Městská policie připravuje preventivní program pro seniory – Bezpečné stáří

, autor: Miloslav Lejsek

Během celého roku se Městská policie v Jablonci nad Nisou setkává se značnou naivitou, neopatrností a důvěřivostí seniorů, která nahrává kriminálním aktivitám. Cílovou skupinou jsou v tomto případě senioři a osaměle žijící osoby staršího věku. Preventisté městské policie zaměřují proto svoji činnost mimo jiné i na tuto věkovou skupinu.

V rámci městského programu prevence kriminality připravuje MP řadu seminářů a přednášek, se kterými navštíví v roce 2013 kluby seniorů, domovy důchodců a centra denních služeb, kde se senioři schází.

Největší rizika, kterým musí senioři v současné době čelit, se odráží v tématech připravených přednášek: Aktivní ochrana před okradením; Jak předejít přepadení; Jak se vyhnout podvodu; Zabezpečení majetku; Bezpečné chování v silničním provozu.

„Velký důraz klademe v prevenci kriminality na uzamykání bytů, vybavení vchodových dveří bezpečnostními prvky – kukátko, řetízek, přídavný zámek. Starší lidé by neměli v žádném případě otevírat dveře bytu, neví-li, kdo za nimi stojí,“ varuje ředitel MP Jablonec Luboš Raisner.

Neopatrností a důvěřivostí přišla již řada seniorů o majetek, peníze a cennosti. „Rozhodně by měli odmítat jakékoliv nabídky podomních obchodníků, služby typu výměny zámků, broušení nožů nebo sepisování nových smluv na odběr energií. V případě, že zazvoní cizí osoba, je vždy na místě vyžádat si nejprve služební či jiný doklad totožnosti. Nabízenou službu lze odmítnout, eventuelně nejprve telefonicky ověřit, zda organizace opravdu vyslala svého pracovníka k danému úkonu (např. odpočet vody, plynu, elektřiny apod.),“ doporučuje ředitel.

V případě pochybností je vždy možnost obrátit se na tísňovou linku Policie ČR nebo Městské policie Jablonec nad Nisou.

(end)

Vytvořeno 28.2.2013 10:46:57 | přečteno 1817x | Petr Vitvar