Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - duben 1913

, autor: Graphis

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. dubna 1913, číslo 76, strana 1

Válka na Balkáně pokračuje. Zvěsti o atentátu na černohorského krále Nikitu jsou nepravdivé. Král Nikita, vášnivý kuřák cigaret, se otrávil nikotinem a upadl do bezvědomí. Nyní se však už zotavuje. V diplomatických kruzích se spekuluje o jeho abdikaci ve prospěch prince Danila.

8. dubna 1913, číslo 82, strana 3

Přednáška o Malajsii. Známý exportér a cestovatel Wilhelm Mahla navštívil během své cesty okolo světa také malajsijský archipel a pořídil tam mnoho fotografií.

8. dubna 1913, číslo 82, strana 4

Pojídači koček. Ve Mšeně se již delší dobu ztrácely kočky, ale nedařilo se chytit pachatele. Nedávno se chystali zabít kočku pana Hannicha, hostinského ve Zlatém jelenu. Kočka se bránila a jeden pachatel se sám zranil vážně nožem na zápěstí. Zraněná kočka se dovlekla domů a podle stop policisté zjistili nedaleké bydliště pachatelů, kteří se posléze přiznali. K. junior musel být odvezen do nemocnice.

10. dubna 1913, číslo 84, strana 1

Ze soudní síně. Před libereckým soudem stanul Josef Weiss, dílovedoucí firmy Wenzel Hysek v Jablonci. Byl obviněn z urážky Panny Marie a katolické církve. Stalo se to tak: před několika měsíci pořádali dělníci firmy sbírku na svatební dar pro svého kolegu Huga Langa. Měl to být obraz Madony a právě k tomu se pan Weiss pohrdlivě vyjádřil. Dostal 8 dní přísného žaláře, i když u soudu tvrdil, že mluvil o své ženě, která se rovněž jmenuje Marie.

10. dubna 1913, číslo 84, strana 1

Řím. Včera papež Pius X. již podruhé omdlel. Zachránil jej jen okamžitý zásah lékařů. Jsou obavy o jeho život.

10. dubna 1913, číslo 84, strana 2–3

Nepoctivý holič před semilským soudem. Na podzim minulého roku – hned po vypuknutí války na Balkáně – proběhly v českých okresech sbírky na pomoc zraněným Slovanům. Peníze se zčásti použily na nákup obvazového materiálu. Český Sokol vyexpedoval 3 vagony směrem na Balkán a dohledem byl pověřen pan M. z Plavů, který však jeden vagon prodal nepřátelským Turkům za 1 200 korun. Před soudem čekal na provinilce rozhořčený dav a počastoval ho holemi a pěstmi. Nakonec byl polit dehtem.

11. dubna 1913, číslo 85, strana 1

Smrt v plamenech. Dnešní noci vypukl požár v domě pana Wilhelma Rösslera v Horní Smědavě. Shořel celý roubený dům, a s ním i 15letý syn majitele a chůva Ludmila M., kteří spali na půdě. Požár vznikl od horkého popele, který chůva vysypala do kůlny.

16. dubna 1913, číslo 89, strana 3

New York. Žalobu na White Star Line o 150 000 korun podala paní Navrátilová, jejíž manžel, majitel oděvního závodu, zahynul při katastrofě Titanicu. O zachráně jejich dvou dětí psal také náš list. Pan Navrátil před cestou do USA prodal svůj podnik a peníze měl sebou, ale ztratily se. Vdova teď žije v nuzných poměrech v Nizze a sirotkové hledí vstříc smutné budoucnosti.

18. dubna 1913, číslo 91, strana 9

Nebezpečné pokusy mladého Edisona. Theodor Edison, syn slavného vynálezce, jde v šlépějích svého otce. Vyvíjí plovoucí bombu (minu), kterou bude možno úspěšně použít v případné námořní válce. Bohužel však při posledním pokusu utrpěl vážný úraz a celá laboratoř byla výbuchem zdemolována.

20. dubna 1913, číslo 93, strana 1

Intriky ve Vatikánu. Kardinál Oreglia potvrdil veřejnosti, že je papež Pius X. vážně nemocen. V předsíni papežských komnat se neustále zdržuje jeden kardinál.

24. dubna 1913, číslo 96, strana 9

Skleněné a dřevěné perle v Anglii. Velké obliby doznala lampová stínítka, ověšená navlečenými skleněnými perličkami. Nabízejí se všude a jdou dobře na odbyt. Také po dřevěných perlích je poptávka – jsou laciné a dodávají se v mnoha krásných barevných odstínech.

Christa Petrásková

Vytvořeno 2.4.2013 8:00:39 | přečteno 3718x | Petr Vitvar