno?

Já bych to úplně nenazval modernizací, spíše jde o jakýsi velký úklid spojený s návratem k původnímu konceptu její architektury. Vedle velkých akcí, které na radnici realizuje odbor rozvoje (repase oken, stavba archivu, příprava otevření parteru v přízemí), dělá od počátku roku kancelář tajemníka řadu údržbových kroků. Veřejnost si jistě mohla všimnout odstranění nevhodných kusů nábytku a některých dřevotřískových vestaveb na chodbách, řada ploch byla po mnoha letech vymalována. V souvislosti s velkým stěhováním radnice v loňském roce ještě dokončujeme úpravy některých archivních a skladových prostor.

Nesmím také zapomenout na probíhající přesun serverovny z nevyhovujícího místa do připravené místnosti v podzemí radnice či drobné úpravy v kině. Pokud to počasí umožní, měli by se naši pracovníci pustit i do oživení výkladních skříní obchodů v přízemí budovy a venkovních dveří.

Každý návštěvník si po příchodu všimne nových barev i informační tabule. Podle čeho byl navržen nový interiér a současný navigační systém?

Barevnost radnice vycházela ze sond, které jsme provedli. Ukázalo se, že se zde v minulosti hodně uplatnila žlutá, jež dobře souzní s medovým nádechem travertinových obkladů. Současný navigační systém vychází z písma inspirovaného první republikou, konkrétně byla písmena navržena dle tvarů písma z popisků Karla Wintera v projektové dokumentaci k radnici. Byl to trochu experiment, který se musel v průběhu realizace ladit. Problém nastal s čitelností, ale myslím, že písmo k radnici dobře sedí.

Kdo se na pracích uvnitř podílí, vše dělají dodavatelské firmy?

Naopak, snažíme se většinu drobných zednických a malířských prací dělat svépomocí, působí u nás dva speciálně pro údržbu radnice vyhrazení pracovníci veřejně prospěšných služeb, které nám vybral úřad práce. Máme s nimi velmi dobré zkušenosti. Navíc je výhodou, že větší část jejich platu kryje příspěvek úřadu práce. Pro jednodušší práce využíváme také osoby vykonávající veřejnou službu. Dodavatele najímáme jen u odbornějších či na objem prací rozsáhlejších činností, momentálně například na repasi celkem osmdesáti dveří či položení nových podlahových krytin. Najímáme je na základě otevřených řízení zveřejněných na internetu. Využíváme toho, že v současné době trh stavebních prací stagnuje, a tím získáváme nabídky s cenami podstatně nižšími, než jaké by byly před několika lety.

Plánujete další zvelebení?

Předpokládám, že do konce roku 2014 budou opravy a úpravy interiérů radnice dokončeny – všude by mělo být vymalováno podle jednotného konceptu, položeny by měly být nové podlahové krytiny – barva linolea vychází z požadavků památkářů a opět by měla ladit ke staronové barevné koncepci radnice. Letos plánujeme také výměnu osvětlení před obřadní síní, kde chceme použít repliky původních lamp ze schodiště a doplnit poškozené travertinové obklady. Snažíme se zatím prioritně upravovat prostory, které hojně využívá veřejnost. Ale radnice je přeci jen letos už osmdesátiletá „babička“ a těch problémů, které bude nutno poté řešit, je celá řada – od padající omítky na věži až po naprosto dožilé sociální zařízení, elektroinstalace či vytápění kina.

Kolik dosavadní práce stály a kolik financí je vyčleněno na dokončení úprav?

Dosud jsme utratili na materiálu, který potřebujeme k zvelebení radnice 88 000 Kč, což je 35 % z plánovaného rozpočtu. V červenci a v srpnu nás čeká pokládka PVC za 780 934 Kč. Do listopadu bychom chtěli dokončit repase vstupních dveří do kanceláří za 416 487 Kč.

(end)

Vytvořeno 4.7.2013 10:27:25 | přečteno 1282x | Petr Vitvar