Názory v šuplíku nekončí

Zajímá vás, co se děje ve vaší čtvrti? Máte dotazy, podněty k vylepšení nebo vás v okolí něco trápí? Pak nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se do řešení zapojit, je přijít na Setkání s občany, která jablonecká radnice pravidelně pořádá. Další cyklus začíná právě v měsíci dubnu, a to už v úterý po Velikonocích.

Setkání se budou v úterý konat pravidelně, a to až téměř do konce května. Místo konání se mění. Každé ze setkání je totiž určené pro jinou městskou lokalitu.

Právě tak je šance, že se sejdou lidé s podobnými zkušenostmi a problémy a mohou společně hledat řešení, vyslechnout argumenty. Ze společných diskusí v minulosti vyplynula například potřeba vybudování kanalizaci v Krkonošské ulici. „Měli jsme projekt, ale neměli jsme dostatek financí. To se konečně změnilo a tento měsíc se v Krkonošské ulici začne se stavbou,“ říká náměstek primátora Petr Vobořil (o stavbě kanalizace píšeme více na jiném místě této stránky).

První byly jesle

V roce 2009 se začalo v Jablonci komunitně plánovat, město získalo titul Obec přátelská rodině, a to vše vyústilo v potřebu získat informace od občanů i v jiných souvislostech a rovinách. A tak se komunitní plánování a pro-rodinná politika spojily a vzniklo první setkání na jediné téma: Chybí vám jesle? Tehdy jsme prověřovali, zda by rodiče o zařízení typu jeslí měli zájem, kolik by byli ochotní za něj zaplatit, kde by ve městě mělo být,“ vzpomíná náměstek Vobořil.

Diskutovalo se v jídelně ZŠ Sokolí, na webu města proběhla anketa. Většina účastníků besedy i ankety se shodla, že v Jablonci chybí mateřská škola pro děti mladší tří let. V ideálním případě by měla být v centru města, obklopena zahradou, snadno dostupnou městskou dopravou a doplněna o parkoviště. „Tehdy se jako dobré řešení jevilo zřídit jednu třídu pro děti mladší tří let při některé z mateřských škol. A tak vznikla mateřská škola v nemocnici na místě bývalé laboratoře,“ konstatuje Vobořil.

Připomínky k projektům

Školka, která přijímá děti mladší tří let, nebyla jediným výstupem veřejných diskusí zastupitelů s občany. Proběhla projednávání nad jednotlivými projekty v rámci integrovaného plánu rozvoje městské části Žižkův Vrch, obyvatelé této lokality mohli vnášet do projektů své připomínky a měnit je, některé nezískaly podporu vůbec, a tak se neuskutečnily. To je třeba případ parkovacích míst v oblasti sídliště Nová Pasířská.

Tématem dalšího setkání byla mšenská přehrada, její rozvoj, budoucí charakter a bezpečnost v okolí. Výsledkem jsou nová sportoviště za Slunečními lázněmi, zázemí pro nejmenší, letní trasa policisty okrskáře i zbržďující prvky v ulici Sportovní. Důležitá jsou setkání s informacemi o nakládání s odpadem.

Nová řada od 2. dubna

Projednáváním s veřejností prošel Tyršův park, Lesopark na Žižkově Vrchu, veřejné plochy sídliště Na Vršku, chodníky, silnice, hřiště, parkování, víceúčelový park v Nové Pasířské i koncept nového územního plánu. Mají však občané o podobná setkání zájem?

„Zpětná vazba od občanů je pro vedení města zásadní, ale stává se, že odezva není velká,“ shrnuje náměstek primátora. Podle účasti by se dalo často říci, že Jablonečané jsou se životem ve městě spokojení. Nebo mnoho lidí nezajímá, co se bude v příštích letech dít. Ale možná se to tento rok změní. Startuje další řada veřejných setkání, a to většinou v úterý v 17.00 hodin.

(jn)

Další informace

Vytvořeno 2.4.2013 7:59:59 | přečteno 1193x | Petr Vitvar