Víme, čím žil Jablonec před 100 lety - březen 1913

, autor: Graphis

Sto let – to jsou přibližně tři lidské generace. Vybrali jsme pro vás z oblíbeného deníku Gablonzer Tagblatt, čím žil Jablonec před sto lety.

1. března 1913, číslo 51, strana 1

Válka na Balkáně. Turecko je pro mír. V politických kruzích se mluví o tom, že se Mahmud Šehesket Paša obrátil na ruského vyslance s prosbou, aby zprostředkoval mírová jednání s bulharskou vládou.

4. března 1913, číslo 53, strana 5

Tragická událost v Rýnovicích. Dnes ráno okolo 9. hodiny mířila nákladní tramvaj s dvěma vlečňáky z Brandlu do Janova. V blízkosti pily Möller a syn (nyní Interspar) přejela tramvaj sedmnáctiletého praktikanta Ericha Skolaudeho, jenž měl také namířeno do Janova. Mladík chtěl naskočit do posledního vozu, který vezl 100 q žita, ale uklouzl a spadl pod kola, ta ho téměř přeřízla vejpůl. Zůstal při plném vědomí ještě 3 hodiny, než v místní nemocnici zemřel.

4. března 1913, číslo 53, strana 5

Polubný. Předevčírem bylo nalezeno v Černé Říčce mrtvé tělíčko čtyřměsíčního kojence. Policie zahájila pátrání po jeho matce.

9. března 1913, číslo 58, strana 4

Desná – Potočná. Včera dopoledne táhlo nad obcí neobyčejně velké hejno vran – přelet trval asi 15 minut. Hejno letělo od jihozápadu na severovýchod. Ptáci letěli ve spořádaných šicích, přičemž někteří fungovali jako pořadatelé: pohybovali se nahoru a dolů a do všech stran.

11. března 1913, číslo 59, strana 5

Ze soudní síně. Liberecký soud projednával případ rytíře Alfonse von Zellera a Rudolfa Řezáře, kteří prováděli své rejdy především v jabloneckém okresu. Pozváno je 300 svědků, kterým podvodníci slibovali uveřejnění adres a inzerci ve velkém obchodním a živnostenském adresáři na rok 1909. Podle velikosti inzerátu vybírali 20 až 120 korun. Adresář měl obsahovat 355 speciálních odvětví v 31 skupinách, ale nikdy nevyšel. Podvod odhalil náš list.

13. března 1913, číslo 61, strana 8

Netradiční materiály v odívání. Posledním hitem sezóny jsou skleněné šaty v barvách bílé, zelené, fialové a růžové. Anglické noviny popisují látku jako lesklou a měkkou jako hedvábí. V sibiřských dolech se prý nachází vláknitý minerál, z něhož se vyrábějí téměř nezničitelné tkaniny. Z ocelových špon se vyrábějí vlákna pevná jako koňské žíně. Papírové uniformy měli japonští vojáci v poslední válce s Ruskem, byly prý velmi praktické a teplé.

19. března 1913, číslo 66, strana 6

New York. Nový Edisonův vynález „KINETOFON“ nikdy nemůže nahradit divadlo! Je sice faktem, že se dosáhlo spojení obrazu s hlasem herců, ale zvuk je slabý a hlas zní jakoby z dálky. Je to patrně proto, že se rychlost promítaného filmu musí přizpůsobit magnetofonu. Přesto na tom Edison vydělá mnoho peněz, protože pochopitelně každý bude kinetofon chtít vidět!

20. března 1913, číslo 67, strana 4

V Liberci se bude stavět první krematorium v Rakousku! Peníze na stavbu shromažďuje vídeňský spolek „FLAMME“ (Plamen) a poskytne je městu v podobě půjčky. Pohřeb žehem je stále populárnější!

23. března 1913, číslo 70, strana 4

Nebezpečný žert v Schicketanzově sklárně. Sklář Anton Seidel měl se svým kolegou Wenzelem Plestilem táhnout tyče. Sklo chladlo příliš pomalu, a proto Seidel zavolal na Plestila, aby ho ofukoval. Ten však dostal záchvat kašle. Rozzuřený Seidel mrštil píšťalou žhavou tyč po Plestilovi tak, že dopadla okolo jeho krku jako smyčka. Plestil však duchapřítomně sklo odhodil a utrpěl jen lehké spáleniny, které se rychle zahojily. Vzhledem k polehčujícím okolnostem dostal Seidel jen 24 hodin vězení a trest směl nahradit pokutou ve výši 10 korun.

27. března 1913, číslo 72, strana 4

Smrt českých lyžařů při závodě v Krkonoších. Závod na 50 kilometrů se odehrával ve sněhové vánici. Dva závodníci byli nalezeni na trase mezi Kotlem a Zlatým návrším. Jeden z nich je známý závodník Hanč z Hrabačova. Tragickou událost vyšetřuje komise.

Christa Petrásková

Vytvořeno 28.2.2013 10:47:03 | přečteno 4391x | Petr Vitvar