Martina Baumannová - Vrátila jsem se k lidem, které mám ráda

, autor: Jiří Endler

Martina Baumannová vystudovala Pedagogickou fakultu v Hradci Králové s aprobací čeština a výtvarná výchova pro střední školy a Technickou univerzitu v Liberci obor Textilní a oděvní návrhářství. Tři roky učila děti na ZŠ Šumava Jablonec, stejnou dobu angličtinu na Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou (SUPSAVOS). V roce 2010 odešla do Městských divadel pražských – ABC a Rokoko, kde pracovala jako produkční. Od srpna 2012 je ředitelkou SUPSAVOS.

Dlouhé léta stál v čele školy Jiří Dostál, jenž odešel do důchodu. Kdy ve vás dozrálo přesvědčení přihlásit se na výběrové řízení, které bylo vypsáno na jeho místo?

Na škole jsem učila tři roky a měla jsem ji vždy velmi ráda. Popravdě řečeno, mně prvotní myšlenku přihlásit se do konkurzu vnukl odcházející ředitel Jiří Dostál. Díky němu jsem získala odvahu a do výběrového řízení se přihlásila.

Byla jste úspěšná, čekala jste to?

Nečekala. Spolu se mnou se o post ucházel jeden můj současný kolega a významný umělec a pedagog z Železného Brodu. Oba pánové jsou starší a zkušenější, takže mě mé vítězství překvapilo, ale samozřejmě velmi potěšilo.

Váhala jste, zda nové místo i přes vítězství v konkurzu přijmete?

Nebylo těžké zúčastnit se výběrového řízení. Mnohem těžší bylo učinit rozhodnutí vrátit se do Jablonce a do školy. Ale poté jsem si řekla, že by člověk měl brát věci takové, jaké jsou. Podobná šance se nemusí nikdy opakovat, a tak jsem nakonec zvolila návrat do Jablonce, k lidem, které mám ráda.

S jakými vizemi jste do školy vkročila, jakým směrem chcete školu vést?

Chtěla bych navázat na práci Jiřího Dostála. Škola má dlouholetou tradici a velmi dobrou úroveň vzdělávání. Je konkurenceschopná v celorepublikovém měřítku a byla bych moc ráda, kdyby se nám toto renomé podařilo udržet. Chtěla bych školu dále rozvíjet, ale bez radikálních změn. Co zde v posledních letech malinko chybělo, byla propojenost školy s drobnými bižuterními firmami. To se nám postupně daří realizovat a s mnohými z nich jsme již navázali úzkou spolupráci. Činíme tak i proto, aby se naše škola vrátila do povědomí malých firem, se kterými můžeme spolupracovat, neboť studenti potřebují praxi. Díky propojení dokážeme reagovat na požadavky firem, popřípadě ony dokážou vytipovat své potencionální pracovníky. Na základě partnerství s Okresní hospodářskou komorou a Svazu bižuterie jsme získali různé kontakty a nyní spolupracujeme s firmami, jako je Preciosa, Preciosa Ornela, FaBOS a další. Kromě toho dlouhodobě kooperujeme s Českou mincovnou a městem Jablonec nad Nisou. Na základě této spolupráce naši studenti v minulosti navrhli několik medailí. Město je vstřícné a oslovuje nás u příležitostí některých akcí. Nyní se studenti Vyšší odborné školy účastní soutěže na pamětní medaili u příležitosti výročí narození architekta Karla Wintera a oslav 80. let jablonecké radnice. Také bych ráda pokračovala v dlouholeté mezinárodní spolupráci s podobně zaměřenou školou v Neu Gablonz a nově navázala partnerství s podobnou školou v polském příhraničí. Chtěli bychom práce našich studentů také více prezentovat nejen v České republice, ale i v zahraničí, aby byla škola v povědomí a opakovaně se nám podařilo naplňovat kapacitu nových tříd.

Kolik studentů nastupuje do prvního ročníku a kdo má o studium zájem?

V současné době máme přijato po prvním kole přijímacích zkoušek 28 studentů, ideální by bylo 30 studentů. V minulosti patřila škola k prestižním a studovali zde lidé z celé republiky, nyní k nám dochází studenti převážně z Libereckého kraje. Většinou jsou to pokračovatelé rodinných firem, ale i mladí lidé, kteří se chtějí profesi dále věnovat a své umění rozvíjet v dalším akademickém studiu.

Pracovala jste jako produkční, hodí se vám nabyté zkušenosti do současné pozice?

Určitě ano, ředitelka školy je spíš manažerská pozice a do škol se peníze shánějí horko těžko, proto se mi zkušenosti z angažmá v Praze hodí. Škola je sice zřízená a financovaná krajem, ale i krajské prostředky jsou omezené. Nejsou peníze na modernizaci, energetická náročnost je velká, na výměnu oken nemá majitel, kterým je statutární město, v nejbližší době prostředky. Pokud chceme školu dál rozvíjet, musíme se pokusit získat další peníze, a to v rámci různých projektů a grantů. Zařízení na škole se za poslední roky téměř nezměnilo, technologie jde vpřed, o hardwaru a softwaru, na kterých pracují designeři, ani nemluvě. Právě z grantů ale prostředky na tyto účely získat lze. Rádi bychom do školy získali nové učební pomůcky, abychom zkvalitnili vzdělávání, a tím konkurenceschopnost našich studentů. Máme v plánu získat 3D tiskárnu, 3D skener a další vybavení do školních dílen.

Plánujete nějaké změny v rámci profesorského sboru?

Není důvod k zásadním změnám. Myslím, že pedagogové, nejen profesoři, ale i dílenští učitelé jsou skvělí lidé. Mají dlouholetou praxi, zkušenosti, velkou manuální zručnost. Problém je, že stárnou a postupně dosahují důchodového věku. Nahradit je bude velmi těžké.

(end)

Vytvořeno 2.5.2013 12:51:09 | přečteno 3417x | Petr Vitvar